Sopot kojarzy się z plażą, morzem, ulicą Monte Cassino, kurortem, miejscem ciekawych wydarzeń kulturalnych i odpoczynkiem. Mało kto z nas myśli o tym, jakie problemy społeczne dotykają mieszkańców Sopotu, czy mieszkają lub przebywają tam osoby bezrobotne, niepełnosprawne, bezdomne, ubogie, starsze, wykluczone społecznie…. Takie problemy najczęściej chcemy odsunąć od siebie, zamieść pod dywan. Niestety zostawione sobie narastają. Sopockie władze, we współpracy z organizacjami pozarządowymi (Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta i Sopot International Rotary Club, który zaoferował pomoc finansową na wyposażenie placówki,) postanowiły powołać Sopocki Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej (SIPS). Dzięki Inkubatorowi najsłabsi członkowie społeczności – m.in. osoby bezdomne, długotrwale bezrobotne, niepełnosprawne – będą mogli samodzielnie funkcjonować we wspólnocie lokalnej. W Inkubatorze znajdą wsparcie w zakresie aktywizacji społecznej i zawodowej.
Inkubator powstaje w budynku dawnego młyna papierniczego na terenie tzw. Parku Grodowego. Aktualnie trwa remont budynku. – Będzie on bazą, którą osoby w potrzebie najpierw same wybudują, a następnie będą się w nim kształcić, zdobędą zawód, pewne umiejętności, które przyśpieszą ich powrót do grona osób pracujących, niekorzystających ze wsparcia MOPS-u. Ich powrót do grona pracujących jest głównym celem programu. Przy okazji mamy szanse wreszcie uporządkować teren Parku Grodowego. Podobny projekt realizowany jest na sopockich błoniach, które młodzież sama rewitalizuje – podkreśla Prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
W lutym 2014 roku została zarejestrowana Spółdzielnia Socjalna Kooperacja, która już w wakacje tego roku planuje zatrudniać pierwsze osoby bezrobotne i wykluczone społecznie. W wakacje również planowana jest rejestracja Centrum Integracji Społecznej.
Powstanie Sopockiego Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej od samego początku wspiera spółka AQUA Sopot. Stworzyła, z osób wskazanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie oraz Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni socjalne brygady budowlane złożone z osób długotrwale bezrobotnych oraz bezdomnych. Obecnie liczą one 12 osób. Ich powrót do grona pracujących jest głównym celem programu.
Powstające w ramach przedsiębiorczości społecznej miejsca pracy są szczególnie wartościowe, bo otwarte dla osób niepełnosprawnych, długotrwale bezrobotnych, o niskich kwalifikacjach, którym wyjątkowo trudno jest wejść na rynek pracy i utrzymać się na nim. Sopocki Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej może stać się jednym z instrumentów zwiększających szanse tych osób na aktywność i usamodzielnienie się.
Posłuchaj audycji o SIPS