Kiedy, dokąd i dlaczego Polacy wyjeżdżali z kraju? Jakie były ich dalsze losy? Na te pytania szuka odpowiedzi powstające w Gdyni Muzeum Emigracji, które ogłasza akcję zbierania pamiątek emigracyjnych. Pomóc może każdy.
Muzeum Emigracji to jedyny taki obiekt w kraju. – Jesteśmy instytucją, która za cel stawia sobie ukazanie wędrówek Polaków po świecie i przedstawienie panoramy polskich losów na obczyźnie. Celem placówki jest pokazanie drogi tych Polaków, zarówno tej dosłownej, jak i tej wewnętrznej, emocjonalnej – mówi Karolina Grabowicz-Matyjas, Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni.
W życie niemal każdej polskiej rodziny wpisane jest doświadczenie emigracji. W wielu z nich zachowana jest pamięć o rodzicach, dziadkach, ciociach i stryjach, którzy kiedyś zdecydowali się na wyjazd z kraju. Niektórzy wciąż utrzymują kontakt z krewnymi w Polsce, inni są obecni już tylko na starych fotografiach. To właśnie na tych zdjęciach, podobnie jak w innych rodzinnych pamiątkach – dokumentach, listach, przedmiotach zapisana jest historia emigracji – poszukiwania szczęścia gdzieś daleko, pogoni za wolnością, czasem braku wyboru; historia mówiąca o odwadze, determinacji, zmiennym losie.
Akcja zbierania pamiątek emigracyjnych Emigracja w Reczy Samej ma służyć poznaniu historii milionów Polaków, którzy podjęli decyzję, że wyjadą. Podążali za wolnością, marzyli o lepszym życiu, a może nie mieli alternatywy? Historii emigracji i jej współczesnym implikacjom poświęcona będzie wystawa stała, której otwarcie planowane jest przełom 2014/2015 roku. Aby przedstawić historię, która obejmuje cały świat i wiele dekad, placówka już teraz poszukuje pamiątek – fotografii, listów, dokumentów, przedmiotów osobistych.
Emigracja w Rzeczy Samej to akcja poszukiwania pamiątek, które pokażą osobisty wymiar wędrówek milionów Polaków. Nawet drobny przedmiot może stać się ważnym fragmentem szerokiego krajobrazu polskich losów. Przekazane i włączone do zbiorów Muzeum Emigracji obiekty zostaną opracowane przez zespół badawczy, aby mogły zostać właściwie wykorzystane w celach naukowych, edukacyjnych i wystawienniczych. Docelowo całe zbiory zostaną również udostępnione szerokiemu odbiorcy on-line.
– Poszukujemy wszystkiego, co ma związek z emigracją z Polski i ziem polskich – tą dzisiejszą i tą dawną. Czekamy na listy przesyłane niegdyś z zagranicy, stare pocztówki, fotografie rodzinne, ulotki, pamiętniki, rękopisy, dokumenty a także wszystkie świadectwa rozległej działalności Polaków i osób polskiego pochodzenia poza granicami kraju, także ich aktywności podejmowanej dla ojczyzny. Wartość mają też przedmioty związane bezpośrednio z podróżą, jak paszporty, bilety i stare kufry. Ważna jest dla nas ich przeszłość, dlatego – jeśli to możliwe – prosimy o opisanie w kilku słowach dziejów danego przedmiotu –
dodaje dr Marcin Szerle, specjalista ds. badawczych placówki.
Osoby zainteresowane przekazaniem swoich pamiątek placówce mogą kontaktować się z Muzeum telefonicznie 58 623 31 79 lub poprzez adres mailowy biuro@muzeumemigracji.pl.