Drugi dzień festiwalu upłynął pod znakiem trzech filmowych premier. Po raz pierwszy na dużym ekranie obejrzeliśmy Córki Dancingu, Letnie Przesilenie i Panie Dulskie. Z kolei w Gdyńskim Centrum Filmowym można było zobaczyć prawdziwego Oscara dla filmu Ida Pawła Pawlikowskiego.
Letnie Przesilenie otrzymuje 36 sekund oklasków w konkursie Złotego Klakiera Radia Gdańsk. Tym samym na pierwszym miejscu naszej stawki nadal plasuje się Ziarno Prawdy Borysa Lankosza z wynikiem 56 sekund.
Wszystko może się jeszcze zmienić – o godz. 21:00 publiczność w Teatrze Muzycznym obejrzy Córki Dancingu Agnieszki Smoczyńskiej i kto wie… może to ten film wyjdzie na prowadzenie.
My tymczasem żegnamy się z Wami z plenerowego studia Radia Gdańsk w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Ciąg dalszy relacji live jutro tuż po godz. 10:00.
Nasza ekspert Joanna Borowik doceniła zestawienie idyllicznych obrazów z krwawą rzeczywistością wojny oraz grę drugoplanowych aktorów. A jakie były, jej zdaniem, słabe punkty produkcji?
Dowiecie się >>>TUTAJ.
Kadr z filmu „Letnie Przesilenie” Michała Rogalskiego.
Już za moment w Teatrze Muzycznym rozpocznie się projekcja filmu Letnie Przesilenie w reż. Michała Rogalskiego. Na projekcję czeka Jury Młodych. Trójka licealistów pod koniec festiwalu oceni wszystkie filmy Konkursu Głównego i wyda swój własny werdykt. Statuetka Jury Młodych zostanie przyznana podczas mini-gali w piątek 18 września. Jak mówili uczniowie w rozmowie z naszą reporterką, nie mają żadnych przeczuć dotyczących filmu i stawiają na pozytywne zaskoczenie.
Jury Młodych czeka na projekcję „Letniego Przesilenia”.
Znamy już wynik Karbali w Konkursie o Złotego Klakiera Radia Gdańsk. Publiczność po projekcji klaskała przez 54 sekundy, co daje filmowi drugi wynik w klasyfikacji.
Gdynia w trakcie festiwalu nigdy nie zasypia. Nawet w późnych godzinach popołudniowych publiczność relaksuje się na leżakach na Placu Grunwaldzkim. Na razie miejsc nie brakuje, ale podczas wieczornego koncertu z pewnością zgromadzi się tu duża część publiczności.
Koncert grupy Trupa Trupa zaplanowano dzisiaj na godz. 20:00.
Publiczność relaksuje się na leżakach na Placu Grunwaldzkim między Teatrem Muzycznym a Gdyńskim Centrum Filmowym.
Kolejny rok z rzędu film z Tomaszem Kotem w roli głównej zakwalifikował się do Konkursu Głównego FFG. Żyć nie umierać to opowieść o śmiertelnie chorym aktorze, który chce wykorzystać pozostały mu czas, by uporządkować życiowe sprawy.
Scenariusz do filmu napisał Cezary Harasimowicz. – Nie chciałem robić filmu biograficznego. Postać Tadeusza Szymkowa tylko mnie zainspirowała. Podoba mi się jego charakter i podejście do śmierci. Więc nie jest to film zrobiony „jeden do jeden”.
Aktor Tomasz Kot podczas konferencji prasowej komentował przygotowania do poszczególnych ról. – W Bogach Religę zagrałem w pogrubiaczu, teraz już bez. Później nawet przeczytałem w gazetach, że dosięga mnie efekt jojo, żartował.
Aktor Tomasz Kot i scenarzysta Cezary Harasimowicz podczas konferencji.
Od lewej: aktor Janusz Chabior, reżyser Maciej Migas, aktor Tomasz Kot i scenarzysta Cezary Harasimowicz.
W Multikinie w Gdyni właśnie rozpoczęło się spotkanie z wybitnym scenarzystą i pisarzem Davidem Simonem. Amerykanin współtworzył m.in. seriale Prawo Ulicy i Wydział zabójstw Baltimore. Do Gdyni przyjechał na zaproszenie HBO Polska.
Wejście do gdyńskiego Multikina, gdzie wykład prowadzi David Simon.
Małgorzata Potocka w Gdyni pojawiła się w podwójnej roli – gwiazdy kina i… edukatorki. Od środy do piątku po godz. 10:00 w sali Goplana Gdyńskiego Centrum Filmowego poprowadzi warsztaty aktorskie. Spotkania zostaną poprzedzone projekcjami filmów Nóż w wodzie, Zdjęcia próbne i Panny z wilka.
Aktorka Małgorzata Potocka podczas spotkania z fanami.
Jeszcze do godz. 20:00 w Gdyńskim Centrum Filmowym można oglądać Oscara, którego Paweł Pawlikowski otrzymał za film Ida. To jedna z niewielu okazji, by statuetkę zobaczyć na żywo!
Oskar dla filmu „Ida” Pawła Pawlikowskiego w Gdyńskim Centrum Filmowym.
Mamy dla Was więcej zdjęć z konferencji filmu Córki Dancingu. Na ściance w Gdyńskim Centrum Filmowym pozowali Jakub Gierszał i Katarzyna Herman.
Aktorzy Jakub Gierszał i Katarzyna Herman na ściance.
Hiszpanka w reż. Łukasza Barczyka po projekcji w Teatrze Muzycznym otrzymuje 29-sekundowy aplauz. Tym samym plasuje się na drugim miejscu w Konkursie o Złotego Klakiera Radia Gdańsk.
Córki Dancingu to opowieść o dwóch nastolatkach-syrenach, które trafiają do świata dancingów z lat 80. Dołączają do muzyków zespołu Figi i Daktyle i stają się sensacją nocnego życia stolicy.
– Syreny to metafora wchodzenia w dorosłość. Nie są infantylnymi postaciami, ale prawdziwymi bohaterkami z krwi i kości, przyznała reżyserka Agnieszka Smoczyńska podczas konferencji prasowej. – W tej propozycji zobaczyłam możliwość rozwoju w filmie. Energia twórców sprawiała, że chciałam od razu wracać na plan, dodała Kinga Preis, która w filmie zagrała wokalistkę.
Na konferencji obecni byli też aktorzy Katarzyna Herman, Jakub Gierszał, Marta Mazurek i Andrzej Konopka.
Kinową premierę filmu zaplanowano na 25 grudnia.
Konferencja prasowa filmu „Córki dancingu”. Od lewej: aktorzy Kinga Preis, Jakub Gierszał, Marta Mazurek i reżyser Agnieszka Smoczyńska.
Na Placu Grunwaldzkim filmowcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Później był czas na rozdawanie autografów i spotkania z fanami. Do wspólnych fotografii pozowali: Janusz Gajos i Bożena Dykiel. Gratulacje otrzymali też laureaci Diamentowych Lwów – reżyser Jerzy Antczak i aktorka Jadwiga Barańska.
Na zdjęciach kolejno: Jerzy Antczak (drugi z lewej) i Jadwiga Barańska (pierwsza z prawej), Janusz Gajos i Bożena Dykiel z fanami.
Selfie z Andrzejem Chyrą? Czemu nie! Podczas festiwalu w Gdyni gwiazdy są bliżej, niż dotąd!
Aktor Andrzej Chyra pozuje do wspólnego selfie z fankami.
Który film dostanie Złotego Klakiera Radia Gdańskw tym roku, zastanawiają się nasi filmowi eksperci Iwona Borawska i Marcin Mindykowski. Po każdej projekcji filmu z Konkursu Głównego mierzymy czas oklasków. Wynik notujemy na tablicy w plenerowym studiu w Teatrze Muzycznym.
Pierwsza konkursowa propozycja Ziarno Prawdy w reż. Borysa Lankosza uzyskała wynik 55 sekund.
Złoty Klakier to nagroda przyznawana corocznie przez Radio Gdańsk. Pierwsza, w 1994 roku trafiła do Doroty Kędzierzawskiej za film Wrony. W zeszłym roku, podczas 21. edycji plebiscytu uhonorowaliśmy Bogów Łukasza Palkowskiego.
Marcin Mindykowski i Iwona Borawska przed tablicą z wynikami konkursu o Złotego Klakiera Radia Gdańsk.
Gościem plenerowego studia Radia Gdańsk jest reżyser konkursowego Letniego Przesilenia Michał Rogalski. – Nauczyłem się, że tworząc film powinniśmy przekazywać uczucia w nieoczywisty sposób. Kiedy aktor płacze, musi to pokazać twarzą. Przed uronięciem pierwszej łzy, scena powinna być już ucięta, mówił w rozmowie z Iwoną Borawską i Marcinem Mindykowskim.
W studiu towarzyszył mu aktor – Filip Piotrowicz, odtwórca roli Romka w Letnim Przesileniu. – Przez pierwszą część filmu nienawidzimy mojego bohatera. Dopiero później chłopak przeżywa wewnętrzną przemianę, decyduje się pomóc młodej Żydówce, tłumaczył.
Letnie Przesilenie do kin wejdzie dopiero wiosną, ale przedpremierowo można go zobaczyć na 40. FFG. Seanse można sprawdzić >>>TUTAJ.
Aktor Filip Piotrowicz i reżyser Michał Rogalski w studiu Radia Gdańsk.
W oczekiwaniu na kolejne projekcje mamy dla Was recenzję Karbali w reż. Krzysztofa Łukaszewicza przygotowaną przez Joannę Borowik. Tekst można przeczytać >>>TUTAJ.
Jeszcze dziś na festiwalu zaplanowano dwie projekcje Karbali – o godz. 15:30 (pokaz w Teatrze Muzycznym) i 17:30 (pokaz w Multikinie). Niestety, na obie brakuje już wolnych wejściówek.
Teaser filmu można zobaczyć tutaj:
Na projekcje do Teatru Muzycznego wybrała się aktorka Katarzyna Zawadzka. Widownia zna ją m.in z filmów Baczyński i Chce się żyć. Mogliśmy ją też oglądać w serialu Prawo Agaty w roli ambitnej pani informatyk – Anieli Bylińskiej.
Aktorka Katarzyna Zawadzka w Teatrze Muzycznym.
Co robić dzisiaj w Gdyni? Możliwości jest całe mnóstwo! Oprócz pokazów filmowych, polecamy plenerowe wystawy w miasteczku festiwalowym. Można tu zobaczyć m.in. plakaty filmowe polskich filmów ostatniego 40-lecia.
Plenerowe wystawy na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni.
Z plenerowego studia Radia Gdańsk w Teatrze Muzycznym witają Dominika Raszkiewicz i Joanna Borowik.
Na razie filmowa Gdynia dopiero budzi się do życia, a my przypominamy najbardziej wzruszające chwile wczorajszego wieczora. Podczas gali otwarcia festiwalu Diamentowymi Lwami nagrodzone zostały film Noce i dnie i aktorzy Janusz Gajos i Jadwiga Barańska.
Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki, Maciej Kosycarz
Reżyser Jerzy Antczak odbiera nagrodę za film „Noce i dnie” z rąk reżyserów Małgośki Szumowskiej i Pawła Pawlikowskiego.
Aktorka Jadwiga Barańska w Nocach i Dniach zagrała równo 40 lat temu. Po czterech dekadach w Gdyni odebrała Diamentowego Lwa dla najlepszej aktorki. Statuetkę wręczali aktorzy Joanna Kulig i Marian Dziędziel.
Janusz Gajos odebrał nagrodę w kategorii „Aktor 40-lecia”.
Dla publiczności w Teatrze Muzycznym zagrał i zaśpiewał Zbigniew Wodecki.
Na widowni Teatru Muzycznego zasiadł m.in. pisarz Stefan Chwin z żoną Krystyną.
Triumfatorzy wczorajszego wieczora – reżyser Jerzy Antczak i aktorka Jadwiga Barańska, prywatnie małżeństwo od 59 lat.