Premiera Chemii Bartosza Prokopowicza o chorej na raka Magdzie Prokopowicz była najważniejszym wydarzeniem filmowym czwartego dnia festiwalu w Gdyni. Widzowie po raz pierwszy obejrzeli też Noc Walpurgi z Małgorzatą Zajączkowską, wcielającą się w rolę kapryśnej diwy operowej. Gościliśmy również na promocji najnowszej książki Grażyny Szapołowskiej.
Na koniec festiwalowego dnia mamy dla Was jeszcze jedną recenzję. Tym razem naszej bacznej ocenie poddaliśmy Nowy Świat – zbiór trzech nowel autorstwa Elżbiety Benkowskiej, Łukasza Ostalskiego i Michała Wawrzeckiego. Czytajcie >>>TUTAJ.
My tymczasem żegnamy się z Wami z Teatru Muzycznego. Kolejna festiwalowa relacja już jutro od godz. 10:00.
Kadr z filmu „Nowy Świat”.
Księgarnia w Gdyńskim Centrum Filmowym to istny raj dla wielbicieli kina. Znajdziemy tu książki o historii i rozwoju kinematografii, a także biografie znanych i lubianych. Dziś największym powodzeniem cieszyły się książki Grażyny Szapołowskiej, która kilka godzin temu poprowadziła tu spotkanie autorskie.
Tłumy w księgarni w Gdyńskim Centrum Filmowym.
Nad filmową Gdynią ostatnie promienie słońca. Mieszkańcy nie próżnują i odpoczywają na leżakach na Placu Grunwaldzkim. Tłoczno jest też przed wejściem do Teatru Muzycznego. A nuż uda się spotkać jakąś gwiazdę!
Łowcom autografów podpowiadamy – zaraz z wywiadów w Teatrze Muzycznym wychodzić będą Agata Kulesza i Gabriela Muskała 🙂
Filmowa Gdynia w obiektywie fotoreporterki Radia Gdańsk.
Na konferencji prasowej thrillera Anatomia Zła obecny był reżyser Jacek Bromski i odtwórcy głównych ról Krzysztof Stroiński i Marcin Kowalczyk.
Reżyser podkreślał, że po raz pierwszy udało mu się zrobić „poważny film”. – Ile razy próbuję zrobić coś poważnego, to wychodzi komedia. Tym razem się nie udało, więc chyba musiałem być w złej formie, przyznał żartobliwie.
Krzysztof Stroiński w filmie zagrał płatnego zabójcę Lulka. – Mój bohater przeżywa życie po życiu. Swoją profesję zakończył i po wyjściu z więzienia chce rozpocząć nowy rozdział, ale górę znów biorą demony przeszłości, opowiadał aktor zgromadzonym przedstawicielom mediów.
Konferencja prasowa filmu „Anatomia Zła”. Na zdjęciach: reżyser Jacek Bromski i aktorzy Krzysztof Stroiński i Marcin Kowalczyk.
Konkursowe filmy w Teatrze Muzycznym ogląda aktorka Agnieszka Kawiorska. Widzowie znają ją m.in. z roli Renaty w serialu Pierwsza Miłość.
Aktorka Agnieszka Kawiorska w Teatrze Muzycznym.
Na festiwalu w Gdyni pokazywane są nie tylko najnowsze produkcje. Po tym jak w zeszłym roku z sukcesem zaprezentowano tu zrekonstruowany cyfrowo Potop Redivivus, organizatorzy przygotowali kolejną kultową propozycję z dawnych lat.
W Multikinie przed chwilą rozpoczął się pokaz filmu Wszystko co najważniejsze w reżyserii Roberta Glińskiego. Specjalnie na festiwal obraz został zmodyfikowany komputerowo.
Wczoraj Obce Niebo Dariusza Gajewskiego podbiło serca publiczności i naszej recenzentki Joanny Borowik. – To historia walki o dziecko, w której unika się przesady, czytamy w napisanym przez nią artykule. Całość możecie przeczytać >>>TUTAJ.
W sprzedaży są jeszcze bilety na seanse Obcego Nieba. Projekcje zaplanowano na piątek o godz. 13:15 i sobotę o godz. 14:00 w Multikinie w Gdyni.
Kadr z filmu Obce Niebo. Fot. materiały prasowe
Na Placu Grunwaldzkim spotkaliśmy młodego aktora Philippe’a Tłokińskiego, który w Gdyni promuje film Noc Walpurgi. Zagrał w nim skromnego dziennikarza, który chce przeprowadzić wywiad z diwą operową (w tej roli Małgorzata Zajączkowska).
Noc Walpurgi można zobaczyć jeszcze dziś o godz. 21:30 w Teatrze Muzycznym i o godz. 22:30 w Multikinie. Bilety można rezerwować >>>TUTAJ.
Philippe Tłokiński pozuje fotoreporterom na Placu Grunwaldzkim.
W Gdyńskim Centrum Filmowym rozpoczęło się spotkanie autorskie z Grażyną Szapołowską. Aktorka promuje swoją nową książkę – zbiór listów Zapomniałam o tobie.
W trakcie spotkania opowiadała m.in. o tym, jak podczas kręcenia filmu na miesiąc tworzy z ekipą „mini-rodzinę”. – Wiemy, kto późno wstaje, kto przynosi kanapki, a kto rozśmiesza wszystkich, opowiadała zgromadzonym.
Spotkanie autorskie z Grażyną Szapołowską w Gdyńskim Centrum Filmowym.
Znamy kolejnego lidera wyścigu o Złotego Klakiera! Film Moje córki krowy Kingi Dębskiej bardzo spodobał się publiczności i zdobył… 5 minut i 8 sekund braw.
Drugie miejsce na razie należy do Excentryków (4 minuty 40 sekund), a trzecie do Nowego Świata (1 minuta i 42 sekundy).
Tablica z wynikami konkursu Złotego Klakiera w plenerowym studiu Radia Gdańsk w Teatrze Muzycznym.
Byliśmy na konferencji prasowej filmu Chemia w reż. Bartosza Prokopowicza. To historia śmiertelnie chorej Leny, która zakochuje się w Benku. Scenariusz inspirowany był losami żony reżysera, zmarłej na raka Magdaleny Propokopowicz.
– Bartek (Prokopowicz, reżyser – przyp. red.) oddzielił film od tego co realne. Dzięki temu historia Magdy nie była dla nas obciążeniem, mogliśmy budować wszystko po swojemu, mówiła odtwórczyni roli głównej Agnieszka Żulewska.
Z kolei reżyser przyznał, że wizja filmu zmieniała się wielokrotnie. – Musicalowa, nieco lżejsza forma była jedynym sposobem, aby oswoić ten trudny temat i opowiedzieć o miłości, mówił Bartosz Prokopowicz.
Na konferencji obecni byli też aktorzy Tomasz Schuchardt i Agnieszka Michalska.
Konferencja prasowa filmu „Chemia”. Na zdjęciach: aktorzy Tomasz Schuchardt, Agnieszka Żulewska, Agnieszka Michalska i reżyser Bartosz Prokopowicz.
W sali Goplana Gdyńskiego Centrum Filmowego właśnie rozpoczęła się projekcja filmu Sportowiec mimo woli Mieczysława Krawicza. Obraz wyświetlany jest w ramach sekcji Skarby Kina Przedwojennego. Projekcję poprzedza prelekcja, podczas której widzowie mogli dowiedzieć się, że pierwotnie film nosił tytuł Romans w Zakopanem.
Sekcja Skarby Kina Przedwojennego. Pokaz filmu „Sportowiec mimo woli”.
Przy stoisku Legalnej Kultury w Teatrze Muzycznym można wysłać pamiątkową pocztówkę z 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. – Zarówno kartka, jak i wysyłka są za darmo, informuje Kasia, wolontariuszka obsługująca stoisko.
Dokąd wysyłamy naszą kartkę? Oczywiście do redakcji Radia Gdańsk przy al. Grunwaldzkiej 18 🙂
Stoisko Legalna Kultura w Teatrze Muzycznym za darmo wysyła pamiątkowe kartki z festiwalu.
W Gdyńskim Centrum Filmowym i Teatrze Muzycznym można już odebrać najnowszy numer festiwalowej gazety „Klaps”. Co znajdziemy w środku? M.in. wywiady z aktorką Katarzyną Figurą i reżyserem Jerzym Antczakiem, laureatem Diamentowych Lwów.
Magazyn jest bezpłatny.
Drugi numer festiwalowej gazety „Klaps”. Na okładce Katarzyna Figura.
Gościem w plenerowym studiu Radia Gdańsk jest Kinga Dębska, reżyserka Moich córek krów startujących w Konkursie Głównym. – Dzięki filmowi oswoiłam się z chorobą i śmiercią moich rodziców. Poprawiłam też relacje z siostrą, film był dla mnie katalizatorem emocji, które nosiłam w sobie, mówi.
W rozmowie z naszymi dziennikarzami zdradziła też, skąd wziął się tytuł produkcji. – „Moje córki krowy” były tylko roboczą nazwą. Dystrybutor się opierał, uznał, że nikt nie będzie chciał iść do kina na film z „krowami” w tytule. Więc zmieniliśmy go na „Moja Siostra”, ale mieliśmy duży problem z zapamiętaniem. Nawet kierowca, jadąc z taśmą do firmy produkcyjnej go zapomniał. Stwierdziliśmy, że to ważny sygnał i wróciliśmy do „Moich córek krów”, tłumaczyła Marcinowi Mindykowskiemu i Iwonie Borawskiej.
Reżyserka Kinga Dębska – gość plenerowego studia Radia Gdańsk.
W Teatrze Muzycznym na projekcję filmu Moje córki krowy czekają Agata Kulesza i Marian Dziędziel. Aktorzy chętnie pozują do zdjęć z fanami.
Moje córki krowy w reż. Kingi Dębskiej będzie można zobaczyć jeszcze dziś o godz. 22:00 i jutro o godz. 14:30 i 19:00 w gdyńskim Multikinie. Bilety można kupić >>>TUTAJ.
Do zdjęć w Teatrze Muzycznym pozują Agata Kulesza i Marian Dziędziel.
40. Festiwal Filmowy w Gdyni śledzą nie tylko oficjalne media. To co dzieje się w Gdyni, można obejrzeć na Instagramie.
Agnieszka Szulim (@aganajezykach) na portalu umieściła zdjęcie z przyjaciółmi zrobione w Hotelu Gdynia. Na profilu Kultura na widoku (@kulturanawidoku) możemy obejrzeć festiwalowe centrum m.in. Teatr Muzyczny i Plac Grunwaldzki. Z kolei kadry prezentujące kulisy festiwalu znajdziemy na oficjalnym koncie 40. FFG (@ffgdynia).
Festiwal Filmowy w Gdyni w oczach użytkowników Instagrama. Fot. instagram.com/aganajezykach, instagram.com/kulturanawidoku, instagram.com/ffgdynia
Za nami konferencja prasowa Demona Marcina Wrony. To jeden z nielicznych thrillerów w zestawieniu Konkursu Głównego. Głównym bohaterem filmu jest Piotr (w tej roli izraelski aktor Itay Tiran), który przyjeżdża do Polski na ślub z Żanetą. W przeddzień uroczystości znajduje ludzie szczątki. To pociąga za sobą splot budzących grozę wydarzeń na weselu.
W konferencji uczestniczyli aktorzy Agnieszka Żulewska, Tomasz Ziętek, Tomasz Schuchardt i Katarzyna Herman. – Nie mieliśmy zbyt dużo do zagrania. Ten film to głównie gra na emocjach widzach mroczną scenografią i muzyką, przyznali.
Aktorzy Katarzyna Herman, Agnieszka Żulewska, Tomasz Ziętek i Katarzyna Herman podczas konferencji prasowej filmu „Demon”.
Witamy z plenerowego studia Radia Gdańsk w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Zaczynamy relację live.
Na początek mamy dla Was recenzję Anatomii Zła Jacka Bromskiego. Nasza ekspert pisze m.in. o tym, w jakiej kondycji jest polskie kino sensacyjne. Dowiecie się tego >>>TUTAJ.