Drugiego września w całym kraju czytane będzie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Lektura Narodowego Czytania została wybrana przez Polaków w głosowaniu. W akcji społecznej propagującej znajomość literatury narodowej wezmą udział przedstawiciele pomorskich miejscowości.
NARODOWE CZYTANIE W TRÓJMIEŚCIE
Narodowe Czytanie tradycyjnie rozpocznie w Ogrodzie Saskim w Warszawie para prezydencka. W Trójmieście będzie można usłyszeć słowa polskiego dramaturga poety i malarza nie tylko w instytucjach kultury, ale także np. w tramwajach.
GDYNIA
W Gdyni niespodzianki dla mieszkańców przygotowały: Teatr Gdynia Główna, Miejska Biblioteka Publiczna, Teatr Muzyczny oraz Marynarka Wojenna. Bezpośrednio do mieszkańców wyjdą aktorzy Teatru Gdynia Główna. Drugiego września w miejskich trolejbusach nr 20, 22, 23, 24 i 27 będzie można zobaczyć odgrywane przez nich wybrane sceny z „Wesela”. Pasażerowie obdarowywanie będą przypinkami, na których umieszczono napisy: „Czytam Wyspiańskiego”, „Widziałem Chochoła”, „Jak się żenić, to się żenić”.
Czytanie, towarzyszące finałowi Nagrody Literackiej Gdynia, rozpocznie się w sobotę w samo południe i potrwa trzy godziny. Zaprezentowanych zostanie 48 siedmiominutowych scen, które zobaczy ok. 2 tys. widzów. Zorganizowany został również specjalny konkurs na facebooku teatru, gdzie codziennie zadawane jest pytanie z wiedzy na temat Wyspiańskiego. Nagrodą jest zaproszenie na spektakl „Wesele”.
Do akcji dołączyły również filie Miejskiej Biblioteki Publicznej: Biblioteka Oksywie, Biblioteka Działki Leśne i Biblioteka Chylonia „pod Żabką”, które zapraszają w sobotę 2 września na wspólne czytanie „Wesela” oraz inne atrakcje.
Pełen program imprez w gdyńskich bibliotekach zajdziesz >>> TUTAJ.
Znani aktorzy – m.in.: Ewa Gierlińska, Magdalena Smuk, Anna Maria Urbanowska, Andrzej Śledź, Rafał Ostrowski i Tomasz Więcek – będą czytać „Wesele” w godzinach od 14:30 do 16:30 w Teatrze Muzycznym.
Niespodziankę przygotowała Marynarka Wojenna, która o godzinie 11 zaprasza na Narodowe Czytanie na pokładzie historycznego okrętu ORP „Błyskawica”. Imprezę uświetnią koncerty Zespołu Wokalnego Klubu MW.
GDAŃSK
Przedproże Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku na potrzeby inscenizacji „Wesela” zmieni się w Bronowice, w których rozgrywa się akcja dramatu. Przy weselnym stole zasiądzie Młoda Para oraz zaproszeni przez nich goście: Chochoł, Widmo, Stańczyk, Hetman, Rycerz Czarny, Upiór i Wernyhora.
Wśród osób czytających fragmenty „Wesela” znajdą się aktorzy Teatru Wybrzeże, czytelnicy i bibliotekarze, dziennikarze, blogerzy i bibliofile. Chętni Gdańszczanie i turyści mogą stać się weselnymi gośćmi. Wydarzenie wystartuje o godzinie 12 w w Filii Gdańskiej przy ul. Mariackiej 42.
SOPOT
W Sopocie Narodowe Czytanie „Wesela” odbędzie się m.in. w Bibliotece Sopockiej. Pierwsze fragmenty przeczytane zostaną przez pracowników Sopoteki. Przygotowane zostaną także egzemplarze książki dla osób, które zechcą uczestniczyć wspólnym czytaniu. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:30 w Sopotece na terenie Sopot Centrum przy ul. Tadeusza Kościuszki 14.
ATRAKCJI NIE ZABRAKNIE W INNYCH POMORSKICH MIEJSCOWOŚCIACH
SŁUPSK
W Słupsku, jak co roku, „Wesele” będzie czytane w różnych językach: po angielsku, węgiersku, rosyjsku, czesku i w esperanto. Dodatkową atrakcją będzie inscenizacja przy weselnym stole. Wspólne czytanie odbędzie się na ul. Nowobramskiej (obok Kafeiny) i zacznie w południe. Na wydarzenie zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. „Będą z nami Kafeina, Fundacja Indygo, Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje, Hip-Hop Druga Szansa, Księgarnia Ratuszowa” – piszą organizatorzy. Fragmenty wesela przeczytają ludzie kultury, handlowcy, przedstawiciela władz miasta i mieszkańcy. Dzieło Wyspiańskiego będzie również… rapowane. Będzie także można posłuchać muzyki królującej na weselach – m.in. disco polo oraz utworów weselnych sprzed lat.
TCZEW
Suchostrzycki plac rekreacyjny (przy ulicy Żwirki, obok fontanny na Suchostrzygach) zmieni się w podkrakowskie Bronowice już o godzinie 11.00. Każdy mieszkaniec Tczewa będzie mógł poczuć się jak uczestnik młodopolskiej biesiady. Na przybyłych gości czekać będą niespodzianki, wśród nich między innymi występ Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestry Dętej „Torpeda” oraz Zespołu „Frantówka”, a także quiz dotyczący znajomości czytanego tekstu i okoliczności jego powstania, jak również wystawa poświęcona życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego.
WEJHEROWO
Wspólne czytanie w Wejherowie będzie się odbywało na rynku miasta i rozpocznie się o godzinie 12. Fragmenty dramatu czytać będą przedstawiciele wejherowskich władz samorządowych, środowiska sportowego, nauczyciele i dziennikarze. W postaci z „Wesela” wcieli się 18 osób, w tym m.in. zastępca prezydenta miasta Wejherowa Beata Rutkiewicz, skarbnik miasta Arkadiusz Kraszkiewicz, prezes Wejherowskiego Klubu Kulturystyki i Sportów Siłowych „Apollo” Bartłomiej Szreder, nauczyciele – Dariusz Tylki i Marek Czoska oraz dziennikarze – Anna Kuczmarska z Pulsu Wejherowa, Tomasz Smuga z Dziennika Bałtyckiego i Rafał Korbut z Expressu Powiatu Wejherowskiego.
W wejherowskiej akcji organizowanej przez Prezydenta Miasta Wejherowa i Miejską Bibliotekę Publiczną w Wejherowie udział weźmie Kaszubski Zespół Regionalny „Koleczkowianie”. Podczas wydarzenia będą rozdawane dla publiczności znane cytaty z „Wesela”.
RUMIA
Stacja Kultura – Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi (ul. Starowiejska 2) postanowiła przyłączyć się do akcji Narodowe Czytanie i na samym czytaniu nie poprzestanie. Wydarzenie w Rumi wzbogacone będzie o performance z tradycyjnymi ludowymi przyśpiewkami weselnymi z Mazowsza, Małopolski i Lubelszczyzny, koncertem Kapeli Ztrój oraz warsztatami tańca ludowego, co ma nawiązywać do zabawy weselnej.
Program:
10.30 – Warsztaty robienia wianków (prowadzenie: Beata Wysocka – Turek),
12.00 – Startujemy z Narodowym Czytaniem! Akademia Głosów Tradycji,
12.15 – Performance „Wesele” w pigułce,
13.00 – Występ Kapeli Ztrój i warsztaty tańca ludowego.
Szczegółowy program Narodowego Czytanie w Rumi znajdziesz >>> TUTAJ.
WIELKI KLINCZ
W miejscowości Wielki Klincz tegoroczna akcja odbędzie się w bibliotece szkolnej. W programie: przybliżenie biografii Stanisława Wyspiańskiego, czytanie wybranego fragmentu „Wesela” przez uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły średniej oraz studentów, a także wystawa prac plastycznych pod hasłem: „Wesele oczami nastolatka”.
PUCK
O godzinie 13 na Starym Rynku w Pucku odbędzie się wspólne czytanie „Wesela” zorganizowane przez I Liceum Ogólnokształcące w Pucku i miejscową Biblioteka Publiczną.
USTKA
Usteckie Narodowe Czytanie zorganizowała Biblioteka Miejska w Ustce. Chętni do wspólnego czytania mogą o godzinie 11 przyjść na Promenadę Nadmorską, tuż obok pomnika Chopina.
BYTÓW
Wspólne czytanie w Bytowie odbędzie się na dziedzińcu XIV-wiecznego Zamku Krzyżackiego w Bytowie. Wydarzenie zacznie się o godzinie 16. Dziedziniec zamku zostanie na tę okazję zostanie specjalnie zaaranżowany. W programie: czytanie fragmentów „Wesela” w wiejskiej scenerii, występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Bytów”, ozdabianie przyniesionych egzemplarzy książki pamiątkową pieczęcią i swojski poczęstunek dla wszystkich weselnych gości.
CHOJNICE
Bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach i członkowie Stowarzyszenia LekTURa będą czytać i zachęcać do wspólnego czytania „Wesela” od godziny 12 do 13.30. W programie przemarsz korowodu weselnego z siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Wysokiej 3 do parku Tysiąclecia oraz czytanie fragmentów „Wesela” przez bibliotekarzy, członków Stowarzyszenia LekTURa i miłośników książek.
CZŁUCHÓW
W Człuchowie akcja Narodowe Czytanie prowadzona będzie na Rynku w godzinach od 10 do 13. W przypadku deszczu impreza zostanie przeniesiona do Miejskiego Domu Kultury. Wydarzenie zyska oprawę artystyczną. Muzykę i aktorów przygotowuje Miejski Dom Kultury. Do czynnego uczestnictwa w wydarzeniu zaproszeni są także mieszkańcy miasta. Mogą oni spróbować swoich sił w roli lektora. Wydarzenie jest otwarte dla publiczności.
AKCJA ORGANIZOWANA PRZEZ PREZYDENTA RP
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą „Quo vadis” przeczytano w ponad 2200 miejscach.
oprac. puch