Międzynarodowy Dzień Kawy obchodzimy 29 września. Choć kawę palono już przed naszą erą, to święto jest dość młode – ustanowiono je dopiero trzy lata temu. Jak parzyć kawę prawidłowo, ale i w ciekawy sposób? O kawie Ewelina Potocka rozmawiała z Mariuszem Bulakiem z palarni kawy Kawana.
Kawa przywędrowała z Afryki Północnej najpierw do Wielkiej Brytanii i Francji, a nie do Włoch. Dlaczego więc to państwo stało się kawowym królestwem – Włosi oprócz tego, że mają dostęp przez morze do wysokiej jakości kawy i rozpowszechnili ten napój u siebie – stał się bardziej popularny niż w reszcie Europy. Włosi mają ogromny wkład w to, co dzieje się na kawowym rynku. Oni wymyślili maszyny – ekspresy ciśnieniowe. Pod koniec XIX zaczęły powstawać prymitywne maszyny, które mogły zrobić więcej niż jeden napar w jednym czasie – mówił Mariusz Bulak.
SMAK KAWY
– Smak kawy wynika z kilku czynników. Oprócz tego, co znajduje się w kawie liczy się położenie plantacji, gleba, otoczenie, jej wielkość. W Azji są kawy słodsze, korzenne, cynamonowe, dymne – tam jest gleba wulkaniczna. W kawie afrykańskiej pojawiają się nuty ziemiste, a przy jaśniejszym wypaleniu nuty zielonej, czerwonej herbaty, truskawki, pomarańczy – dodał barista.
PRZEPISY SŁUCHACZY
„Najlepsza kawa to ta gotowana – czarna, mielona, z imbirem, kardamonem i cynamonem” – pisali.
„Jedną czwartą kubka zapełniamy wrzątkiem. Wyparzamy przez 30 sekund i wodę wylewamy. Wsypujemy czubatą łyżkę kawy i znów zalewamy wrzątkiem w tej samej proporcji – bardzo powoli. Nigdy nie mieszamy metalową łyżeczką, bo zabiera część temperatury, trzeba poczekać” – taki przepis przyszedł od jednego ze słuchaczy.
„W Turcji parzą kawę z wodą i dużą ilością cukru, gotując w jednym naczyniu” – dzielili się spostrzeżeniami.
Posłuchaj całej audycji:
pOr