Natalia Maliszewska ma już pełną kolekcję. Polka zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy

ME Gdansk NataliaMaliszewska fotPawelSkraba 01

W kolekcji Natalia Maliszewska miała już dwa medale mistrzostw Europy w short tracku – złoty i brązowy. Brakowało jednego, by mieć pełne podium i ten liderka polskiej kadry dołożyła w Hali Olivia. Polka zdobyła srebro na swoim koronnym dystansie 500 metrów.

Maliszewska do finału przebrnęła bez większych kłopotów, ale już sam bieg o medale był niezwykle emocjonujący. Na pierwszym wirażu Maliszewska upadła, a sędziowie z powtórki wykluczyli Włoszkę Martinę Valcepinę. W powtórce, już w czteroosobowym składzie, Maliszewska od początku do końca była druga. Wygrała, podobnie jak na dystansie 1500 metrów, Holenderka Suzanne Schulting.

– Nie brakuje mi już tego srebra, bo miałam wcześniej złoto i brąz, a do tego dziś było blisko do złota. To był bardzo ciężki dzień, bo przejechałam sześć biegów na bardzo wysokim poziomie. Jestem wzruszona tym dniem – mówiła zmęczona Maliszewska.

(Fot. Paweł Skraba/Mat. pras.)
W finale B na dystansie 500 metrów z dobrej strony pokazała się Nikola Mazur, która była druga i w końcowej klasyfikacji została sklasyfikowana na siódmym miejscu. – Myślę, że jestem w życiowej formie, ale to jest początek, bo jeszcze jest dużo niewykorzystanego potencjału. Chcę się rozwijać, bo nawet ten najdłuższy dystans, choć z reguły jestem sprinterką, wyszedł bardzo dobrze – mówiła Mazur.

ZABRAKŁO SZCZĘŚCIA

Polki w sobotę rywalizowały także na dystansie 1500 metrów – Maliszewska wywalczyła awans do finału A, ale w nim dojechała na ostatnim miejscu. Sędziowie zdyskwalifikowali później Rosjankę Jekaterinę Efremienkową i Polka została sklasyfikowana na szóstej pozycji. W finale B czwarta była Mazur, a Gabriela Topolska odpadła w półfinale. Z kolei na dystansie 500 metrów Topolska zatrzymała się na ćwierćfinale.

Niestety Polkom w sobotę nie udało się wywalczyć awansu do finału żeńskich sztafet, bo po pięknej walce przegrały w półfinale z Holenderkami i Włoszkami. W niedzielę, która będzie ostatnim dniem mistrzostw Europy w Gdańsku pojadą w finale B, ale nie będą to jedyne emocje dla polskich kibiców. Dwie Polki walczyć bowiem będą na dystansie 1000 metrów, bo w piątkowych eliminacjach przepustki do ćwierćfinału wywalczyły Maliszewska i Topolska.