Przed nami druga część Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego. Pogoda żeglarzom niestraszna

(Fot. mat. prasowe)

Po 6 wyścigach w klasie olimpijskiej 470 ponownie najlepsza jest załoga Kacpra Paszka (KS AZS AWFIS Gdańsk – Sekcja Żeglarska) i Oliwii Laskowskiej (Chojnicki Klub Żeglarski). Żeglarze powtórzyli sukces z ubiegłego roku, jednakże przez całe regaty czuli na plecach oddech rywali.

Rafał Pogorzelski (Międzyszkolny Klub Sportowy Dwójka Warszawa) w duecie z Julią Oleksiuk (AZS Uniwersytet Warszawski) regaty zakończyli z taką samą liczbą punktów. Podium uzupełniła Agnieszka Pawłowska (Chojnicki Klub Żeglarski) żeglująca z Bartłomiejem Szliją (UKŻ Lamelka Kartuzy).

PRZYGOTOWAWCZA 420

Dużo działo się na trasie klasy 420. Młodzi zawodnicy walczyli o kwalifikacje do regat ISAF – Youth Sailing World Championships. Walka o złote medale trwała do ostatniego wyścigu. Zwycięzcą regat w klasyfikacji generalnej został Jeremi Dąbrowski z Mikołajem Bazylim (KSW Baltic), zaś w kategorii kobiet wygrała Paulina Rutkowska (Yacht Klub Polski Gdynia), żeglująca z Igą Wielczyk (Stowarzyszenie Sportów Wodnych – Mos Iława). Dwie powyższe załogi będą reprezentowały Polskę w nadchodzących regatach w Holandii. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajęła Pola Schmidt i Tymon Kosobucki (Yacht Klub Polski Gdynia).

ILCA

W klasie Ilca 7 bezkonkurencyjny był gdańszczanin Michał Krasodomski (KS AZS AWFIS Gdańsk – Sekcja Żeglarska), który wygrywał często i wyrażnie. Drugie miejsce zajął Piotr Malinowski (Stowarzyszenie Sportów Wodnych – Mos Iława), zaś na trzecim miejscu uplasował się Maxime Thommen (Yacht Klub Polski Gdynia)

Bardzo zacięta byłą rywalizacja w klasie Ilca 6. Dotyczyło to jednak walki o pozycję liderki. P sześciu wyścigach, dużą przewagę punktową zapewniły sobie seniorki. W pierwszym dniu w pierwszym dniu wszystkie wyścigi wygrała Wiktoria Gołębiowska (Stowarzyszenie Sportów Wodnych – Mos Iława), a trzeciego dnia Agata Barwińska. O zwycięstwie mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata – Agaty Barwińskiej (Stowarzyszenie Sportów Wodnych – Mos Iława) zadecydowały lepsze miejsca w poszczególnych wyścigach, ponieważ iławianki zakończyły regaty na remisie. Wśród mężczyzn zwyciężył Tymoteusz Wysocki (Nauticus YC Olsztyn), zaś w kategorii juniorek na najwyższym stopniu podium stanęła Dominika Raszka (Międzyszkolny Klub Sportowy Dwójka Warszawa), którzy uzyskali eliminacje na regaty ISAFU.

Wśród najmłodszych żeglarzy w klasie Ilca 4 zwyciężył Maciej Dudek (Nauticus YC Olsztyn). Drugie miejsce należało do Gustawa Zalewskiego (Toruński Klub Żeglarski), zaś brązowy medal zawisł na szyi Jakuba Rusiniaka (Nauticus YC Olsztyn). Wśród kobiet najlepsza była Zofia Michałeczko (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg) zajmująca 9 miejsce w klasyfikacji generalnej.

POGODA NIE ROZPIESZCZA

W miniony weekend panowały fatalne warunki. Wiatr przekraczał 30 węzłów, a temperatura spadała poniżej 10 stopni. Prognoza na drugą część zapowiada powtórkę walki z żywiołem. Na akwenie Zalewu Wiślanego w Krynicy Morskiej ścigać się będzie 11 klas: 49er, 49erFX, Cadet, Europa, Finn, Flying Dutchman, L’Equipe, OK Dinghy, Omega, HC-16, A-Class.

W klasie 49er na starcie zobaczymy między innymi złotych medalistów French Olympic Week – Dominika Buksaka (KS AZS AWFiS Gdańsk) i Szymona Wierzbickiego (AZS Poznań). Gdańsko-poznańska załoga, głównie konkurować będzie z Łukaszem Przybytkiem i Jackiem Piaseckim (KS AZS AWFiS Gdańsk). Nadchodzące regaty to pierwsza konfrontacja polskich załóg na „domowych wodach”. Swoje żeglarskie umiejętności na Zalewie Wiślanym sprawdzać będą również załogi juniorskie.

W klasie 49erFX zabraknie polskich liderek – Aleksandry Melzackiej i Sandry Jankowiak. O najwyższe trofea zawalczą młodsze stażem zawodniczki – Marcelina Korszon i Zuzanna Mróz (Yacht Club Nauticus Olsztyn) oraz Gabriela Czapska w duecie z Hanną Rajchert (KS Spójnia Warszawa).

Zawodnicy z Olsztyna, Warszawy, Chojnic, Poznania, Sopotu i Szczecina powalczą o najwyższe stopnie podium w kategorii kobiet i mężczyzn (mix) w klasie 29er.

26 żeglarzy i żeglarek zmierzy się w klasie Europa. Za Zalewie Wiślanym rywalizować będą również zawodnicy z klasy: Finn, Europa, OKD. Emocji i prędkości dostarczą również przedstawiciele katamaranów – zawodnicy A-Class oraz Hobbie Cat – 16.

Start pierwszego wyścigu na wodach Zalewu Wiślanego, 27 maja o godzinie 11:00.