Pomorskie ślady w plebiscycie na Najlepszego Sportowca Polski 2022 roku

(Fot. Facebook/Anna Kiełbasińska)

18 listopada 2022 roku ogłoszono nominacje w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. Początkowo 25, ale w ostatecznym rozrachunku 26 nominowanych stanie przed szansą na zdobycie nagrody dla najlepszego sportowca roku. Głosowanie trwa do 6 stycznia 2023 i odbywa się online, a już 7 stycznia poznamy zwycięzcę. Wśród nominowanych nie zabrakło sportowców z Pomorza.

Jedna nominacja nie oznacza jednego sportowca. Takim przypadkiem jest wioślarska czwórka podwójna, a w niej Fabian Barański, Mirosław Ziętarski, Dominik Czaja oraz urodzony w Gdańsku Mateusz Biskup. Wychowanek Unii Tczew, a następnie wioślarz AZS-AWFiS Gdańsk w 2022 roku razem ze swoją ekipą zdobył mistrzostwo świata. W Račicach pewnie prowadzili przez cały finał. Końcowa przewaga nad Brytyjczykami poniżej sekundy wynika z tego, że na finiszu pozwolili sobie nieco zwolnić. Mateusz Biskup reprezentował wcześniej biało-czerwone barwy podczas igrzysk olimpijskich Rio de Janeiro 2016 i Tokio 2020.

ŚWIETNY WYSTĘP W MONACHIUM

Wśród nominowanych nie mogło zabraknąć Anny Kiełbasińskiej. Reprezentantka Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego zaliczyła bardzo udane mistrzostwa Europy w Monachium. Zdobyła dwa srebrne medale w sztafecie 4 x 400 m, a także brąz w indywidualnym biegu na 400 m z czasem 50,29. Lekkoatletka ma na swoim koncie srebrny medal igrzysk olimpijskich w Tokio.

Z BIEŻNI DO RUGBY

Na podium z Anną Kiełbasińską stawała w przeszłości Małgorzata Kołdej. Teraz jednak uprawia zupełnie inny sport. Została rugbystką i – jak można zauważyć – idzie jej to bardzo dobrze. Jest jedną z liderek reprezentacji Polski w rugby siedmioosobowym, z którą w 2022 roku zdobyła historyczny tytuł mistrzyń Europy. Polki były bezkonkurencyjne. Wygrały oba turnieje – w Lizbonie i Krakowie, sięgając tym samym po tytuł.

NIETYPOWA NOMINACJA

Dodatkową nominację, nieco późniejszą niż pozostali, otrzymał Wojciech Szczęsny. Bramkarz reprezentacji Polski został w ten sposób wyróżniony za fenomenalną dyspozycję podczas mistrzostw świata w Katarze. Golkiper Juventusu w dwóch meczach zachował czyste konto, niejednokrotnie ratując nas z opresji. Obronił również dwa podyktowane rzuty karne, jako trzeci bramkarz w historii mistrzostw świata. Postawa Szczęsnego nie pozostała również bez echa na całym świecie, gdyż został nagrodzony miejscem w najlepszej jedenastce fazy grupowej mistrzostw.