Znakomite występy sopockich żeglarzy. Tarnowski ze złotem, a Valevich z brązem mistrzostw Europy

(Fot. Materiały prasowe)

Znakomite występy sopockich żeglarzy w mistrzostwach Europy. U wybrzeży Cagliari Paweł Tarnowski był najlepszy, a Anastasiya Valkevich zajęła trzecie miejsce w olimpijskiej klasie iQFoil. Oboje reprezentują SKŻ Sopot.

Tarnowski, który w tym sezonie wywalczył już srebro mistrzostw świata, a w regatach olimpijskich zajął 10. miejsce, w tym tygodniu był w czołówce od samego początku do końca, a znakomitą formę potwierdził podczas wyścigu finałowego. Ostatecznie pokonał dwóch Brytyjczyków, prywatnie swoich kolegów, Andy’ego Browna i Matthew Bartona.

(Fot. Materiały prasowe)

– Całe zawody były trudne, wymagające, czekaliśmy też często na wiatr, który był dość kapryśny, ale finalnie udało się rozegrać 11 wyścigów w zarówno słabym, jak i silnym wietrze. Było wyścigi slalomowe i course race, więc mieliśmy komplet. Cieszę się, że udało mi się zdobyć najmniej punktów i netto i brutto, czyli bezpośrednio wejść do finału. Dzisiaj walczyłem w nim z dwoma Brytyjczykami, to moi dobrzy koledzy i super się razem pływało. Wyścig był szybki, dynamiczny i mimo tego, że prowadziłem od początku do końca, to przeciwnicy siedzieli mi dosłownie na ogonie, więc było sporo stresu – relacjonował Tarnowski. Wygrał jednak zdecydowanie zasłużenie.

ŚWIETNY FINISZ I BRĄZ VALKEVICH

Znakomity początek regat u wybrzeży Cagliari zanotowała Anastasiya Valkevich. Wygrała cztery z pięciu pierwszych wyścigów. Później zanotowała słabszy moment, wypadła nawet poza czołową dziesiątke. Odrabiała jednak straty i do wyścigu finałowego przystąpiła z ósmej pozycji. Finiszowała znakomicie – na podium.

Trzynaste miejsce zajęła Maja Kuchta, a 20 była Aleksandra Wasiewicz (obie SKŻ Sopot), która została sklasyfikowana na 10 miejscu w kategorii U23. Wśród mężczyzn ich klubowy kolega Stanisław Trepczyński zakończył mistrzostwa na 23 miejscu, a na 25 Michał Polak (Gdański Klub Żeglarski), odpowiednio zajmując miejsca 8 i 9 w kategorii U23.

Ciekawostką jest, że na windsurfingową klasę iQFOiL przesiadł się Jacek Piasecki (KS AZS AWFiS Gdańsk), który wraz z Łukaszem Przybytkiem rywalizowali w tym roku o olimpijski paszport w klasie 49er i zaledwie miesiąc temu zdobyli razem mistrzostwo Polski. Jacek te mistrzostwa Europy zakończył na 58 miejscu.