Za nami Gala Pomorskiej Koszykówki. W sobotę w sali konferencyjnej hotelu Radisson Blu Sopot uhonorowaliśmy Koszykarkę Roku, Koszykarza Roku i Trenera Roku. Przyznaliśmy także Nagrodę Specjalną im. Wojciecha Pietkiewicza. Pomorski Okręgowy Związek Koszykówki wyróżnił również najlepszych przedstawicieli młodzieżowej koszykówki.
24 czerwca podczas gali Orlen Basket Ligi mistrzowie Polski – Kamila Borkowska z Lotto AZS UMCS Lublin oraz Andrzej Pluta z Legii Warszawa – zostali uznani za najlepszych polskich graczy rozgrywek kobiet i mężczyzn sezonu 2025/26. Pluta otrzymał również statuetkę dla najlepszego zawodnika ligi.
Oboje przed laty, jako zawodnicy VBW Gdynia i Arki Gdynia, zdobywali radiowe Pick’n’Rolle dla najlepszych koszykarzy Pomorza. Borkowska po epizodzie w lidze greckiej wróciła na krajowe parkiety. Z kolei Pluta po znakomitym sezonie otrzymał ofertę z najsilniejszej ligi w Europie – hiszpańskiej ACB. 26-latek podpisał dwuletnią umowę z katalońską Basquet Girona, której władzę sprawują bracia Marc i Pau Gasol – byłe gwiazdy światowej koszykówki i mistrzowie NBA.
Najlepszymi w kategorii młodzieżowej zostali uznani 18-letnia Maria Burliga, mająca za sobą debiut w seniorskiej reprezentacji Polski, oraz 20-letni Jakub Szumert z wicemistrza Polski Orlenu Zastalu, który ligowe ostrogi zdobywał w barwach AMW Arki Gdynia. W zakończonych rozgrywkach był jednym z liderów Zastalu, został wybrany przez trenerów do pierwszej piątki Orlen Basket Ligi i notował średnio 13,2 punktu oraz 6,5 zbiórki na mecz. W nowym sezonie będzie rozwijał swój talent za oceanem, występując w lidze uniwersyteckiej.
AMW Arka Gdynia otrzymała nagrodę za najlepszą akcję prospołeczną – „AMW Arka dla jaj”, zwracającą uwagę na konieczność badań profilaktycznych mężczyzn w kierunku chorób nowotworowych.
ARKA NA TOPIE
Z perspektywy Pomorza powody do zadowolenia mieli przede wszystkim koszykarze z Gdyni. Do pełni szczęścia zabrakło miejsca na podium, gdyż w rywalizacji o brązowy medal mistrzostw Polski lepsze okazały się Dziki Warszawa. Energa Trefl Sopot po kilku latach sukcesów zakończyła sezon bez medalu, a Energa Czarni Słupsk przez większość rozgrywek plasowali się w dolnych rejonach tabeli.
Gala Pomorskiej Koszykówki odbyła się w sobotę o godz. 19:00. Relacje z wydarzenia będą emitowane w audycji „Radio Gdańsk z boisk i stadionów”.
Włodzimierz Machnikowski/puch








