Polska w gronie 45 krajów najlepszych na świecie do życia i pracy. Nasz kraj po raz pierwszy w historii znalazł się „Expat Explorer Survey”.
Ranking na podstawie ankiety przygotowali analitycy z HSBC. Wzięli pod uwagę szansę na zatrudnienie, jakość życia i opieki nad dziećmi, bezpieczeństwo oraz wysokość wynagrodzenia.
TENDENCJA DO NARZEKANIA
Warunki życia i pracy oceniali obcokrajowcy żyjący w danym kraju. W tym rankingu nasz kraj znalazł się po raz pierwszy. Zajęliśmy 25 miejsce. Na pierwszym jest Singapur, na drugim Nowa Zelandia, a na trzecim Kanada. Sąsiadujący z Polską Czesi zajęli miejsce czwarte – zawdzięczają to szczególnie dobrej ocenie równowagi między czasem pracy a życiem prywatnym.
– Polacy mają tendencję do narzekania, zawsze nam jest źle. Nie mamy kultury amerykańskiej, gdzie na każde pytanie „jak się masz” odpowiada się „ok”. To pocieszające, że jesteśmy postrzegani pozytywnie. Żyje się u nas bezpiecznie, nie ma tu zamachów terrorystycznych. Na szczęście cudzoziemcy nie są widziani przez nas jako zło i nie są dyskryminowani – to kolejny pozytywny aspekt. W Polsce żyje się całkiem dobrze – twierdzi Małgorzata Tobiszewska, prezes stowarzyszenia absolwentów MBA.
„ONI DOBRZE TRAFILI”
W rankingu HSBC daleko za Polską znalazły się choćby Włochy (44. miejsce). Według imigrantów zasługą jest choćby stabilność polskiej gospodarki (w tym aspekcie zajmujemy 14. miejsce na świecie). Oceniający twierdzą również, że mają tu możliwości rozwoju zawodowego (20. miejsce) oraz uzbierania oszczędności (19. miejsce).
– Narzekają zwykle osoby zarabiające najmniej. W rankingu głosowały osoby, które przyjechały tu ze względów zawodowych. One z reguły należą do tych lepiej zarabiających, realizujących ciekawe projekty w dużych miastach. W miastach mniejszych edukacja jest na niższym poziomie, a dostęp do niej jest bardziej utrudniony. Dlatego w rankingu przebija się grupa, która dobrze trafiła. Bardzo cieszy natomiast obecność Polski w rankingu, bo ja, jako pracodawca, liczę przy tym na to, że coraz ciekawsze osoby będą przyjeżdżały zza granicy. Wykwalifikowanych kadr ciągle brakuje – zaznacza Łukasz Olechnowicz, prezes Volanto.
W PORÓWNANIU DO INNYCH – JEST DOBRZE
W ankiecie dobrze oceniona zostały również jakość edukacji (10. miejsce na świecie) oraz koszt wychowania dziecka (4. miejsce). Zachęcająca do mieszkania w Polsce może być również sytuacja na rynku nieruchomości (12. miejsce).
– Na co dzień często na to nie patrzymy, ale żyjemy w lepiej rozwiniętej i bogatszej części świata. Jeśli porównujemy się do innych krajów, to tu warunki są stosunkowo dobre: bezpiecznie, rozwinięta infrastruktura, na edukację trochę narzekamy, ale jest lepiej niż w wielu innych miejscach. Taki sygnał poprzez ranking jest wysyłany w świat. Wizerunek fajnego miejsca do życia jest bardzo cenny. A pamiętajmy też, że Trójmiasto jest oceniane jako jedno z najlepszych miejsc w całej Polsce – wyjaśnia dyrektor Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Stanisław Szultka.
O historycznym umieszczeniu Polski w rankingu HSBC rozmawiali eksperci audycji Ludzie i Pieniądze. Program poprowadziła Iwona Wysocka. Jej gośćmi byli: Małgorzata Tobiszewska – prezes stowarzyszenia absolwentów MBA, Instytut Rozwoju Kadr, Łukasz Olechnowicz – prezes Volanto i Stanisław Szultka – dyrektor Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Posłuchaj audycji:
Wiktor Miliszewski