Czy w Gdańsku powstanie nowe muzeum? Taki pomysł mają władze miasta. Muzeum Gdańska mogłoby stanąć na działce przy ul. Rycerskiej w sąsiedztwie Muzeum II Wojny Światowej. Nowa placówka kulturalna podniosłaby atrakcyjność turystyczną Starego Miasta i pozwoliła zażegnać problemy, z którymi teraz boryka się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.
W tej chwili MHMG składa się z ośmiu oddziałów. Wszystkie znajdują się w zabytkowych budynkach o bardzo odległej metryce. Najmłodszy budynek to Wartownia nr 1 na Westerplatte zbudowana w 1936 roku.
– Wszystkie one powstały do innych celów i funkcji. W tej chwili mamy bardzo ograniczoną przestrzeń wystawienniczą i mocno ograniczoną dostępność – przyznaje dyrektor placówki Waldemar Ossowski. – W budynkach historycznych nie możemy wybudować windy ani niszczyć zabytkowej tkanki. To wszystko powoduje, że nie ma miejsca, by stworzyć dużą, stałą wystawę pokazującą tysiącletnie dzieje Gdańska – dodaje.
Oprac. Biuro Rozwoju Gdańska
„EKSPOZYCJA POTRZEBNA MIESZKAŃCOM”
To właśnie wokół wystawy stałej skupiona byłyby nowa placówka. Zdaniem prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, taka ekspozycja jest potrzebna przede wszystkim mieszkańcom. Wystawa opisywałaby burzliwe, polityczne losy miasta, a także życie jego mieszkańców od św. Wojciecha do czasów Solidarności. Jak zapewnił prezydent, na temat budowy nowej placówki odbędzie się debata z gdańszczanami.
Oprac. Biuro Rozwoju Gdańska
Władze miasta przedstawiły pomysł budowy Muzeum Gdańska jako ideę, ale za nią stoi już wstępna koncepcja budynku. – Chcemy pod koniec roku ogłosić międzynarodowy konkurs architektoniczny na zaprojektowanie takiego obiektu. Rozstrzygnięcie mogłoby nastąpić w połowie lub pod koniec przyszłego roku – mówi prezydent.
Nowa placówka miałaby powstać za pieniądze z miejskiej kasy. Pierwszy możliwy termin do rozpoczęcia inwestycji to 2020 rok. Tymczasem do końca 2017 roku Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zmieni swoją nazwę na Muzeum Gdańska.
Aleksandra Nietopiel/mich