Chcesz spędzić z rodziną czas nad jeziorem bez nieprzyjemnych przygód? Nie ryzykuj. Sprawdź, które kociewskie miejsca kąpielowe zostały dopuszczone do użytku i gdzie można bezpiecznie się kąpać. – Do tej pory zweryfikowano 10 z 16 objętych kontrolą miejsc. W żadnej próbce nie wykryto przekroczeń dozwolonych stężeń i tym samym uznano je zdatne do kąpieli – informuje Anna Czarnecka ze starogardzkiego sanepidu.
„NIE MA NAJMNIEJSZEGO ZAGROŻENIA”
Dlaczego skontrolowano tylko tyle miejsc wykorzystywanych do kąpieli, skoro w powiecie jest ich znacznie więcej? Jak wyjaśniają urzędnicy, kontrolowane są tylko te miejsca, które posiadają status kąpieliska lub miejsca wyznaczonego do kąpieli. Jakość wody jest sprawdzana na dwa tygodnie przed oficjalnym otwarciem przez organizatora. Kontrolerzy chcą bowiem, aby warunki były możliwie zbliżone do panujących w sezonie.
– Nie ma dla mieszkańców najmniejszego zagrożenia. Do otwarcia sezonu przez organizatorów kąpielisk woda zostanie przebadana i oceniona – dodaje Czarnecka.
UWAGA NA DZIKIE KĄPIELISKA
Urzędnicy przypominają, że jeśli ktoś korzysta z dzikich kąpielisk, robi to na własną odpowiedzialność. Sanepid nie bada jakości wody w takich miejscach. Poza tym do większości utonięć dochodzi właśnie na „dzikich kąpieliskach”. Jak wynika z policyjnych statystyk, tylko od kwietnia życie w wodzie straciło ponad sto osób.
Borówno
Borzechowo
Dobry Brat
Lubichowo
Ocypel
Osiek
Płaczewo
Szteklin
Twardy Dół
Tomasz Gdaniec/mar