Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Sopot elektryczny i ekologiczny. Przed urzędem miasta podłączysz rower do prądu. „Uwaga na rodzaj wtyczki”

7 sierpnia 2018 13:00
w Wiadomości
A A
https://radiogdansk.pl/images/BNP_PodajZmiane_Mapa.png

Przed urzędem powstał punkt ładowania rowerów elektrycznych. Podłączone do prądu pojazdy wzbudzają ciekawość interesantów i przechodniów. Rowery należą do Urzędu Miasta w Sopocie, dzięki nim urzędnicy mogą ograniczyć używanie służbowych samochodów.

– Najpierw zakupiono dwa pojazdy, ale szybko okazało się, że jest ich zbyt mało. Teraz mamy ich już pięć i… dalej są cały czas w rozjazdach. Przed budynkiem stoją tylko wtedy, kiedy trzeba je naładować. Z punktu dokowania mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy. Ostrzegamy jednak, że trzeba uważać, jaki rodzaj zasilania jest potrzebny. Nasze rowery mają specyficzne wtyczki. Osoba, która będzie chciała naładować swój, powinna sprawdzić, czy posiada odpowiednią wtyczkę, ponieważ używając złej, można spalić układ napędowy – mówi Anna Dyksińska z Urzędu Miasta w Sopocie.

Punkt ładowania rowerów znajduje się od frontu urzędu przy wejściu od ul. Kościuszki. Są tam poręcze, do których można przypiąć pojazd oraz gniazda elektryczne. 

ROWERY URZĘDOWE

Urzędnicy używają rowerów marki Geobike. Jednoślady są wspomagane elektrycznie. Na naładowanej baterii mogą przejechać nawet 80 km. Osiągają prędkość do 25 km na godzinę. Cena pierwszych zakupionych modeli E-Touring to 3359 zł, trzy nowe rowery kosztowały po 3699 zł.

Fot. Radio Gdańsk/Piotr Puchalski

EKO-MOBILNOŚĆ

– Zakup rowerów wpisuje się w długofalową strategię eko-mobilności. Chcemy utrzymywać standardy kurortu, miasta o czystym powietrzu, gdzie oddycha się pełną piersią. Myśląc o tym, zaczynamy od siebie, dlatego to nie jedyne pojazdy elektryczne, które zakupiliśmy – mówi Anna Dyksińska.

Miasto kupiło także rowery elektryczne policji oraz Zakładowi Oczyszczania Miasta. Te ostatnie pojazdy to trójkołowce z koszami, których używają tzw. lotne brygady porządkowe. ZOM otrzymał także dwa meleksy ze skrzyniami ładunkowymi i kabinami. Samochody wykorzystywane są odbioru nieczystości z koszy ulicznych. 

NAŁADUJ SAMOCHÓD

W maju Sopot kupił samochód elektryczny Renault Kangoo. Przy naładowanej baterii jego zasięg wynosi 274 km, uzyskiwana prędkość maksymalna to 130 km na godzinę. Auto kosztowało 149.700 zł. Przed urzędem miasta znajduje się punkt ładowania samochodów elektrycznych, gdzie mogą być jednocześnie ładowane dwa pojazdy. Z tego punktu także mogą korzystać wszyscy mieszkańcy.

38614570 350909625447501 4405437569999831040 n copyFot. Radio Gdańsk/Piotr Puchalski

MELEKSY DLA TURYSTÓW

Do końca sierpnia przyjezdni mogą skorzystać z darmowego parkingu przed Ergo Areną, na granicy Gdańska i Sopotu. Stamtąd do centrum lub na plażę można dojechać meleksem. 

Meleksami pojedziemy teraz w okolice plaży, a następnie do centrum Sopotu i z powrotem na parking przy ERGO ARENIE (trasa wiedzie ulicami: Łokietka, Polna, Grunwaldzka, Chopina, Kościuszki i powrót do ERGO ARENY ulicami Kościuszki i Łokietka). Przystanki zlokalizowane są:

1. przy ERGO ARENIE,
2. przy ul. Polnej,
3. przy ul. Chopina,
4. pl. Konstytucji 3 Maja (ul. Bohaterów Monte Cassino).

ILE KOSZTUJE PRZEJAŻDŻKA MELEKSEM?

Meleksy kursują w godzinach od 10 do 20, z częstotliwością co 20 minut. Bilet na jednorazowy przejazd kosztuje 3 zł. Dla dzieci do ukończenia szkoły podstawowej, na podstawie okazanej legitymacji szkolnej, przejazdy są bezpłatne.

Piotr Puchalski
Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl

Tagi: ekologiarowersamochódSopoturząd miasta

REKLAMA

NAJNOWSZE

Dwie osoby siedzą przy drewnianym stole prezydialnym w zabytkowej sali obrad Rady Miasta Chojnice o ciemnych, bogato rzeźbionych drewnianych ścianach. Po lewej stronie siedzi kobieta o blond włosach w białej sukience, patrząca w stronę obiektywu. Po prawej stronie siedzi uśmiechnięty burmistrz Chojnic Arseniusz Finster po otrzymaniu absolutorium i wotum zaufania. Burmistrz jest w białej koszuli z krótkim rękawem. Przed nimi na stole znajdują się mikrofony, dokumenty, długopis oraz butelka wody
Kaszuby

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster po raz 27. z absolutorium i wotum zaufania

Radni Chojnic większością głosów udzielili burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi...

Piotr Puchalski
22 czerwca 2026 - 21:04
Grupowe zdjęcie uczestników, pracodawców i przedstawicieli władz Gdańska na scenie Instytutu Kultury Miejskiej podczas gali 24. edycji programu Wakacyjny Staż
Trójmiasto

Od studenckiego Radia MORS do Radia Gdańsk. Laureatka miejskiego programu rozpoczyna staż

1390 studentów i absolwentów ubiegało się o 261...

k.pius
22 czerwca 2026 - 20:22
Trzyczęściowy kolaż zdjęć przedstawiający zniszczenia po pożarze zakładu w Charnowie. Na lewym zdjęciu widoczna jest osmalona, pokryta czarną sadzą elewacja budynku z wypalonymi, pustymi otworami okiennymi. Środkowy kadr przedstawia dwie policjantki w ciemnych mundurach stojące tyłem do obiektywu, które obserwują i zabezpieczają teren przed częściowo spalonym budynkiem produkcyjnym. Po prawej stronie, za metalowym ogrodzeniem z siatki, stoi rząd niebieskich butli gazowych marki Gaspol o pojemności 11 kg
Słupsk

„By tylko złapać oddech”. Dramatyczne relacje mieszkańców po pożarze w Charnowie [FILM]

250 osób z dnia na dzień zostało bez...

k.pius
22 czerwca 2026 - 16:30

ZOBACZ TAKŻE

Plaża w Sopocie. Tłumy ludzi korzystają z upałów
Trójmiasto

Zdążyli przed załamaniem pogody. Tłumy turystów na plaży w Sopocie

2026-06-21
Marzena Bakowska oraz Krzysztof Szczepaniak, Aleksandra Głogowska i Iwona Rusek, którzy opowiadają w audycji, jak powstaje słuchowisko
Salon Artystyczny

Jak skraść serce i ucho słuchaczy słuchowisk? Rozmowa z autorką tekstów, reżyserką i aktorem na festiwalu Dwa Teatry

2026-06-21
Danuta Stenka i Andrzeja Seweryna siedzących obok siebie w jasnych fotelach podczas gali Festiwalu „Dwa Teatry”. Oboje są odwróceni do siebie profilami, patrzą sobie głęboko w oczy i ciepło się uśmiechają. Danuta Stenka, mająca krótkie, ciemne włosy i ubraną elegancką, czarną kreację bez rękawów, delikatnie trzyma lewą dłoń na policzku Andrzeja Seweryna, a prawą dłonią ściska jego rękę. Andrzej Seweryn – z półdługimi, siwymi włosami, w okularach w ciemnych oprawkach i ciemnej marynarce z poszetką – patrzy na nią z widocznym wzruszeniem. Na pierwszym planie, u dołu kadru, widoczne są bukiety różowych piwonii. Tło jest jednolite, w jasnoniebieskim odcieniu
Kultura

Danuta Stenka i Andrzej Seweryn laureatami Wielkich Nagród 25. Festiwalu „Dwa Teatry”

2026-06-20
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.