Mieszkańcy Pomorza tłumnie oddają hołd zmarłemu Pawłowi Adamowiczowi. W województwie pomorskim wystawiono księgi kondolencyjne, do której może wpisać się każdy kto trwale chce uczcić pamięć prezydenta Gdańska. Dlatego przygotowaliśmy spis wszystkich miejsc, gdzie i do kiedy będzie można wpisać się do księgi kondolencyjnej.
W gdańskim urzędzie księga kondolencyjna będzie wyłożona do piątku do 20:00. Znaleźć ją można w sali 107. Druga z ksiąg została wystawiona w Ogrodzie Zimowym Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie będzie dostępna do niedzieli 20 stycznia. Od środy (16 stycznia) do soboty (19 stycznia) do księgi można się wpisywać w godz. 10:00 – 18:00. Natomiast w niedzielę księga w ECS będzie wystawiona od 10:00 – 20:00.
KSIĘGA RÓWNIEŻ NA UG
Swoją księgę przygotował też Uniwersytet Gdański. Znajduje się w holu rektoratu i będzie można się do niej wpisywać od 8:00 do 16:00, do dnia pogrzebu.
– Nie wyobrażamy sobie, żeby było inaczej. Prezydent Paweł Adamowicz jest naszym absolwentem, ale także był prorektorem, zresztą najmłodszym w Polsce w latach 1990-1993. Był też osobą związaną z naszą uczelnią i bardzo naszej uczelni życzliwy. Mogliśmy liczyć na współpracę przy różnych projektach – mówi rzeczniczka prasowa UG Beata Czechowska-Derkacz.
– Urodziłam się tutaj, w tym samym roku, w którym zaczął rządzić pan prezydent Adamowicz. Był na studniówce w naszej szkole. Pamiętam jak wrzucałam mu monety do puszki w czasie WOŚP, więc to też podwójnie boli. Ciężko mi cokolwiek powiedzieć.
Do księgi kondolencyjnej można się również wpisać na Uniwersytecie Gdańskim. Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel
– Miałem przyjemność od czasu do czasu spotykać się z panem prezydentem. Nie mogę powiedzieć, że była to jakaś wielka znajomość, ale zawsze zapamiętam go z otwartości, dobrego serca i z takiego bardzo otwartego i dobrego patrzenia na ludzi i całą naszą społeczność – mówił prof. Piotr Bojarski, dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG.
Prof. Piotr Bojarski zapamięta Pawła Adamowicza jako człowieka otwartego i pozytywnie nastawionego do ludzi. Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel
– Znaliśmy się z prezydentem Gdańska. Przez wiele lat pracowałam w TVP Gdańsk i właściwie całe moje życie zawodowe związane było z prezydentem Adamowiczem, czy to w roli przewodniczącego Rady Miasta, czy prezydenta Gdanska. Pamiętam jeszcze jak był prorektorem do spraw studenckich i wręczał mi nagrodę Primus Inter Pares za bardzo dobre wyniki w nauce. Znaliśmy się i mówiliśmy sobie „per panie prezydencie” „per pani redaktor”. Niewyobrażalne, że to się już nie powtórzy – dodawała Dorota Hebel wicedyrektor Centrum Produkcji Filmowej i Dokumentalnej na UG.
SOPOT, GDYNIA I INNE MIASTA
Do ksiąg kondolencyjnych można wpisać się również w Sopocie, Gdyni, Starogardzie Gdańskim, Tczewie i Słupsku. W sopockim ratuszu księgę można znaleźć na pierwszym piętrze. Wpisywać można się w czasie pracy urzędu, w czwartek od 8 do 16 i w piątek od 7.30 do 15.30. Podobnie jest w Gdyni. Księga znajduje się w holu miejskiego ratusza. Będzie ona wystawiona do piątku 18 stycznia.
Do ksiąg kondolencyjnych mogą się wpisać również mieszkańcy Tczewa i Starogardu Gdańskiego. W urzędach miasta zostały wystawione księgi kondolencyjne.
W Tczewie księga kondolencyjna znajduje się w sali ślubów, na parterze tczewskiego magistratu. Można się do niej wpisywać godzinach pracy tczewskiego ratusza. Ponadto w piątek 18 stycznia księga będzie udostępniona aż do wieczornego spotkania mieszkańców, które odbędzie się o godz. 18 przed ratuszem.
Natomiast starogardzki urząd będzie czynny środę do 17, w czwartek do 15:30, a w piątek do 14. Wpisów do ksiąg można wpisywać tylko w godzinach pracy urzędu.
Podobnie jest w Słupsku, gdzie księgę kondolencyjną wystawiono w sali urzędu Stanu Cywilnego. W czwartek słupszczanie będą mogli wpisywać się ku czci prezydenta Pawła Adamowicza do godziny 20. W piątek będzie to możliwe od 8 do 20, a w sobotę od 8 do 11.
Fot. Radio Gdańsk/Marcin Kamiński
MOŻNA SIĘ WPISAĆ PRZEZ INTERNET
Do księgi kondolencyjnej, poświęconej pamięci Pawła Adamowicza można się również wpisać przez internet. Księga będzie otwarta do poniedziałku 21 stycznia. Wszystkie wpisy zostaną zarchiwizowane na równi z wpisami w księgach tradycyjnych. Wpisać możecie się na stronie miasta Gdańska i Gdyni.
RG