Gdański IPN zaprezentował nowy, wielkoformatowy kalendarz historyczny. Najnowsza publikacja instytutu zawiera świat pełen symboli i barw jednostek kawaleryjskich z okresu II Rzeczpospolitej. O historyczne ilustracje zadbał gdański artysta Zenon Pecki.
W wielkoformatowym kalendarzu znajdziemy nie tylko ilustracje, ale także szczegółowe informacje dotyczące jednostek kawaleryjskich okresu II Rzeczpospolitej. Autorzy zamieścili także biogramy najważniejszych dowódców i najwybitniejszych ułanów przedwojennej Polski.
– Przez całą II Rzeczpospolitą ludzie w mundurach byli czymś naturalnym. Byli spotykani na bankietach, na ulicach miast. Była to elita polskiego społeczeństwa. Coś co było obecne w polskim życiu politycznym, społecznym, kulturalnym. Chcieliśmy przywrócić pamięć o tym pięknym świecie tradycji, kultury, wartości, który niestety odszedł chyba do historii – mówi Krzysztof Drażba naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji IPN w Gdańsku.
Kalendarz jest kompendium wiedzy opracowanym przez prof. zw. dr hab. Aleksander Smolińskiego wybitnego specjalistę w zakresie kawalerii polskiej i artylerii konnej Wojska Polskiego w latach 1918-1939.
IPN ROZDA KALENDARZE
Najnowszej publikacji IPNu nie można kupić, ale otrzymają go wszyscy, którzy pojawią się na jednym ze spotkań organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku:
-24 stycznia 2019 r., godz. 17.00 – Muzeum 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim, ul. Jana III Sobieskiego 14;
-25 stycznia 2019 r., godz. 17.00 – Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, ul. Wodna 3/5;
-29 stycznia 2019 r., godz. 17.00 – Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, al. Grunwaldzka 216.
KALENDARZE NA ANTENIE RG
Od środy do wtorku 23 stycznia kalendarz „Kawaleria i artyleria konna Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej. Kujawy i Pomorze” można wygrać na naszej antenie między godziną 15:00 a 16:00.
Co znajdziemy w kalendarzu IPNu? Posłuchajcie materiału naszego reportera:
Daniel Wojciechowski/mkul