Polska popularnym celem wakacyjnym zarówno wśród Polaków, jak i obcokrajowców. Rośnie liczba turystów korzystających z bazy noclegowej w naszym kraju. Potwierdzają to m.in. obserwacje Polskiej Organizacji Turystycznej.
Liczba turystów, którzy od stycznia do końca maja korzystali z noclegów w Polsce, wzrosła o 6 procent względem minionego roku. Według GUS, w ciągu pięciu miesięcy tego roku, z bazy noclegowej w obiektach liczących więcej niż 10 miejsc noclegowych, skorzystało 9,9 mln turystów. 7,7 mln to goście krajowi, a 2,4 mln zagraniczni. Rok wcześniej było ich odpowiednio 9,3 mln.
NAJBARDZIEJ GOŚCINNI
Jesteśmy wymieniani wśród najbardziej gościnnych państw świata. Najchętniej odwiedzanymi przez zagranicznych turystów są obiekty i pomniki natury wpisane na listę UNESCO. Za wyborem naszego kraju na wakacje przemawia też nowoczesna baza hotelowa i ciekawe atrakcje turystyczne w konkurencyjnych cenach.
Z danych GUS wynika, że w pierwszych pięciu miesiącach tego roku najwięcej turystów zagranicznych, korzystających z noclegów, przyjechało do nas z Niemiec. Na drugim miejscu znaleźli się turyści z Wielkiej Brytanii, trzeci byli goście z Ukrainy.
Polska przyciągnęła w zeszłym roku około 18 milionów zagranicznych turystów, jak wynika z danych Ministerstwa Sportu i Turystyki. Chorwacja przyciąga rocznie 13 mln turystów z zagranicy, Portugalia – 11 mln, Rumunia – ponad 10 mln, a do Czech przybywa rocznie 9 mln. Miejsce lidera zajmuje jednak Francja, która przyciąga rocznie aż 82 milionów turystów.
BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM
Wybierając miejsce wypoczynku ważne, by pamiętać o bezpieczeństwie. Osoby, które planują dalekie podróże lub długi pobyt za granicą, mogą rozważyć rejestrację w serwisie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Odyseusz”. W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, MSZ będzie mógł podjąć kontakt, udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy. System „Odyseusz” umożliwi również otrzymywanie powiadomień o zagrożeniach w kraju podróży.
Przykładem może być Cypr Północny, który jest piękną częścią wyspy, ale MSZ nie zapewnia opieki konsularnej wyjeżdżającym na terytorium tzw. Tureckiej Republiki Północnego Cypru. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza też wszelkie podróże do Afganistanu, w tym do stolicy, Kabulu. Obywatele polscy przebywający w Afganistanie powinni go niezwłocznie opuścić.
jr