Niemal na finiszu prac związanych z budową kompostowni na gdańskich Szadółkach wykonawca zszedł z budowy. Przyczyną jest renegocjowanie wynagrodzenia – wyższego o 1 mln 6 tys. zł. – Kontrakt jest w mocy. Ani wykonawca, ani zwłaszcza my nie odstąpiliśmy od umowy– mówi Iwona Bolt, rzecznik prasowy gdańskiego zakładu utylizacyjnego.
ROSNĄCE CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I USŁUG
Koszt inwestycji to 46 milionów złotych brutto. Konsorcjum firm AQUACOMS, EKONOVA oraz EKO TECH złożyło już w czerwcu wniosek o zwiększenie wynagrodzenia o 1 mln 600 tys. zł. Uzasadniono to wówczas „galopującą” ceną materiałów budowlanych oraz usług.
Zgodnie z kontraktem przeprowadzona została waloryzacja, w rezultacie której nastąpiło zwiększenie ceny kontraktowej.
– Warto jednak podkreślić, że umowa na budowę hermetycznej kompostowni ma charakter umowy ryczałtowej, co znaczy, że jej maksymalna wartość została wpisana w kontrakcie. Ponieważ generalny wykonawca oczekuje zwiększenia wartości kontraktu ponad waloryzację, strony procedują obecnie tę kwestię zgodnie z łączącym ich kontraktem – podkreśla Iwona Bolt.
Dodaje, że zakład nie może uznawać roszczeń finansowych tytułem należności za prace, które nie zostały przyjęte zgodnie z procedurami.
NASTĄPI KOLEJNE PRZESUNIĘCIE TERMINU?
Już w lutym zakład informował, że wprowadził bezpośrednie płatności dla podwykonawców i dostawców. Uznano, że przesłanki mają charakter obiektywny. Nie było więc mowy o odsetkach. Podpisano w tej sprawie stosowny aneks do kontraktu.
Prace przy projektowaniu i budowie hermetycznej kompostowni rozpoczęły się jesienią 2017 roku. Obecnie stopień zaawansowania inwestycji wynosi już 99 procent. Prace pierwotnie miały potrwać do końca czerwca. Już wtedy termin zakończenia przesunięto na przełom września i października. Nie jest wykluczone, że w wyniku obecnych negocjacji, termin znów trzeba będzie przesunąć.
W ciągu roku do zakładu na gdańskich Szadółkach trafia ponad 100 tysięcy ton odpadów bio. Dwie trzecie przerabia istniejąca już kompostownia. Reszta, dotąd składowana na otwartym placu, jest wywożona.
Nowa – hermetyczna kompostownia, ma się przyczynić do większego zmniejszenia uciążliwości zapachowej. Instalacja przerobi na pełnowartościowy kompost 40 tys. ton odpadów rocznie.
Katarzyna Moritz/mmt