Gdańsk uczcił 81. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów. Na Targu Rakowym spotkali się m.in. kombatanci, oficerowie Wojska Polskiego i Marynarki Wojennej oraz harcerze.
81 lat temu, 27 września 1939 r., powołana została Służba Zwycięstwu Polski, przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Stała się ona zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego.
„PAMIĘĆ I MODLITWA”
Przed pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego przemawiał prof. Jerzy Grzywacz, kapitan w stanie spoczynku, prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów. – To, co możemy dzisiaj dla nich zrobić, to są dwie rzeczy: pamięć i modlitwa – podkreślał prof. Jerzy Grzywacz.
Oficjalne uroczystości na Targu Rakowym poprzedziła msza św. w Bazylice Mariackiej o godz. 12.00. Uczestniczyli w niej członkowie Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Podczas uroczystości na Targu Rakowym wspólnie zmówiono modlitwę za poległych podczas II Wojny Światowej, odczytano apel pamięci i złożono wieńce i wiązanki przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. W imieniu władz Gdańska kwiaty złożyła prezydent Miasta Aleksandra Dulkiewicz.
„BYĆ WIERNYM I LOJALNYM WARTOŚCIOM”
– Chcę wyrazić wdzięczność. Wdzięczność za to, że przetrwała myśl Armii Krajowej, myśl Polskiego Państwa Podziemnego, myśl tego, że należy być lojalnym wobec państwowości polskiej, ale należy być także wiernym i lojalnym wartościom – mówiła prezydent Gdańska.
81 lat temu, 27 września 1939 r., powołana została Służba Zwycięstwu Polski, przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Stała się ona zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego. PPP, które działało w latach 1939 –1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Kierowane było przez władze RP na uchodźstwie: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa.
PAP/mm