GuideU to aplikacja, która może zastąpić przewodników turystycznych. – Na początku myśleliśmy o osobach, które lubią wędrówki indywidualne i we własnym tempie, ale pandemia sprawiła, że nasza aplikacja nabrała zupełnie innego wymiaru – mówią jej gdańscy twórcy. Zwiedzanie z przewodnikiem jest obecnie praktycznie niemożliwe, nie ma wycieczek zorganizowanych, sami przewodnicy niestety też nie mają pracy. Zapraszamy ich do tworzenia autorskich tras w aplikacji.
GuideU to aplikacja do zwiedzania. Działa dość prosto. Wybieramy trasę. Mapa prowadzi nas na linię startu, a potem ze smartfonem w ręku ruszamy na wycieczkę. Z telefonu słuchamy opowieści o mijanych miejscach, oglądamy zdjęcia, mogą też pojawić się filmy. Wszystko zależy od inwencji osoby, która opracowała trasę zwiedzania. To może być nie tylko klasyczna wycieczka z opowieścią, ale też gra terenowa.
Aplikację opracowało trzech gdańskich informatyków. Pisząc program, Marcin, Łukasz i Krzysztof, myśleli o lokalnych przewodnikach, miłośnikach swoich miast. To ich zapraszali do wstawiania autorskich tras. Odbiorcami mieli być ludzie nie lubiący tłumnych wycieczek zorganizowanych, wybierający oryginalne, alternatywne wędrówki. Obecnie namawiają też zawodowych przewodników do opracowywania tras i wstawiania do aplikacji. – Pandemia spowodowała, że przewodnicy stracili pracę, nasza aplikacja może być dla nich jakąś formą pomocy i szansą na zarobek. Każde pobranie trasy przez zwiedzających jest płatne i autor trasy w ten sposób zarabia.
Z aplikacją guideU, na ulicy Mariackiej w Gdańsku można spotkać alchemika. Fot.guideU
Na razie w aplikacji jest około 40 tras, ale twórcy mają nadzieję, że chętnych do opracowania kolejnych spacerów nie zabraknie i do współpracy zgłaszać się będą nie tylko lokalni przewodnicy, ale też ci zawodowi. Najwięcej tras znajdziemy w Krakowie. W Trójmieście z gudeU można wziąć udział w grze terenowej „Na pomoc Alchemikowi”, w której zbierając składniki eliksiru, poznajemy historie gdańskiego Głównego Miasta. Dla młodzieży przeznaczona jest „Gra o tron”, to historia zmagań wojennych w Gdańsku na przestrzeni lat. Jest też „Nieoczywisty spacer po Gdyni” i wędrówka wśród murali Zaspy oraz Gdańsk alternatywny. W ramach tej ostatniej propozycji wybrać się można między innymi na zwiedzanie Falowca i dowiedzieć, że najdłuższy budynek w Polsce obsługuje 4 listonoszy i innych ciekawostek.
Posłuchaj rozmowy Włodka Raszkiewicza z autorami guideU: