W Malborku powstanie rozproszony inkubator przedsiębiorczości. Miasto otrzymało dofinansowanie na szereg inicjatyw, które zostaną zrealizowane w tym roku. Celem jest pobudzenie przedsiębiorczości na obszarze rewitalizacji. Wśród podejmowanych działań będzie stworzenie systemu grantów lokalnych dedykowanych organizacjom pozarządowym, które będą miały pomysły na działania aktywizujące mieszkańców w sferze gospodarczej. Zadanie przewiduje także zaprojektowanie przestrzeni skweru przy ul. Mickiewicza.
W ramach inkubatora powstanie także baza lokali, które są do zagospodarowania.
– Działamy dalej w myśl zadań wyznaczonych w programie rewitalizacji – mówi Monika Sasin z Urzędu Miasta w Malborku.
KONTYNUACJA DZIAŁAŃ
– Chcemy doprowadzić do tego, żeby lokale z obszaru rewitalizacji były przeznaczone na działalność gospodarczą. Wcześniej musimy je rozpoznać i zinwentaryzować. Pierwsze prace już zostały wykonane, ale otrzymane środki pozwolą nam te działania dopiąć. – dodaje przedstawicielka urzędu.
Inkubator przedsiębiorczości jest kontynuacją działań wypracowanych w projekcie Partnerska Inicjatywa Miast. Wartość projektu wynosi ponad 82 500 złotych.
Gdańsk ma Neptuna, Kraków ma Smoka, a Krynica Morska będzie miała dziki. Pomnik zwierząt ma stać się symbolem promocyjnym miasta.
– Stadko dzików będzie naturalnej wielkości – mówi burmistrz Krynicy Morskiej Krzysztof Swat.
– Dziki są nieodłącznym elementem Krynicy. Mamy nadzieję, że przy nich będą powstawały pamiątkowe fotografie – przyznaje burmistrz.
POMNIK ZA CZTERY MIESIĄCE
Dziki mają być także elementem obchodzonych w tym roku uroczystości uzyskania praw miejskich przez Krynicę. Pomnik dzików będzie wykonany ze stopu metali. Ma on stanąć w centrum miasta, blisko Informacji Turystycznej, w ciągu najbliższych czterech miesięcy.
Powraca Żuławska Kafejka Historyczna. Spotkania pasjonatów ubiegłych dziejów przenoszą się jednak do sieci.
– Zmienia się formuła. Będziemy spotykać się online, rozszerzamy także tematykę spotkań – mówi Łukasz Kępski, historyk, pomysłodawca i prowadzący spotkania.
– Pierwsze spotkanie będzie dotyczyło Wikingów. Fenomen wikingów, czy w historii czy w popkulturze, jest niezwykle popularny. Chcemy zastanowić się na ile w tym wątku popularnym jest prawdy historycznej. Zastanowimy się miedzy innymi czy Mieszko I był wikingiem – wyjaśnia.
GDZIE I KIEDY?
Pierwsze tegoroczne spotkanie w ramach Żuławskiej Kafejki Historycznej odbędzie się 22 lutego, czyli w najbliższy poniedziałek, o godzinie 18:00. Transmisja będzie dostępna na facebookowej stronie Żuławskiego Parku Historycznego. Gościem będzie dr Piotr Pranke z Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Nowa scena pojawiła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Kwidzynie. Konstrukcja ma osiem metrów szerokości i pięć wysokości, wyposażona jest w zadaszenie, barierki ochronne, komplet schodów z poręczami, siatki i maskownicę.
Scena jest mobilna, zamontowana na przyczepie samochodowej, może być w ciągu zaledwie dwóch godzin przygotowana do występów.
– Zakupiony sprzęt jest optymalny do obsługi większości imprez plenerowych organizowanych na terenie gminy w ciągu roku. Na scenie swobodnie zaprezentują się średniej wielkości zespoły, jakie najczęściej występują podczas dożynek, festynów i imprez gminnych – mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Norbert Cesarz.
Nowa scena kosztowała prawie 110 tysięcy złotych.
Filip Jędruch/Witold Chrzanowski/pb