Aż 13 nowych funkcjonariuszy zasiliło w tym tygodniu szeregi gdyńskiej policji, ale wciąż pozostały wolne etaty. Kilkadziesiąt miejsc czeka jeszcze na przyszłych mundurowych. Początkujący policjanci po szkoleniu zawodowym mogą liczyć na pensje sięgające 4000 złotych netto.
Zawód policjanta to wyzwanie, a jednocześnie marzenie wielu młodych ludzi. Z pewnością jest to ciekawa praca, w której można znaleźć miejsce dla siebie i pomóc podnieść poziom bezpieczeństwa obywateli. „Bycie policjantem to ogromne wyzwanie, zaszczyt, ale przede wszystkim codzienna satysfakcja z pełnionej służby” – zachęca gdyńska komenda.
– Do służby w policji zgłaszają się osoby, które chcą na co dzień pomagać innym i dbać o ich bezpieczeństwo. Mimo iż jest to ciężka i odpowiedzialna praca, to na pewno daje funkcjonariuszom ogrom satysfakcji – wyjaśnia w rozmowie z portalem gdynia.pl asp. Jolanta Grunert, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.
MUNDUROWI POTRZEBNI OD ZARAZ
549 – tylu funkcjonariuszy służy obecnie w jednostkach lokalnej policji w Gdyni. W tym tygodniu do ich grona dołączyło 13 osób, które pomyślnie przeszły ostatni nabór i zostały początkującymi policjantami lub policjantkami, bo wśród nich znalazło się także kilka nowych funkcjonariuszek. W najbliższych tygodniach odbędą się kolejne nabory, a – jak informuje oficer prasowa gdyńskiej komendy – tylko w samych lokalnych jednostkach na terenie miasta pozostają jeszcze 62 wakaty.
JAK DOSTAĆ SIĘ DO POLICJI?
Jednym z pierwszych zadań będzie egzamin sprawności fizycznej. Każdy z przyszłych stróżów prawa musi pokonać tor przeszkód złożony z 8 ćwiczeń (m.in. przewroty w przód i w tył, rzut piłką lekarską, bieg wahadłowy czy przenoszenie manekina), a o jego punktacji decyduje czas. To tylko część rekrutacji, bo kandydaci na policjantów przechodzą też test wiedzy, test psychologiczny czy… zwyczajną rozmowę kwalifikacyjną. Muszą również spełniać kilka formalnych wymogów.
– Aby zostać funkcjonariuszem policji, trzeba być obywatelem Polski o nieposzlakowanej opinii. Od kandydatów wymaga się też co najmniej średniego wykształcenia oraz zdolności psychofizycznych. Ponadto osoba ubiegająca się o przyjęcie do służby nie może być karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe – mówi asp. Jolanta Grunert.
KOLEJNA REKRUTACJA 20 KWIETNIA
Więcej informacji na temat całej procedury naboru do policji można uzyskać na specjalnej stronie internetowej poświęconej rekrutacjom przyszłych policjantów. Tegoroczne terminy przyjęć do służby to kolejno: 20 kwietnia, 13 lipca, 15 września, 3 listopada i 30 grudnia.
gdynia.pl/mm