Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Minął rok od wprowadzenia wspólnego biletu na autobus, tramwaj i kolej w Gdańsku. Jak prezentują się statystyki?

26 marca 2021 17:18
w Wiadomości
A A

Wspólny bilet ZTM na autobusy, tramwaje oraz kolej w granicach Gdańska, projekt bezprecedensowy w historii gdańskiej komunikacji miejskiej, trwa już rok. Przyszedł czas na jego podsumowanie.

 

Wyniki zdają się być optymistyczne. – Patrząc na statystyki widzimy wyraźnie, że coraz większa liczba pasażerów korzysta z tego rozwiązania, co bardzo nas cieszy – wskazał w piątek Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

W marcu 2020 roku w pociągach SKM i POLREGIO – również na trasie PKM, na podstawie imiennych biletów okresowych ZTM w Gdańsku z przejazdów skorzystało 4 290 osób. W kwietniu 18 384 pasażerów, w maju – 28 424, czerwcu – 34 760, lipcu – 36 884, sierpniu – 39 772, wrześniu – 76 120, październiku – 80 432, a w listopadzie – 81 664. Rok 2020 zakończył się grudniowym wynikiem, gdzie usługę wykorzystało 74 184 pasażerów. W styczniu 2021 roku z tej formy przejazdów skorzystały 93 632 osoby, natomiast w lutym – aż 99 484.

– Wzrost liczby osób, które korzystają ze wspólnego biletu i poruszają się po Gdańsku nie tylko autobusami i tramwajami, ale również pociągami, w kontekście pandemii jest spektakularny – podkreślił Piotr Borawski. – Według szacunkowych danych, od sześciu do dziewięciu procent właścicieli okresowych biletów ZTM korzysta z pociągów SKM i POLREGIO na terenie Gdańska i ta liczba wciąż wzrasta. Wszyscy wiemy, że w czasie pandemii, z powodu zamknięcia placówek oświatowych, obiektów handlowych i przejścia wielu pracowników na zdalną pracę, zmniejszyła się liczba osób korzystających z komunikacji miejskiej, więc te dane cieszą podwójnie. Pokazują, że realizowany przez nas kierunek zmian spotkał się z zainteresowaniem pasażerów. Gdyby nie pandemia, ten wzrost byłby jeszcze wyższy – dodał.

PASAŻEROWIE ZMIENIAJĄ PREFERENCJE

Sebastian Zomkowski, Dyrektor ZTM w Gdańsku zwrócił uwagę na jeszcze jeden pozytywny aspekt związany z wprowadzeniem wspólnego biletu:

– Te statystyki udowadniają, że wielu pasażerów zmieniło już swoje preferencje w podróżowaniu po mieście, w większym stopniu korzystając z kolei. Wprowadzenie tej atrakcyjnej oferty dla posiadających kartę mieszkańca idealnie wpisuje się w strategię Gdańska, która zakłada rozwój przede wszystkim transportu szynowego. Stawiamy na tramwaje i kolej, ponieważ z racji wydzielonego torowiska są niezależne od zatorów drogowych i przez to pozwalają podróżować zdecydowanie sprawniej – wyjaśnił.

Warto przypomnieć, że wspólny bilet ZTM na autobusy, tramwaje i kolej w granicach administracyjnych Gdańska to efekt podpisanego 27 grudnia 2019 roku listu intencyjnego pomiędzy województwem pomorskim a Gminą Miasta Gdańska. Porozumienie zakładało współpracę na rzecz wypracowania zasad honorowania okresowych biletów komunalnych w pociągach PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o. (SKM) oraz POLREGIO Sp. z o.o.

– Komunikacja miejska jest jednym z naszych priorytetów na tę kadencję. Dążymy do tego, aby uczynić ją bardziej przyjazną i dostępną dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Aby to osiągnąć, chcemy umożliwiać wspólne korzystanie zarówno z autobusów, tramwajów, jak i SKM oraz POLREGIO na terenie gdańskiej gminy – argumentowała podczas inaugurującej projekt konferencji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

KROK W STRONĘ UJEDNOLICENIA TARYFY

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oświadczył, że wprowadzenie wspólnego biletu dla mieszkańców Gdańska to pierwszy krok na drodze do ujednolicenia taryf.

– Dzięki temu pilotażowi będziemy mogli przekonać się, jak wygląda realne korzystanie ze wspólnego biletu, jak, i o ile zmienią się strumienie pasażerów – tłumaczył na konferencji.

Wspólny bilet zaczął obowiązywać 25 marca 2020 roku. Od tego czasu pasażerowie posiadający imienny bilet okresowy ZTM, obowiązujący w strefie „Gdańsk” oraz Gdańską Kartę Mieszkańca – od wakacji wyłącznie aktywną i ze zdjęciem, mogą korzystać na terenie miasta, oprócz autobusów i tramwajów, również z pociągów SKM oraz POLREGIO.

mn

Tagi: PKMSzybka Kolej MiejskatramwajZakład Komunikacji MiejskiejZarząd Transportu Miejskiego

REKLAMA

NAJNOWSZE

ustawa metropolitalna samorządowcy apelują do prezydenta
Region

Ustawa metropolitalna czeka na podpis. Samorządowcy apelują do prezydenta

Pomorscy samorządowcy wspólnie apelują do prezydenta Karola Nawrockiego...

Adrian Kasprzycki
22 czerwca 2026 - 14:00
Gdańsk deszczówka mikroretencja, pomorze otrzymało ponad 10 mln zł
Region

Nawet 8 tysięcy złotych dotacji na zatrzymanie deszczówki

Mieszkańcy Pomorza mogą ubiegać się o dofinansowanie na...

Adrian Kasprzycki
22 czerwca 2026 - 13:37
Nowy quad zakupiony przez powiat kwidzyński
Powiśle

Specjalny quad pomoże strażakom z powiatu kwidzyńskiego

Będzie ułatwiał pracę strażakom między innymi w takich...

u.adahs
22 czerwca 2026 - 13:09

ZOBACZ TAKŻE

Pociąg NEWAG jeżdżący na liniach SKM
Region

SKM z najlepszym wynikiem w historii. Jakie plany na przyszłość?

2026-06-16
Trzy czerwono-białe tramwaje jadące nocą. Pierwszy tramwaj, z jasno oświetlonymi wnętrzami, jest widoczny z boku. W tle po prawej stronie widać kolejne dwa zbliżające się. Ulica jest oświetlona latarniami, a na asfalcie widoczne są żółte strzałki kierunkowe
Trójmiasto

Gdańsk: Dwie oferty w przetargu na 20 nowych tramwajów. Do wydania ponad 516 mln zł

2026-06-15
(fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl)
Trójmiasto

Zmiany w ruchu w centrum Gdańska. Podwale Przedmiejskie zwężone

2026-06-01
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.