Są miejscami, gdzie można się zrelaksować i mieć kontakt z naturą. Już niebawem mieszkańcy Gdyni będą mogli cieszyć się wiosennymi dniami w tzw. parkach kieszonkowych.
Jeden z nich znajduje się przy ul. Steyera na Pogórzu. To wyjątkowo ciekawy projekt – jego geometria nawiązuje bowiem do… przestrzeni kosmicznej, a powstaje ramach projektu „Gdyńskie Kieszonki Obywatelskie”. To inicjatywa mieszkańców zgłoszona jako ogólnomiejski projekt Budżetu Obywatelskiego w 2019 roku. Pomysł uzyskał drugi wynik w głosowaniu i tym samym trafił do realizacji.
– Projekt sieci parków kieszonkowych został wypracowany na warsztatach i cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Gdyni. W ramach inicjatywy powstanie łącznie dziewięć parków, za których realizację odpowiada Wydział Ogrodnika Miasta. Jednym z nich jest właśnie ten przy ul. Steyera na Pogórzu. Już wkrótce mieszkańcy tej dzielnicy będą mogli cieszyć się kameralną, zieloną przestrzenią w bezpośrednim pobliżu swoich domów – wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju miejskiemu portalowi gdynia.pl.
INDYWIDUALNE PROJEKTY
Każdy z parków powstaje w ramach określonej koncepcji na podstawie indywidualnego projektu. Przestrzenie otrzymały nawet swoje nazwy. Na Dąbrowie powstała „Ziołowa oaza”, a na Wzgórzu Św. Maksymiliana zaplanowano stworzenie „Kieszonki dla książki”, dlatego że niedaleko znajduje się jedna z filii Biblioteki Gdynia. Miano „Kosmicznej kieszonki” z kolei zyskał park kieszonkowy przy ul. Steyera. Wszystko za sprawą jego geometrii, gdzie aleje oraz miejsca odpoczynku będą nawiązywać do przestrzeni kosmicznej.
– Niewielkie okrągłe miejsca odpoczynku symbolizujące gwiazdy wykonane zostaną z betonu luminescencyjnego, który zapewni oryginalny efekt dekoracyjny po zmroku. Miejsca te połączone będą nawierzchniami przepuszczalnymi w geometryczny i zdecydowany układ, który podkreślą regularne nasadzenia roślinne – odmienne dla każdej „gwiazdy” – tłumaczy portalowi Tadeusz Schenk, naczelnik Wydziału Ogrodnika Miasta.
ŁAWKI I LUNETY
W parku zostaną zamontowane także ławki oraz lunety do obserwacji nocnego nieba – wszystko, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z nowej przestrzeni relaksu i wykorzystania usytuowania terenu.
Przygotowano już teren pod nasadzenia, a także wykonano podbudowę pod nawierzchnię, ułożono obrzeża oraz posadzono drzewa. W parku „Kosmiczna kieszonka” pojawi się łącznie osiem platanów klonolistnych, 353 krzewów, 2329 bylin oraz elementy małej architektury – cztery ławki, kosz na odpadki i tablica informacyjna.
oprac. amo