Laryngolodzy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku organizują darmowe badania w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Zbadać będzie się można od środy do piątku. Akcja kierowana jest do osób dorosłych, zwłaszcza z grup ryzyka.
– To m.in. wieloletni palacze, ale też osoby które wcześniej miały rozpoznane inne nowotwory poza głową i szyją, jak np. rak płuca – mówi dr hab. Dominik Stodulski, specjalista otolaryngolog z Kliniki Otolaryngologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dodaje, że duże ryzyko jest też w grupie osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego, oraz nadużywających alkoholu.
Zbyt późne rozpoznanie
Nowotwory w obrębie głowy i szyi występują coraz częściej. Są jednak diagnozowane zbyt późno. Około 60 proc. pacjentów otrzymuje pomoc, gdy ich choroba jest zaawansowana. Najczęściej występują raki krtani, gardła, nosa i zatok przynosowych oraz dużych gruczołów ślinowych.
– Chcemy dać możliwość konsultacji i rozpoznania nowotworu na wstępnym etapie. Chodzi o te raki, które są zlokalizowane powyżej obojczyka, z pominięciem nowotworów mózgu i gałki ocznej – dodaje dr hab. Dominik Stodulski.
Objawy, które powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty, to np. długotrwały kaszel, chrypka i ból gardła, krwista wydzielina z nosa, jednostronna niedrożność nosa, owrzodzenia i niegojące się zmiany oraz biały lub czerwony nalot w jamie ustnej, problemy z przełykaniem albo guz na szyi.
– Jeśli co najmniej jeden z tych objawów trwa przez co najmniej trzy tygodnie, to jest to sygnał, żeby skonsultować się z lekarzem otolaryngologiem – tłumaczy specjalista.
Trzydniowa akcja profilaktyczna
Badania profilaktyczne potrwają od środy 21 września do piątku 23 września. Pacjenci mogą zgłaszać się w godzinach przedpołudniowych do poradni przyklinicznej UCK przy ul. Smoluchowskiego 17 w Gdańsku. Obowiązuje wcześniejsza, telefoniczna rejestracja pod numerem tel. 58 349 33 94.
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl