Polski pociąg sanitarny będzie zabierał rannych z Mościsk na Ukrainie, potem dojedzie do Warszawy; ranni trafią do Szpitala Narodowego, a po diagnostyce do placówek specjalistycznych – poinformował w sobotę w Przemyślu szef KPRM Michał Dworczyk. Na konferencji prasowej w Przemyślu poinformował, że przygotowany został specjalny program odbierania rannych z Ukrainy.
Wyjaśnił, że znajdujący się obecnie w Przemyślu polski pociąg sanitarny ma pięć wagonów przystosowanych do przewozu rannych i 4 cztery wypełnione pomocą humanitarną dla okręgu lwowskiego.
Poinformował, że w razie potrzeby pociąg będzie wjeżdżał do miasta Mościska na Ukrainie, gdzie będzie zabierał rannych. Potem skład pojedzie do Warszawy, gdzie na jednym z dworców osoby poszkodowane będą transportowane do Szpitala Narodowego, który został do tego przygotowany. Po diagnostyce ranni byliby rozwożeni do szpitali diagnostycznych. – Mamy nadzieję, że tych wagonów do transportu rannych nie trzeba będzie wykorzystywać – powiedział Dworczyk.
– Polska, tak jak wiele krajów, chce dołożyć wszelkich starań, by pomóc naszym przyjaciołom. Zrobimy wszystko, aby w tych dniach ułatwić życie tym Ukraińcom, którzy bohatersko bronią swojej ojczyzny i również tym którzy muszą uciekać przed działaniami wojennymi – dodał.
HUB DO TRANSPORTU POMOCY HUMANITARNEJ NA UKRAINĘ
Niedaleko Lublina w poniedziałek działać zacznie duży hub do transportu pomocy humanitarnej na Ukrainę – zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk. W pierwszej kolejności pomoc humanitarna z Polski trafi do obwodu lwowskiego, gdzie wielu Ukraińców z innych części kraju uciekło przed działaniami wojennymi. Wyjaśnił, że zostało to uzgodnione z władzami ukraińskimi. – Takie potrzeby są, jest sporo uchodźców na terenie obwodu lwowskiego, którym trzeba pomóc – podkreślił.
Zapowiedział też, że w poniedziałek funkcjonować zacznie „duży hub” (węzeł transportowy) dla pomocy humanitarnej, który będzie prowadzony przez Rządowa Agencję Rezerw Strategicznych. – Z tego hubu będzie trafiała wszelka pomoc na Ukrainę – powiedział Dworczyk. Jak wyjaśnił, pomoc na Ukrainę będzie kierowana z organizacji międzynarodowych oraz od „bardzo wielu podmiotów, które zgłaszają, że chcą pomagać najechanej Ukrainie” i chcą przekazywać pomoc humanitarną.
– Wiemy, że sytuacja jest bardzo dynamiczna. To, co dzisiaj jest możliwe, dowiezienie pomocy humanitarnej do danego miejsca, jutro może się okazać już niewykonalne. Dlatego na bieżąco będziemy tę logistykę, w porozumieniu z MSZ i ukraińskimi partnerami planować. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych jest to tego przygotowana, (…) ma zasoby transportowe i logistyczne – mówił Dworczyk.
Zapowiedział, że kolejne szczegółowe informacje o działaniu tego sytemu transportowania pomocy humanitarnej na Ukrainę zostaną podane w poniedziałek.
SIEDEM TYSIĘCY MIEJSC W SZPITALACH DLA RANNYCH Z UKRAINY
Wiceszef resortu zdrowia przekazał na konferencji prasowej w Przemyślu, że specjalny pociąg sanitarny, który zostanie wysłany na Ukrainę, może wziąć na pokład ok. 160 osób. Podkreślił, że jest doskonale wyposażony, a obsługę medyczną zapewni pacjentom doświadczony zespół. – To są lekarze, pielęgniarki, ratownicy, którzy w wielu miejscach na świecie brali udział w misjach humanitarnych – dodał.
Wyjaśnił, że ranni z Ukrainy początkowo trafią do Warszawy. Tam będą jeszcze raz diagnozowani i rozsyłani po szpitalach specjalistycznych w kraju. -W tej chwili mamy w Polsce 120 szpitali, które zadeklarowały tę pomoc. Mamy ok. 7 tys. miejsc, przeznaczonych dla osób, które wymagają ponownej operacji chirurgicznej czy ortopedycznej, czy także mogą być osoby poparzone, które wymagają kolejnych zabiegów rekonstrukcyjnych – dodał.
Kraska zapewnił, że jest w kontakcie ze swym odpowiednikiem na Ukrainie. – Na razie krwi strona ukraińska nie potrzebuje. Wysyłamy do nich tylko pojemniki na krew, którą oddają tam dawcy – wskazał. – Na razie nie zgłaszajmy się do punktów krwiodawstwa. Jeżeli będzie taka potrzeba, będziemy na pewno zapraszać. Jesteśmy gotowi kilkanaście tysięcy jednostek krwi natychmiast wysłać na Ukrainę, a także osocza, czyli też tego, co jest pomocne w ratowaniu życia – oznajmił.
Zapowiedział, że polska służba zdrowia udzieli pomocy medycznej, każdemu z uchodźców, który będzie jej potrzebował. Podkreślił, że będzie to zarówno podstawową pomoc medyczna, jak i specjalistyczna.
DARMOWE PRZEJAZDY POCIĄGAMI DLA OBYWATELI UKRAINY
Przez najbliższe cztery tygodnie obywatele Ukrainy będą mogli bezpłatnie korzystać z przejazdów pociągami PKP InterCity – poinformował z kolei minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
– Z inicjatywy pana premiera Mateusza Morawieckiego, rozmawialiśmy dzisiaj od rana, prowadziliśmy dyskusję również z zarządem PKP InterCity, zarząd PKP InterCity podjął decyzję, że przez najbliższe cztery tygodnie obywatele Ukrainy będą mogli bezpłatnie korzystać z przejazdów pociągami PKP InterCity – mówił podczas konferencji w Przemyślu minister infrastruktury.
Adamczyk zwrócił się też z apelem do wszystkich przewoźników kolejowych w Polsce i wszystkich organizatorów transportu publicznego, aby dołączyli do tej inicjatywy.
PAP/mk