Wsparcie działań humanitarnych na rzecz uchodźców z Ukrainy oraz problem dezinformacji w przestrzeni publicznej – to główne tematy, jakie omawiano podczas specjalnego posiedzenia Rady do spraw Młodzieży, wchodzącej w skład Narodowej Rady Rozwoju.
W posiedzeniu rady, któremu przewodniczył doradca prezydenta RP Łukasz Rzepecki, uczestniczyli także minister Bogna Janke oraz doradcy prezydenta: prof. Andrzej Zybertowicz, prof. Andrzej Waśko i wejherowianin Marcin Drewa. W części spotkania poświęconej pomocy humanitarnej wzięła udział, w formie wideokonferencji, pierwsza dama Agata Kornhauser–Duda.
„WSZYSTKIE RĘCE NA POKŁAD”
Małżonka prezydenta zwróciła uwagę na konieczność koordynacji pomocy na przejściach granicznych, w punktach recepcyjnych, na dworcach oraz w tych ośrodkach, w których znajduje się wielu uchodźców. Mówiła także o ewakuacji całych ośrodków zajmujących się osobami niepełnosprawnymi czy domów pomocy społecznej, a co za tym idzie – konieczności zapewnienia podopiecznym tych placówek specjalistycznej opieki.
– Wszystkie ręce na pokład – zaapelowała Agata Kornhauser–Duda, dziękując młodzieży za świadczony wolontariat i okazywaną wrażliwość. – Chcę podziękować za wszystkie podejmowane działania. Jestem w kontakcie z wieloma organizacjami, z rządem, z samorządami i doskonale wiem, jak duże są potrzeby. Wiem, ile serca i sił wkładacie w pracę, dziękuję za nią, dziękuję za jedność – zaznaczyła.
– Jest bardzo ważnym, abyśmy w tym trudnym czasie wojny potrafili jednoczyć swe siły i zamiary, aby pomóc narodowi ukraińskiemu. Należy pomagać ze wszystkich sił tym, którzy walczą z bronią w ręku o swoją ojczyznę a także tym, którzy nawiedzili nasz kraj. Otwórzmy swoje serca uchodźcom wojennym – dodał Marcin Drewa, doradca prezydenta RP.
RZĄDOWY SERWIS KOORDYNACJI WSPARCIA
Minister Bogna Janke zachęcała członków rady do rejestracji oferowanej pomocy w ramach wolontariatu na rządowej stronie: pomagamukrainie.gov.pl. Podkreśliła, że ten serwis odpowiada na postulat koordynacji wsparcia w skali całej Polski i z jednej strony umożliwia właściwe adresowanie pomocy, z drugiej zaś – pozwala odpowiednio wesprzeć i zagospodarować zapał wolontariuszy i zaangażowanie organizacji obywatelskich na rzecz uciekających przed wojną obywateli Ukrainy.
Rozmawiano także o pomocy dla uchodźców z Ukrainy w odniesieniu do kwestii edukacji dla dzieci, które przybywają do Polski oraz aspektach językowych w zakresie wsparcia psychologicznego czy opieki medycznej.
Rafał Korbut