– Trzeba wspierać Ukrainę politycznie i rzeczowo oraz zrezygnować z dostaw kopalin z Rosji; potrzebne są sankcje, które rzeczywiście będą skuteczne – powiedział prezydent Andrzej Duda po rozmowie z Borisem Johnsonem, premierem Wielkiej Brytanii w Londynie.
– Potrzebne są sankcje, które rzeczywiście będą skuteczne, a więc węglowodory. Jest propozycja, żeby obłożyć sprowadzane z Rosji do Unii Europejskiej gaz i ropę dodatkowymi podatkami – powiedział prezydent w czwartek 7 kwietnia dziennikarzom w Londynie.
Andrzej Duda przypomniał zapowiedź rezygnacji przez Polskę od przyszłego roku z dostaw gazu z Rosji.
– Mobilizujemy także naszych partnerów do tego, aby szukać alternatywnych źródeł dostaw i budować alternatywne możliwości, bo potrzeba infrastruktury. Rosja nie jest wiarygodnym partnerem i nie można zakładać, że kiedykolwiek będzie. Jest państwem agresywnym, w którym odżyły imperialne ambicje i które posuwa się nawet do masakrowania ludności cywilnej, żeby osiągnąć swoje cele – powiedział.
Zjednoczone Królestwo potroi swoje wsparcie dla Polski do kwoty 30 mln funtów, aby zapewnić pomoc humanitarną ukraińskim uchodźcom tymczasowo przebywającym w Polsce, w tym tymczasowe schronienie, edukację i inne podstawowe świadczenia. pic.twitter.com/P4QPWtX3fd
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) April 7, 2022
DO MASAKRY MOGŁO DOJŚĆ NIE TYLKO W BUCZY
Prezydent dodał, że temat został poruszony w rozmowie z premierem Johnsonem. Wyraził obawę, że w miarę odzyskiwania przez ukraińską armię kolejnych miejscowości „może się okazać, że nie tylko w Buczy do takiej masakry doszło”.
– To rzeczywiście robi wrażenie ludobójstwa (…). Powiedziałem do premiera Borisa Johnsona, że musimy uczynić wszystko, aby to zatrzymać. Trzeba ze wszystkich sił wspomagać Ukrainę, także w jej działaniach obronnych, przesyłać pomoc, zarówno humanitarną, która jest bardzo potrzebna: środki opatrunkowe, żywność, ale i pomoc rzeczową – dodał.
WSPARCIE PRZEDE WSZYSTKIM OD NAJPOTĘŻNIEJSZYCH
Na pytanie o stanowisko Viktora Orbana, premiera Węgier, sprzeciwiającego się dostawom broni dla Ukrainy przez jego kraj, Andrzej Duda odpowiedział, że „tego wsparcia powinni przede wszystkim udzielić ci, którzy są najpotężniejsi i mają ku temu największe możliwości”.
– Jeżeli oni będą działali wspólnie i skutecznie, wierzę, że szybko nam się uda te problemy rozwiązać, a przede wszystkim zatrzymać tę niesłychaną agresję i mordercze instynkty Rosjan – dodał.
WSPÓLNE OŚWIADCZENIE PRZYWÓDCÓW
Po spotkaniu Andrzej Duda i Boris Johnson wydali wspólne oświadczenie.
– W dniu dzisiejszym Zjednoczone Królestwo i Rzeczpospolita Polska ogłaszają rozpoczęcie nowej ery we wzajemnych stosunkach, angażując się na rzecz stworzenia jeszcze bliższych więzi pomiędzy swymi narodami i rewolucjonizując współpracę w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa – podkreślili.
ZAPOWIEDŹ ZBIOROWEJ OBRONY
Prezydent Polski i premier Wielkiej Brytanii zapowiedzieli, że ich kraje rozpoczną program wspólnych działań na rzecz poszerzenia obecnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa europejskiego i wzmocnienia jej na kolejne lata.
– Zjednoczone Królestwo i Polska podzielają ocenę zagrożeń i wyzwań dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego i zobowiązują się do zbiorowej obrony w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego – podkreślili w oświadczeniu.
„ZAMACH NA DEMOKRACJĘ I WOLNOŚĆ”
Przywódcy zaznaczyli w dokumencie, że Polska i Wielka Brytania od dawna nie miały złudzeń co do zagrożenia ze strony putinowskiej Rosji.
– Brutalna inwazja Rosji na Ukrainę to zamach na demokrację i wolność, który przyniósł narodowi ukraińskiemu straszliwe cierpienia. Zjednoczone Królestwo i Polska ściśle współpracują, aby wesprzeć Ukrainę w tych nieludzkich czasach. Nie ustaniemy, dopóki jej suwerenność i integralność terytorialna nie zostaną przywrócone – oświadczyli.
WSPÓLNA KOMISJA
Andrzej Duda i Boris Johnson wezwali Władimira Putina do zakończenia wszelkich działań wojennych, wycofania sił rosyjskich oraz natychmiastowego zawieszenia broni, które zapewni ludności cywilnej bezpieczeństwo przemieszczania się, dostarczenie żywności i środków medycznych.
– Uzgodniliśmy, że zaproponujemy powołanie wspólnej komisji, która będzie wspierać Ukrainę w długoterminowej koordynacji dostaw broni i szkoleń, a także pomagać jej w określaniu potrzeb i modernizacji armii. Wyraźnie słyszeliśmy, że ambicją ukraińskich przywódców jest, by ich kraj przestał polegać na sprzęcie z czasów Związku Radzieckiego i posiadł zachodnie technologie. Bezpieczeństwo Ukrainy to także nasze bezpieczeństwo – zapowiedzieli.
WIELKA BRYTANIA POTROI WSPARCIE
Przywódcy zapewnili w oświadczeniu, że Polska i Wielka Brytania będą nadal wspierać szukających ucieczki przed konfliktem Ukraińców. Podkreślili, że Polacy otworzyli swoje domy i serca, aby przyjąć największą część ukraińskich uchodźców, goszcząc u siebie ponad 1,8 miliona Ukraińców. Tym samym zasługują na wsparcie wszystkich Europejczyków.
– Dlatego też Zjednoczone Królestwo potroi swoje wsparcie dla Polski do kwoty 30 milionów funtów, aby zapewnić pomoc humanitarną ukraińskim uchodźcom tymczasowo przebywającym w Polsce, w tym tymczasowe schronienie, edukację i inne podstawowe świadczenia. Brytyjski system wizowy pozostaje otwarty i nie jest ograniczony żadnym pułapem – oświadczyli.
PAP/MarWer