Głosowanie nad projektem ws. pomocy kredytobiorcom odbędzie się kolejnym posiedzeniu Sejmu – poinformował w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Przekazał też, że w przyszłym tygodniu rozwiązaniami zajmie się Rada Ministrów.
Rzecznik rządu był pytany o dalsze losy projektu dotyczącego pomocy kredytobiorcom. – W przyszłym tygodniu on będzie na posiedzeniu Rady Ministrów, więc na następnym posiedzeniu Sejmu będzie ten projekt głosowany i ma wejść w życie 1 lipca – mówił. Oznacza to, że głosowanie w sprawie przepisów planowane jest na 25 lub 26 maja.
NIE MA GŁOSÓW SPRZECIWU
Przyznał też, że liczy, że nic nie stanie na przeszkodzie, aby przyjąć proponowane rozwiązania. Jak mówił, nie widzi głosów sprzeciwu, nawet wśród klubów opozycyjnych. We wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Magdalena Rzeczkowska zaprezentowali założenia programu wsparcia kredytobiorców i poinformowali o skierowaniu projektu przepisów w tej sprawie do konsultacji. Więcej na ten temat pisaliśmy >>>TUTAJ.
Program składa się z trzech filarów: wakacji kredytowych, większego budżetu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK) i nowego wskaźnika oprocentowania kredytów w miejsce dotychczasowego WIBOR. Resort finansów przekazał w komunikacie, że projekt przepisów został przygotowany we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego i Bankowym Funduszem Gwarancyjnym.
WSZYSTKIE PRZEPISY W JEDNYM MIEJSCU
Ministerstwo Finansów podało, że nowe propozycje znajdą się w projekcie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych. W dokumencie są już wpisane rozwiązania dotyczące wyznaczania zamiennika WIBOR. Resort uzupełni je też o przepisy związane z tzw. wakacjami kredytowymi i zmianami w FWK. Dzięki temu wszystkie przepisy mają znaleźć się w jednym miejscu.
Wakacje kredytowe umożliwią zawieszenie spłaty kredytu na cztery miesiące bez dodatkowych odsetek zarówno w 2022 r., jak i w 2023 r., co daje razem dwa razy po cztery miesiące bez rat. Jak podkreślono, rozwiązanie to będzie dotyczyć kredytów w złotych.
Wskazano, że przejście z WIBOR na nowy wskaźnik oznaczać będzie spadek wysokości rat kredytobiorców. Dzięki temu, według MF, w portfelach kredytobiorców zostaną dodatkowe środki – w sumie będzie to ok. 1 mld zł rocznie od 2023 r. Ponadto Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zostanie ustawowo zasilony nowymi środkami.
PAP/ua