Osiem krajów Unii Europejskiej położonych nad Morzem Bałtyckim podpisało we wtorek na szczycie w Kopenhadze deklarację o siedmiokrotnym zwiększeniu mocy morskich elektrowni wiatrowych do 2030 roku.
– Morze Bałtyckie posiada znaczny, ale w dużej mierze niewykorzystany potencjał w zakresie morskiej energii wiatrowej, która może przyspieszyć rezygnację z energii rosyjskiej – napisano w tzw. deklaracji marienborskiej, podpisanej przez premierów Danii, Niemiec, Polski, Łotwy, Estonii, Finlandii i Szwecji oraz prezydenta Litwy.
Cele dotyczące produkcji energii elektrycznej na morzu zostały określone w niej na poziomie 19,6 gigawatów do 2030 roku. Jak jednak podkreślono, potencjał Bałtyku to nawet 93 gigawatów.
– Posiadamy wielki potencjał dla morskiej energii wiatrowej – powiedziała podczas szczytu Bornholm Summit dotyczącego bezpieczeństwa energetycznego w regionie Morza Bałtyckiego premier Danii Mette Frederiksen, cytowana przez agencję Reutera.
🇩🇰 Premier @MorawieckiM uczestniczy w #Kopenhaga w spotkaniu zorganizowanym przez szefową duńskiego rządu Mette Frederiksen.
➡️ Jest ono poświęcone wzmocnieniu współpracy dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego w regionie Morza Bałtyckiego.
Więcej 👉 https://t.co/Mr3LNYInad pic.twitter.com/TR6GbJpJhB
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) August 30, 2022
W chwili obecnej morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Bałtyckim produkują ok. 2,8 gigawatów energii elektrycznej. Niemal wszystkie znajdują się na wodach duńskich i niemieckich.
Podczas zorganizowanego przez Danię spotkania Bornholm Summit Polskę reprezentował premier Mateusz Morawiecki. W szczycie uczestniczyła też przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
MORAWIECKI: NALEŻY ZAWIESIĆ SYSTEM ETS ORAZ MECHANIZM CENOWY ENERGII STOSOWANY PRZEZ KE
Podczas swojego wystąpienia w ramach Bornholm Summit premier Mateusz Morawiecki odniósł się do europejskiej polityki klimatycznej. – Jesteśmy zjednoczeni, jeśli chodzi o nasze wysiłki w tym zakresie. Polski sektor energetyczny i plany budowy bloku jądrowego umożliwią nam osiągnięcie gospodarki niskoemisyjnej w nie tak odległej przyszłości – oświadczył.
– Polska wielokrotnie mówiła o potrzebie reformy systemu ETS (unijnego systemu handlu emisjami – przyp. red.). Myślę, że powinniśmy wykorzystać wszystkie instrumenty w naszym arsenale, aby przeciwstawić się celom, które wyznacza i chce zrealizować Putin. Jeden z nich to system ETS, który powinien być zawieszony w obecnej formie – na rok bądź dwa lata, by po prostu obniżyć cenę energii elektrycznej dla naszych obywateli, ale także naszych firm i przedsiębiorstw. Drugi mechanizm, który powinniśmy wykorzystać, to mechanizm cenowy, który wykorzystywany jest przez Komisję Europejską i który tworzy naprawdę duże napięcia na rynku energii – podkreślił premier.
„CI, KTÓRYM ZALEŻY NA EKOLOGII, POWINNI ROBIĆ WSZYSTKO, BY ZAKOŃCZYĆ WOJNĘ”
Jak dodał, „to bardzo istotne, byśmy to zmienili”. Morawiecki zwrócił również uwagę na dane ws. zmian klimatu. – Emisje gazów cieplarnianych powstałe w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę są większe, niż planowana redukcja gazu CO2 w Unii Europejskiej do 2025 roku. Dlatego ci, którym zależy na ekologii – a nam wszystkim zależy – powinni robić wszystko, co w naszej mocy, żeby zakończyć wojnę – powiedział. Podkreślił, że Ukraina nie może przegrać wojny, a więc „bez usunięcia rosyjskich żołnierzy z Ukrainy nie będzie możliwa zielona transformacja”.
– Musimy polegać na wiarygodnych partnerach. Dotychczas bardzo długo rozmawialiśmy o wielu aspektach transformacji energetycznej i powinniśmy te dyskusje kontynuować. Niemniej, powinniśmy te dyskusje uzupełnić o kwestie bezpieczeństwa energetycznego. Bezpieczeństwo nie polega tylko na silnej armii i silnych sojuszach, ale opiera się także na przykład na bezpieczeństwie finansowym naszych obywateli oraz na bezpieczeństwie energetycznym – mówił premier podczas wystąpienia na szczycie.
🇩🇰 Premier @MorawieckiM w #Kopenhaga: Inwazja Rosji doprowadziła do takiej emisji gazów cieplarnianych, która przekracza ilości, które w ciągu 3 lat wyprodukuje cała UE. Nie możemy pozwolić sobie na to, żeby Ukraina przegrała wojnę. pic.twitter.com/qTDtOMJ32X
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) August 30, 2022
„ROSJA UŻYWA ENERGII JAKO BRONI”
Jak podkreślił, „obecnie to bezpieczeństwo energetycznie okazuje się słabym ogniwem w tej naszej architekturze bezpieczeństwa”. – Rosja niczym pająk rozpuściła pewną sieć zależności energetycznej w całej Europie, i wiele krajów ma teraz bardzo duży problem, by wydostać się z tej wręcz śmiertelnej pajęczyny. Inwazja Rosji na Ukrainie nie jest jedyną operacją wojenną Rosji – Rosja prowadziła wojnę gazową i energetyczną z Europą już od wielu lat. Dlatego też wszystkie nasze rozważania dotyczące energii powinny przede wszystkim uwzględnić to, że Rosja używa energii jako broni – mówił premier.
Morawiecki ocenił, że bez bezpieczeństwa energetycznego nie ma transformacji energetycznej. – Prawdziwa cena rosyjskiego taniego gazu to krew przelewana na Ukrainie – doświadczyliśmy, jak to jest polegać na niewiarygodnych partnerach – zaznaczył szef polskiego rządu. Wezwał do zastąpienia gazociągów Nord Stream zieloną energią ze źródeł pochodzących z krajów demokratycznych.
– Basen Morza Bałtyckiego powinien być tym obszarem, gdzie kraje europejskie współpracują ze sobą tak, jak podczas tego szczytu. To powinno być miejsce inwestycji w energię morską i wiatrową. Po tym, jak morze Czarne stało się celem Kremla, powinniśmy obawiać się również dalszych celów Moskwy, którymi mogłoby być Morze Bałtyckie – dodał Morawiecki.
Premier zapowiedział, że do 2030 roku 13 proc. energii elektrycznej w Polsce będzie generowana z farm wiatrowych, w tym tych, które powstają na Bałtyku.
PAP/am