W Sejmie trwa ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona 80. rocznicy ujawnienia zbrodni katyńskiej „Kapelani katyńscy”, organizowana przez Kancelarię Sejmu RP oraz IPN. W inauguracji wzięła udział marszałek Sejmu Elżbietą Witek oraz prezes IPN dr Karol Nawrocki.
„ZBRODNIA, KTÓRA MIAŁA OBEDRZEĆ LUDZI Z CZŁOWIECZEŃSTWA”
– My wiemy, już wtedy wiedzieliśmy, były na to wystarczające dowody, że zbrodni ludobójstwa dokonało NKWD. Była to wyjątkowa zbrodnia, która przede wszystkim miała obedrzeć tych ludzi z człowieczeństwa, pozbawić ich godności – powiedziała.
#Sejm. W Sali Kolumnowej trwa ogólnopolska konferencja naukowa „Kapelani Katyńscy”.
Konferencję zainaugurowało wystąpienie marszałek Sejmu @elzbietawitek. pic.twitter.com/43GkQJeJaR— Sejm RP (@KancelariaSejmu) April 12, 2023
Podkreśliła, że rola kapelanów w obozach była wyjątkowa, choć mówi się o nich niezbyt często.
– Wielu z nich pewnie nie wiedziało, że pełnią tam swoją ostatnią posługę. Byli znienawidzeni w sposób szczególny – nie tylko dlatego, że wierzyli, że mieli wartości, którym byli wierni; ale przede wszystkim dlatego, że właśnie w tych obozach, w tych najtrudniejszych momentach nieśli pociechę, nieśli nadzieję, odprawiali msze, spowiadali, udzielali komunii – powiedziała.
– Byli wśród więźniów, słuchali ich, ale także nie zapominali o ważnych rozmowach na tematy patriotyczne związane z Polską. Trzeba było ich unicestwić, byli bardzo groźni. Polska inteligencja była zarówno dla Sowietów jak i dla Niemców bardzo groźna – dodała.
„PRAWDA O KATYNIU RODZIŁA SIĘ W BÓLACH”
– Prawda o Katyniu rodziła się bólach – powiedział z kolei prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. – Słowo „Katyń” w polskiej świadomości, polskim sercu i umyśle oraz pamięci rodzi najtragiczniejsze emocje i wspomnienia – dodał.
– To przede wszystkim śmierć w wyniku ludobójstwa Związku Sowieckiego blisko 22 tysięcy polskich oficerów, ale też mundurowych różnych formacji – przypomniał dr Karol Nawrocki. – Katyń to także wspomnienie osamotnienia strudzonej Rzeczpospolitej w orkiestrze mocarstw i państw II wojny światowej – podkreślił.
W otwarciu konferencji „Kapelani Katyńscy” w Sali Kolumnowej Sejmu uczestniczył prezes @ipngovpl Karol Nawrocki.
W trakcie konferencji zaprezentowano publikację pt. „Gdy nieme groby przemawiają… Archiwum Robla” pic.twitter.com/IjAaEiz9xE
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) April 12, 2023
Zaznaczył także, że „Katyń, a właściwie kłamstwo katyńskie to fundament Polski komunistycznej, kolonialnej po roku 1945 – tej odrzuconej przez Polaków i tej, która wyrzekła się prawdy o bohaterach na rzecz propagandy i komunistycznego kłamstwa”.
„WOŁAJĄ DO NAS GROBY KATYŃSKIE”
– Ważna jest pamięć o Katyniu i o to wołają do nas także groby katyńskie, gdyż myli się ten, który myśli, że Katyń to tylko historia i przeszłość. Groby w Miednoje, Bykowni, Katyniu, w Piatichatkach wołają do nas o wiwisekcji sowieckiej duszy. O duszy nieuleczalnej, która nastawiona jest na ekspansję, zło, zniszczenie i barbarzyństwo. O zgrozo, ta dusza jest z nami, w XXI wieku, jest wśród nas. Ta dusza, która jest dzika, antychrześcijańska i dąży do zniszczenia – powiedział prezes IPN.
– Świadomość, co niesie ze sobą słowo Katyń daje nam także poczucie odpowiedzialności. Nie tylko za pamięć historyczną, ale za przyszłość – zaznaczył Nawrocki. – O to wołają także groby katyńskie i ofiara naszych wspaniałych synów II Rzeczpospolitej – podkreślił.
– 80 lat temu, gdy Niemcy odkrywali prawdę o zbrodni katyńskiej, odkrywali ją tylko dlatego, by załatwić swoje sprawy propagandowe i tylko dlatego, że byli w starciu militarnym ze swoim dotychczasowym sojusznikiem, ze Związkiem Sowieckim. Nie zrobili tego z dobrej woli dla państwa polskiego i prawdy o polskich bohaterach, ale tylko dlatego, aby wzmocnić swoją pozycję geopolityczną i propagandową. Prawda o Katyniu rodziła się bólach – ocenił.
PUBLIKACJA INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ
Podczas konferencji „Kapelani katyńscy” zaprezentowano publikację Instytutu Pamięci Narodowej „Gdy nieme groby przemawiają… Archiwum Robla”. W prezentacji wzięli udział autorzy: dr hab. prof. UKW Danuta Jastrzębska-Golonka, dr Ewa Kowalska, prof. dr hab. Tadeusz Wolsza oraz Katarzyna Ziębik i dr Ewa Dulna-Rak z Wydawnictwa IPN. Publikacja ” składa się z czterech tomów i zawiera m.in. pamiętniki, zapiski, karty pocztowe, listy oraz inne dokumenty wydobyte z bezimiennych grobów w Katyniu w 1943 r.
W konferencji uczestniczą m.in. udział prof. dr hab. Andrzeja Nowak, dr hab. Tadeusz Wolsza, prof. dr hab. Jan Żaryn, prof. dr hab. Józef Marecki i historycy z kilku uczelni.
PAP/mm