W jaki sposób jednostki samorządu terytorialnego mogą poprawić swoją efektywność energetyczną? O tym dyskutowali uczestnicy spotkania zorganizowanego przez wojewodę kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza w toruńskim Ratuszu Staromiejskim.
Uczestnikami spotkania byli m.in. minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, prezes zarządu Energi Obrotu Jarosław Wróbel, dyrektor zarządzający sprzedażą Energi Obrotu Marcin Dawidowski oraz przedstawiciele władz samorządowych. W spotkaniu aktywny udział wzięło prawie 80 samorządowców z województwa kujawsko-pomorskiego.
DBAŁOŚĆ O ŚRODOWISKO I OSZCZĘDNOŚCI
– Decydując się na rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną, samorządy nie tylko wykazują się dbałością o środowisko. Przejście na bardziej energooszczędne technologie może także przynieść znaczne oszczędności w kosztach eksploatacyjnych i zaoszczędzić pieniądze, które mogą być przeznaczone na inne ważne inwestycje lub usługi dla lokalnej społeczności – mówił Jarosław Wróbel, prezes zarządu Energi Obrotu.
Podczas spotkania podsumowano także skuteczność rządowej Tarczy Solidarnościowej. Szacowane z jej tytułu oszczędności dla klientów indywidualnych w tym roku sięgną trzech miliardów złotych, natomiast dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz jednostek samorządu terytorialnego będą to dwa miliardy złotych. Dla przykładowej jednostki samorządu terytorialnego, funkcjonowanie Tarczy Solidarnościowej i zamrożenie cen energii może obniżyć koszty zakupu nawet o 44 proc.
SPOSOBY NA OGRANICZENIE ZUŻYCIA PRĄDU
Jak wskazuje Energa Obrót, jednym ze sposobów ograniczenia zużycia energii elektrycznej w jednostkach sektora publicznego jest zastosowanie systemów zarządzania energią, a także modernizacja oświetlenia i optymalizacja temperatury pomieszczeń w budynkach. – Ważnym elementem w procesie planowania i modernizacji jest przeprowadzenie audytu efektywności energetycznej. Pozwala on określić stan techniczny obiektu, a także zawiera wykaz przedsięwzięć koniecznych do podjęcia na drodze do poprawy efektywności energetycznej – podkreślał Wróbel.
Samorządy, który decydują się na tego typu przedsięwzięcie, mogą liczyć na wsparcie na wszystkich etapach realizacji, od projektu technicznego i pomocy w pozyskaniu finansowania po wykonanie. W ofercie spółki znajduje się też dostawa prądu dla samorządów w elastycznych modelach zakupu, z gwarancją pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych.
– Rozwój energetyki to zmiana dotychczasowego modelu produkcji i sprzedaży energii elektrycznej. Nowe instalacje OZE i dostęp do tych źródeł są odpowiedzią na wysokie koszty nośników energii. Trend w kierunku budowy małych źródeł wytwórczych jest impulsem do powstawania lokalnych „społeczności energetycznych”, a to z kolei jest szansą dla gmin i miast, by uczestniczyć w korzyściach z transformacji energetycznej – podsumował prezes zarządu Energi Obrót.
mat. pras./ua