Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wstępne wyniki tegorocznych matur, do których w całym kraju przystąpiły ponad 253 tysiące abiturientów. Egzaminy zdawane były w starej (2015) i nowej (2023) formule, a w całej Polsce egzamin dojrzałości zaliczyło 84 proc. zdających.
Dane podane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną mają charakter wstępny, nie obejmują wyników z czerwcowego terminu dodatkowego dla osób, które nie mogły podejść do egzaminu razem z pozostałymi, a także wyników terminu poprawkowego w sierpniu. Średni wynik zdawalności tegorocznej matury w obu formułach jest podobny do danych ogólnopolskich – 84 proc.
Patrząc na wyniki zdawalności w obu tegorocznych formułach (ze „starej” korzystali absolwenci czteroletniego technikum, szkoły artystycznej i branżowej szkoły II stopnia) widać, że formuła 2015 okazała się trudniejsza. Na pomorzu test na starych zasadach zdało w pierwszym terminie 73 proc. maturzystów, 21 proc. może skorzystać z terminu poprawkowego a 6 proc. matury nie zdało. Z kolei w formule 2023 pozytywny wynik otrzymało 92 proc. zdających, na poprawkę czeka 6 proc. zdających, a 2 proc. do egzaminu może podejść dopiero w przyszłym roku.
Najczęściej wybieranymi przedmiotami zdawanymi w formie rozszerzonej były język angielski, matematyka, język polski, biologia, geografia, chemia i fizyka.
Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w czerwcowym terminie dodatkowym oraz w terminie poprawkowym w sierpniu, będą udostępnione 8 września. Wyniki egzaminu można sprawdzić na stronie wyniki.edu.pl, a z prezentacją rozwijającą szerzej ten temat można się zapoznać na stronie cke.gov.pl.
Bartosz Stracewski/kł