Polski astronauta weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Polak będzie między innymi testował zaawansowane technologie polskich przedsiębiorców, realizował eksperymenty – przekazał w środę, 9 sierpnia Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
Resort rozwoju przypomniał, że 4 sierpnia 2023 roku Minister Rozwoju i Technologii, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Axiom Space (amerykańska firma działająca w branży kosmicznej), podpisały porozumienia w sprawie lotu na ISS.
– Mamy już pewność i gwarancję, że drugi w historii Polski astronauta będzie uczestniczył w misji kosmicznej na orbitę. To niesamowita historia, która pisze się na naszych oczach. Mamy kandydata, ale jego udział w misji musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz naszych amerykańskich partnerów – przekazał minister rozwoju.
Jak dodał minister, współpraca z ESA i Axiom Space to „ważny krok w rozwoju zarówno polskiego sektora kosmicznego, jak i nauki”. – Polski astronauta na ISS będzie miał okazję przetestować najbardziej zaawansowane polskie technologie. Dla naszych firm to wyjątkowa okazja do zdobycia unikatowego doświadczenia, które będzie potwierdzeniem wysokiej jakości polskich produktów – zaznacza szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
SPECJALISTA OD EKSPERYMENTÓW
Ministerstwo poinformowało, że Axiom Space, we współpracy z ESA, będzie zarządzać wszystkimi aspektami wymaganymi do przygotowania i zakończenia misji, w tym dostępem do obiektów szkoleniowych i instruktorów, certyfikacją sprzętu i bezpieczeństwa, zarządzaniem na orbicie oraz wsparciem po misji. Jak dodano, polski astronauta wybrany do misji „skupi się na eksperymentach technologicznych”.
– Poza testami polskiej technologii na niskiej orbicie Ziemi ważny jest dla nas aspekt edukacyjny. Mamy nadzieję, że lekcje transmitowane z ISS poprowadzone przez polskiego astronautę dotrą do tysięcy uczniów i przełożą się na duże zainteresowanie tematyką kosmosu wśród młodych Polaków – zauważyła Kamila Król, wiceminister rozwoju i technologii.
Michael Suffredini, prezes i dyrektor generalny Axiom Space, wskazał, że współpraca jego firmy z Polską i ESA ma na celu „zbudowanie kompleksowego planu misji, która będzie realizowała priorytety zarówno krajowe, jak i Agencji”.
OWOC ZWIĘKSZENIA SKŁADKI
Resort przypomniał, że w 2023 roku Polska zwiększyła składkę finansową do ESA o 295 milionów euro. Dzięki temu – podkreśla ministerstwo – polskie firmy będą mogły wziąć udział w wielu programach rozwoju technologii, produktów i usług z zakresu łączności satelitarnej, nawigacji czy obserwacji Ziemi.
– To ogromna szansa dla polskiego sektora kosmicznego, który znajduje się w przełomowym momencie – oceniono. Jak podało ministerstwo, Josef Aschbacher, dyrektor generalny ESA „z zadowoleniem przyjął decyzję Polski o przeznaczeniu dodatkowych środków nie tylko na program z udziałem astronauty, ale także na kilka innych działań ESA”. Aschbacher wskazał, że „większe zaangażowanie umożliwi Polsce szybszą budowę kompetencji w dynamicznie rozwijającym się sektorze kosmicznym”.
OFERTA DLA POLSKICH FIRM KOSMICZNYCH
Firmy z polskiego sektora kosmicznego mogą zgłaszać koncepcje eksperymentów do przeprowadzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nabór ogłosiła Europejska Agencja Kosmiczna we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencją Kosmiczną. Wnioski można składać do 8 września.
– W naborze mogą wziąć udział wyłącznie przedstawiciele polskiego sektora kosmicznego. Wybrane projekty zostaną zrealizowane na ISS już w 2024 roku – zapowiedział Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
PAP/MarWer