87 proc. badanych jest przeciwnych wyprzedaży majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącej do utraty kontroli Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki. 13 proc. popiera takie działania – wynika z sondażu Social Changes dla wPolityce.pl, którego wyniki opublikowano w sobotę.
W sondażu pracowni Social Changes, przeprowadzonym na zlecenie portalu wPolityce.pl, ankietowanym zadano te same pytania, które znajdą się na referendalnej karcie do głosowania.
Pierwsze z nich brzmiało: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”. Jak wykazało badanie, 87 proc. respondentów jest przeciwnych takim działaniom, a 13 proc. popiera wyprzedaż majątku państwowego.
Na drugie pytanie referendalne – „czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?” – 75 proc. badanych odpowiedziało „nie”. Poparcie dla idei podniesienia wieku emerytalnego wyraziło 25 proc. ankietowanych.
POLACY PRZECIWNI LIKWIDACJI BARIERY NA GRANICY
Odpowiadając na trzecie pytanie referendalne – „czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?” – 82 proc. respondentów wskazało „nie”, a 18 proc. opowiedziało się za likwidacją bariery.
Na czwarte pytanie referendalne – „czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?” – 82 proc. ankietowanych odparło „nie”. Za przyjęciem nielegalnych emigrantów opowiedziało się 18 proc. respondentów.
Badanie przeprowadzono w dniach 18-21 sierpnia metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1062 osób.
PAP/aKa