Sztuczna inteligencja w edukacji: Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprasza dyrektorów, nauczycieli i uczniów do wypełnienia ankiety dotyczącej roli AI w procesie nauczania. Badanie ma na celu zebranie opinii na temat korzyści, wyzwań oraz oczekiwań związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w edukacji.
– Do 24 listopada można wypełnić ankietę na temat roli sztucznej inteligencji (AI) w edukacji z perspektywy dyrektorów, nauczycieli i uczniów – poinformowało w czwartek 9 listopada Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Ankieta „Rola sztucznej inteligencji w edukacji z perspektywy dyrektorów, nauczycieli i uczniów” skierowana jest do dyrektorów i nauczycieli oraz uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych – poinformował w komunikacie resort.
– Mając na względzie wzrost popularności narzędzi opartych na sztucznej inteligencji oraz konieczność odpowiedniego przygotowania młodego pokolenia do sprostania wyzwaniom zmieniającego się rynku pracy, Instytut Badań Edukacyjnych przeprowadza ankietę dotyczącą roli sztucznej inteligencji w edukacji z perspektywy dyrektorów, nauczycieli i uczniów – podkreślono.
SZTUCZNA INTELIGENCJA W EDUKACJI: KORZYŚCI I ZAGROŻENIA
Celem badania – jak wskazano – jest zebranie opinii na temat: roli sztucznej inteligencji (AI) w edukacji, potencjalnych korzyści i zagrożeń, które wiążą się z wykorzystywaniem narzędzi opartych na sztucznej inteligencji oraz wsparcia, którego oczekuje środowisko szkolne w tym obszarze.
Na podstawie zebranych informacji – jak dodano – zostaną przygotowane materiały edukacyjne uwzględniające wykorzystanie współczesnych technologii, w tym AI, oraz szkolenia i warsztaty poświęcone sztucznej inteligencji w edukacji.
W badaniu przygotowano osobne ankiety dla: dyrektorów, nauczycieli oraz uczniów klas 6–8 szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Zawierają one pytania jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, które dotyczą m.in. korzystania z narzędzi opartej na sztucznej inteligencji czy ogólnej postawy wobec wykorzystywania AI w edukacji.
CYFROWE ROZWIĄZANIA DLA SAMORZĄDÓW SZKOLNYCH
Resort poinformował również, że w ankiecie znajdują się pytania dotyczące funkcjonowania samorządów szkolnych, a na podstawie zebranych danych zostaną zaproponowane cyfrowe rozwiązania mające na celu wsparcie ich działalności.
Badanie będzie trwać do dnia 24 listopada bieżącego roku.
PAP/vn