Środa była dniem sesji inaugurujących nową kadencję samorządów w wielu miastach i gminach naszego województwa. Podczas obrad odbywają się ślubowania radnych i zaprzysiężenia starostów, prezydentów, burmistrzów oraz wójtów.
Oficjalnie rozpoczyna się kadencja samorządów 2024-2029. Podczas pierwszych posiedzeń nowo wybranych radnych wybierani są: przewodniczący rady, a także zastępca lub zastępcy. Pierwsze sesje rady miasta oraz rady powiatu na Pomorzu odbyły się (lub trwają) m.in. w Kościerzynie, Tczewie, Pruszczu Gdańskim, Władysławowie, Kosakowie, gminie Puck czy Słupsku.
POWIAT KOŚCIERSKI
Zaskakująca sytuacja miała miejsce na sesji Rady Powiatu Kościerskiego. Mimo dwukrotnego głosowania nie udało się wybrać starosty. Jak głosi znana maksyma „do trzech razy sztuka”, i to się sprawdziło tym razem. Za trzecim razem radni wybrali w końcu starostę.
Za pierwszym razem na stanowisko starosty zgłoszono dwoje kandydatów: dotychczasową starostę Alicję Żurawską oraz byłego zastępcę wójta gminy Kościerzyna – Grzegorza Świtałę. Oboje w tajnym głosowaniu nie uzyskali wymaganej większości głosów. Ogłoszono przerwę, po której powtórzono procedurę. Tym razem jednak Alicja Żurawska zgłosiła na stanowisko starosty Grzegorza Zabrockiego, a Zdzisław Czucha ponownie Grzegorza Świtałę. Zabrocki był już kiedyś starostą kościerskim i prezesem kościerskiej pływalni. No i znów nie udało się wybrać starosty. W związku z tym ogłoszono kolejną przerwę.
Po przerwie przystąpiono do trzeciego głosowania, w którym wyłoniono starostę powiatu kościerskiego. Został nim Grzegorz Zabrocki, który w przeszłości piastował to stanowisko. Był też prezesem kościerskiej pływalni, a jeszcze wcześniej sekretarzem miasta Czerska. W tajnym głosowaniu pokonał Świtałę.
– Jestem bardzo zaskoczony, przyjechałem tu jeszcze nie jako radny powiatu kościerskiego, a wyjadę stąd jako starosta kościerski. Jest to dla mnie duże zobowiązanie, duże wyzwanie, a przede wszystkim ogromny kredyt zaufania, jakim mnie rada powiatu obdarzyła. Pierwotne plany były zupełnie inne, zrealizowała się trzecia droga – powiedział po głosowaniu nowo wybrany starosta.
Wicestarostą została Alicja Żurawska, która była starostą przez dwie ostatnie kadencje. Przegrała jednak w pierwszym głosowaniu.
Wcześniej na przewodniczącą rady powiatu wybrano Kamilę Cierzan-Czapiewską. W tajnym głosowaniu poparło ją 11 radnych. Jej kontrkandydat, Marcin Modrzejewski, który był przewodniczym w poprzedniej kadencji uzyskał zaledwie 8 głosów za i aż 10 przeciw. Wiceprzewodniczącymi Rady Powiatu Kościerskiego zostali: Katarzyna Karczewska z PiS oraz Marian Pick, który w poprzedniej kadencji był wójtem Starej Kiszewy.
POWIAT CHOJNICKI
Na kolejną kadencję wybrany został starosta powiatu chojnickiego Marek Szczepański. Zapowiada współpracę z radnymi ze wszystkich ugrupowań. Starosta podkreślił, że będzie dążył do tego, aby powiat był w czołówce samorządów na Pomorzu.
– Tegoroczny budżet zakłada wiele zadań inwestycyjnych. Jest on historyczny: ponad 94 mln zł, jeśli chodzi o wydatki majątkowe oraz prawie 300 mln zł wydatków globalnych. Jest to duże wyzwanie zarówno dla radnych, jak i dla pracowników i wszystkich dyrektorów jednostek. Mam nadzieję, że to będzie dobra kadencja, kadencja spokoju, merytoryki i współpracy – zaznacza Marek Szczepański.
Koalicję w powiecie chojnickim utworzyli radni z Powiatowego Forum Samorządowego, Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi.
POWIAT GDAŃSKI
Jarosław Karnath z Koalicji Obywatelskiej został nowym starostą powiatu gdańskiego. Na tym stanowisku zastąpił Mariana Cichona. Podczas inauguracyjnej sesji rady powiatu za kandydaturą Karnatha głosowało 14 radnych. 6 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.
– Dla mnie to nowe wyzwania i wielki zaszczyt. Kontynuacja aktualnych projektów, ale także zwiększenie dostępności starostwa dla mieszkańców, to główne zadania z jakimi rozpoczynamy naszą działalność – komentował tuż po głosowaniu Jarosław Karnath.
Nowy starosta powiatu gdańskiego chce stawiać także na rozwój służby zdrowia na terenie powiatu. Chodzi przede wszystkim o udoskonalenie oddziału ratunkowego w Pruszczu Gdańskim, a być może nawet o utworzenie pierwszego szpitala na terenie samorządu.
– Wzbogacenie służby zdrowia o projekty rządowe, to podstawowa sprawa na czas tej kadencji, by można było sprawniej interweniować w przypadku zagrożenia życia pacjentów – dodaje nowy starosta.
Do tej pory Jarosław Karnath był dyrektorem Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Pruszczu Gdańskim. Wicestarostą została Weronika Wróbel.
Na przewodniczącego rady powiatu gdańskiego wybrano Piotr Ołowskiego również z Koalicji Obywatelskiej.
POWIAT SŁUPSKI
Bez politycznych zmian w powiecie słupskim. Paweł Lisowski ponownie (po raz drugi) został wybrany we wtorek starostą. – Będziemy kontynuować dotychczasową politykę – mówił Lisowski w rozmowie z reporterem Radia Gdańsk pytany o najważniejsze kierunki rozwoju powiatu słupskiego na pięć kolejnych lat.
– Dalsze remonty przebudowy dróg powiatowych i rozwój transportu publicznego. To są sprawy, na których bardzo nam zależy. Już teraz składamy kolejne wnioski na zakup taboru, mamy też środki na nowe linie. Będziemy też działać na rzecz rozwoju pomocy społecznej, zdrowia i oferty kulturalnej – powiedział Paweł Lisowski.
Wicestarostą słupskim również ponownie został Marcin Kowalczyk, a przewodniczącym rady Jan Olech.
POWIAT TCZEWSKI
Do wieczora trwała sesja rady powiatu w Tczewie. Przyniosła zmianę przewodniczącego, został nim Krzysztof Korda, dotychczasowy członek zarządu. Na stanowisku starosty pozostał Mirosław Augustyn, reprezentujący Koalicję Obywatelską. Za jego wyborem było trzynastu radnych, a przeciwko dziesięciu.
– Jednym z największych wyzwań jest na pewno finansowanie samorządu. W tym roku czekają nas jeszcze regulacje, to jest chyba najważniejsze, o czym myślą i mówią nie tylko pracownicy starostwa, ale też wszystkich placówek podległych starostwu. Mamy dużo inwestycji w przygotowaniu, rozstrzygnięte przetargi, Dla wielu osób najważniejsza rzecz to most tczewski, do tego tematu będziemy wracali – za[powiedział Mirosław Augustyn.
Mirosław Augustyn deklaruje współpracę ponad podziałami. Na stanowisku wicestarosty tczewskiego pozostał Andrzej Flisik. W skład zarządu powiatu weszli: Bogdan Badziong, Waldemar Pawlusek oraz Damian Szmyt.
SŁUPSK
Krystyna Danilecka-Wojewódzka, która wygrała w drugiej turze wyborów samorządowych, została zaprzysiężona na prezydenta Słupska. Dziś podczas pierwszej sesji nowej rady miasta złożyła uroczyste ślubowanie.
– Jestem na straży prawa; jestem także na straży tego, żeby wspólnie z mieszkańcami nasze miasto systematycznie rozwijać, doskonalić, dawać poczucie sprawstwa i satysfakcji że tu, w tym miejscu, jesteśmy – mówiła Krystyna Danilecka-Wojewódzka.
Pierwszym zastępcą prezydenta zostaje Marta Makuch. Drugim, zgodnie z porozumieniem z Platformą Obywatelską, dotychczasowa przewodnicząca rady, Beata Chrzanowska.
Więcej o pierwszej sesji Rady Miasta Słupska można przeczytać >>> KLIKNIJ TUTAJ.
KOŚCIERZYNA
Dawid Jereczek oficjalnie objął stanowisko burmistrza Kościerzyny. Zastąpił Michała Majewskiego, który rządził w mieście od prawie dziesięciu lat. Wygrał z nim w drugiej turze wyborów. Jereczek złożył ślubowanie podczas inauguracyjnej sesji Rady Miasta. Jak mówi naszemu reporterowi: rewolucji nie będzie, a urzędowanie rozpocznie od spotkania z wszystkimi pracownikami i zapoznania się ze stanem miasta.
– Zacznę od przejrzenia budżetu, bo to jest najważniejsze. Te wybory różnią się od poprzednich, bo zazwyczaj odbywały się przed ułożeniem budżetu. A teraz jesteśmy w trakcie roku, budżet jest realizowany, trzeba więc przejrzeć, jakie mamy możliwopści. I te inwestycje, które już się rozpoczęły, trzeba zakończyć – zapowiedział Dawid Jereczek.
Zastępcą burmistrza Kościerzyny będzie Tomasz Szala.
TCZEW
Tczew już oficjalnie ma nową radę miasta. Dziś podczas pierwszej sesji dziewiątej kadencji wszystkie osoby, które zasiadły w nowym samorządzie, złożyły ślubowanie.
Przewodniczącym rady będzie Marcin Kussowski, reprezentujący ugrupowanie „Samorząd od Nowa”. Nowy prezydent Łukasz Brządkowski zbudował już swój zespół.
– Bardzo dużo pomogła mi piętnastoletnia działalność społeczna w Tczewie, kiedy miałem bardzo częsty kontakt z urzędem i innymi instytucjami. Udało się ściągnąć z powrotem do Tczewa osoby, które z tego miasta z różnych przyczyn zawodowo zrezygnowały, nabyły nowych kompetencji, teraz wróciły do nas. I to jest, moim zdaniem, bardzo duży zysk dla naszego miasta – zauważył Łukasz Brządkowski.
Wiceprezydentem ds. gospodarczych będzie Andrzej Gockowski, który pracował niegdyś w Wydziale Rozwoju Miasta Tczewa, a ostatnio działał na rzecz Urzędu Miasta i Gminy Pelplin.
– Chcę dążyć do tego, aby samorząd miasta Tczewa współpracował z samorządem województwa w zakresie pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania – zadeklarował Andrzej Gockowski.
– Bliskie mojemu sercu są sprawy społeczne, m.in. dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. A jaki będzie plan działań? Myślę, że po spotkaniu z naczelnikami wydziałów będzie można powiedzieć coś więcej – mówiła z kolei wiceprezydent Tczewa ds. społecznych Joanna Grabowska, która przez trzy lata zarządzała Centrum Kultury i Sztuki, a ostatnio pracowała w Biurze Prezydenta Gdańska ds. Kultury.
MALBORK
Jacek Markowski został nowym przewodniczącym Rady Miasta Malborka. Zastąpił Pawła Dziwosza. Podczas pierwszej sesji 20 nowych radnych złożyło uroczyste ślubowanie. Oficjalnie zaprzysiężony został burmistrz Marek Charzewski.
– Po raz pierwszy w historii nowego samorządu w Malborku, po raz trzeci został wybrany ten sam burmistrz, więc dla mnie to wielka radość i duma – skomentował Marek Charzewski.
Natomiast dotychczasowy członek zarządu powiatu Piotr Szwedowski z Koalicji Obywatelskiej został starostą malborskim. Za jego kandydaturą głosowało 15 z 16 radnych.
– To jest zobowiązanie, przede wszystkim wobec wyborców, ale także wobec radnych, którzy ten urząd mi powierzyli. Bardzo zależy mi na bardzo wysokiej jakości obsługi interesantów. Od tego jest starostwo, od tego są instytucje – powiedział Piotr Szwedowski.
Przewodniczącym Rady Powiatu Malborskiego został Andrzej Rychłowski.
GMINA KOSAKOWO
Eunika Niemc została już oficjalnie wójtem gminy Kosakowo. W drugiej turze wyborów samorządowych pokonała dotychczasowego wójta Marcina Majka i wprowadziła większość radnych do nowej rady gminy.
– Jestem wdzięczna za zaufanie, jakim obdarzyli mnie mieszkańcy, i na pewno ich nie zawiodę. Od jutra rozpoczynamy ciężką pracę. Priorytetem będzie rozwiązanie problemu braku miejsc w szkołach podstawowych. To będzie najważniejsza sprawa w całej kadencji, aby zapewnić jak najlepsze warunki dla naszych dzieci w szkołach podstawowych i przedszkolach. Kwestia ograniczonej liczby miejsc w placówkach oświatowych wynika ze skokowego wzrostu liczby mieszkańców gminy Kosakowo. Widzimy, że nasza gmina jest bardzo atrakcyjnym miejscem do życia, ale w pewnym momencie stwarza to presję infrastrukturalną na władze gminy, aby zapewnić jak najefektywniejszą infrastrukturę – mówiła podczas zaprzysiężenia Eunika Niemc,
Nowym przewodniczącym Rady Gminy Kosakowo został Sławomir Konarski.
POWIAT PUCKI
Norda już z nowymi lub starymi samorządowcami u sterów. W gminie Krokowa na wójta ponownie zaprzysiężony został dzisiaj Adam Śliwicki, a radą gminy ponownie pokieruje Marek Krzebietke. Podobnie sytuacja wygląda w Helu – ślubowanie złożył dzisiaj ponownie Mirosław Wądołowski, a przewodniczącym rady miasta został Marek Chroń. We Władysławowie na burmistrza ponownie zaprzysiężono Romana Kużla, a pracami rady ponownie pokieruje Adam Białas.
Po sąsiedzku – w Jastarni – powitano dzisiaj oficjalnie nowego burmistrza Bartłomieja Selina, a na przewodniczącego rady wybrano Michała Millera.
W gminie Puck wójtowskie ślubowanie złożył Marcin Nikrant, a przewodniczącą rady gminy została jego kontrkandydatka z wyborów na wójta – Jolanta Bieszke.
Gminą Kosakowo od dzisiaj kieruje Eunika Niemc, która pokonała dotychczasowego wójta Marcina Majka, a n owym przewodniczącym Rady Gminy Kosakowo został Sławomir Konarski.
Starostą puckim ponownie został Jarosław Białk, a wicestarostą Tomasz Herrmann. Skład zarządu powiatu uzupełnili: Anna Padee, Dorota Jeka oraz Szymon Dettlaff. Przewodniczącym rady powiatu puckiego ponownie został Adam Zażembłowski, a jego zastępcami: Michał Rohda oraz – debiutujący w roli radnego powiatowego – długoletni wójt gminy Puck, Tadeusz Puszkarczuk.
Mateusz Czerwiński/Grzegorz Armatowski/Filip Jędruch/Mateusz Czerwiński/Alek Radomski/Piotr Lessnau/raf