Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 stycznia i potrwa do końca czerwca. Nasz kraj będzie przez ten czas odpowiedzialny m.in. za ustalanie porządku obrad posiedzeń poszczególnych jej gremiów oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich. W związku z prezydencją zaplanowano szereg wydarzeń, część z nich odbędzie się na terenie Pomorza.
Pierwotnie 9 stycznia do Polski miała przyjechać Komisja Europejska: przewodnicząca Ursula von der Leyen, jej sześciu zastępców oraz 20 komisarzy. KE miało zebrać się podczas dwudniowego pobytu wraz z członkami polskiego rządu w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
POSIEDZENIE ZOSTAŁO PRZEŁOŻONE
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie przyjedzie jednak do Polski w związku z inauguracją polskiej prezydencji w Radzie UE. Jak poinformował rzecznik Komisji Stefan de Keersmaecker, szefowa KE ma ciężkie zapalenie płuc. Z tego powodu planowane w Polsce posiedzenie KE odbędzie się w innym terminie.
- Czytaj więcej: Wyjazdowe posiedzenie Komisji Europejskiej w Gdańsku przełożone. Szefowa KE ma zapalenie płuc
SYMBOLICZNE ZNACZENIE
Tego typu delegacje mają znaczenie w dużej mierze symboliczne, np. gdy prezydencję sprawowała Szwecja, kolegium komisarzy udało się na północ tego kraju do Kiruny w związku z odkryciem tam największego do tej pory potwierdzonego w UE złoża metali ziem rzadkich, istotnych z punktu widzenia rozwoju nowych technologii, które są z kolei kluczowe pod względem zielonej transformacji.
– Wizyta w Gdańsku, ze względu na doświadczenie Solidarności, ma przypomnieć, że UE jest wspólnotą opartą na wartościach – mówi źródło unijne. Polska ma wykorzystać wizytę KE do podkreślenia swojej roli jako kraju broniącego wolności jednostki i rządów prawa.
FORUM KOŚCIUSZKOWSKIE
W dniach 20-21 lutego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej organizuje w Gdańsku konferencję dotyczącą priorytetu resortowego prezydencji „Przyszłość pracy w Europie cyfrowej”. Gdańsk będzie również gospodarzem Forum Kościuszkowskiego 3 i 4 lutego. To najważniejsze wydarzenie polskiej prezydencji dot. praw człowieka i wolności obywatelskich na Białorusi.
Na drugą połowę maja zaplanowano nieformalne posiedzenie Komitetu Usług Finansowych Rady Unii Europejskiej. 28-29 maja do stolicy województwa pomorskiego zjadą też uczestnicy konferencji „Tydzień kosmiczny UE”.
DEBATY I KONFERENCJE W EUROPEJSKIM CENTRUM SOLIDARNOŚCI
3-4 czerwca odbędzie się XI Międzynarodowe Forum „Europa z Widokiem na Przyszłość – Parlament Słowa” w Europejskim Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku – na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej. W wydarzeniu, przygotowywanym wspólnie przez NCK i ECS, weźmie udział ok. 80 gości z kraju i zagranicy: artystów, pisarzy, ekonomistów, twórców idei, filozofów, badaczy trendów, teoretyków kultury.
Sześć debat poświęconych będzie kluczowym ideom polskiej prezydencji: solidarności i bezpieczeństwu oraz tematom przyszłości kultury i demokracji, dialogu międzypokoleniowego i międzykulturowego, roli technologii i nowej ekonomii dla budowy sprawiedliwych, demokratycznych społeczeństw. W programie Forum przewidziano również m.in. spotkanie z Olgą Tokarczuk, wystąpienie Lecha Wałęsy oraz plenerowe wydarzenia artystyczne i performatywne.
W dniach 9-10 czerwca ECS będzie gospodarzem konferencji organizowanej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów pt. „Społeczeństwo obywatelskie jako czynnik odporności/gotowości na zjawiska kryzysu we współczesnej UE”.
OKOŁO 50 SPOTKAŃ W TRÓJMIEŚCIE
– Planowanych w Gdańsku i u naszych sąsiadów z Gdyni i Sopotu spotkań może być finalnie nawet około pięćdziesięciu – informuje Maciej Buczkowski, zastępca dyrektora Biura Prezydenta i kierownik Referatu Spraw Zagranicznych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. – Goście polskiej prezydencji będą mieli okazję obradować na przykład w pomieszczeniach Europejskiego Centrum Solidarności, Muzeum Gdańska (Dwór Artusa, Ratusz Głównego Miasta), Teatru Szekspirowskiego, Muzeum II Wojny Światowej, ale też w wielu innych przestrzeniach, z których słynie Gdańsk – dodaje.
W Gdańsku zaplanowano również seminaria eksperckie oraz nieformalne wyjazdowe spotkania attache.
WYDARZENIA TAKŻE POZA GDAŃSKIEM
Gdynia będzie gospodarzem konferencji nt. ochrony morskiej infrastruktury krytycznej, która odbędzie się 3-4 czerwca.
19-20 marca w Sopocie zaplanowano posiedzenie Zarządu Agencji Unii Europejskiej ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości.
W Malborku 12-13 czerwca odbędzie się spotkanie Komitetu Monitorującego Urbact, koordynującego wdrażanie europejskiego programu wymiany wiedzy między miastami.
LOGO STWORZYŁ AUTOR ZNAKU „SOLIDARNOŚCI”
Autorem logo polskiej prezydencji, czyli polskiej flagi wpisanej w skrót „EU”, jest Jerzy Janiszewski, artysta, który zaprojektował też logo „Solidarności” oraz poprzednie logo polskiej prezydencji z 2011 r.
Graficzny symbol drugiej polskiej prezydencji przez najbliższe pół roku będzie wisieć na budynku, w którym mieści się Rada UE – przy rondzie Schumana w Brukseli, gdzie zlokalizowane są inne kluczowe unijne instytucje, w tym Komisja i Rada Europejska.
PAP/mat. pras./ua