Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Setki turystów na Mierzei Wiślanej. Andrzej Adamczyk: „Wszyscy będą czerpać z tego korzyści”

19 września 2022 14:48
w Elbląg
A A
(Fot. Michał Stróżyk)

(Fot. Michał Stróżyk)

Kanał żeglugowy i śluza pozwalają zarządzać i gospodarować tak, jak chcemy, a nie w rytmie zegara, który wyznaczają nam Rosjanie – mówił w rozmowie z Anną Rębas minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W niedzielę nasza radiowa załoga jako jedna z pierwszych przepłynęła nową drogę wodną z Zatoki Gdańskiej przez Mierzeję na Zalew Wiślany.

Więcej na temat radiowego rejsu pisaliśmy >>>TUTAJ.

– Dzisiaj jest pierwszy dzień pracy śluzy i kanału. Jest jak na nowo otwartej drodze, nie wiadomo z jakiego kierunku spodziewać się większego ruchu. Cieszymy się, że jest duże ożywienie od strony Zalewu Wiślanego. Zapewne niebawem będzie większe ożywienie od strony Zatoki Gdańskiej. Najważniejsze, że ta przeprawa żyje. Ona ożywi ten region i spełni wszystkie oczekiwania – mówił Adamczyk.

Jak podkreślał minister infrastruktury, dzięki otwarciu kanału żeglugowego Polska odzyskała pełną kontrolę nad Zalewem Wiślanym i uniezależniła się od Rosji. – Mam poczucie, że teraz to już nie jest plac budowy. To nie jest miejsce, w którym się realizuje cel strategiczny. To miejsce, z którego korzystają wszyscy, dla których to robiliśmy. Jestem jednym z nich. Dzisiaj jestem jednym z turystów, którzy tu przybyli. A są tutaj setki ludzi. Oto, po kilkudziesięciu latach, akt suwerenności i odzyskania pełnego dysponowania Zalewem Wiślanym. Kanał żeglugowy i śluza pozwalają zarządzać i gospodarować tak, jak chcemy, a nie w rytmie zegara, który wyznaczają nam Rosjanie – zaznaczył.

W trakcie rozmowy minister oraz nasza reporterka zwrócili uwagę na to, jak wiele jednostek zdecydowało się przepłynąć przez kanał. Jak podkreślali, z każdą minutą ich rozmowy pojawiało się tam więcej jachtów.

– To napawa radością, ale przede wszystkim dumą. To olbrzymia satysfakcja. Dzisiaj z wielką sympatią myślę o tych, którzy mówili, że tutaj nie zajrzy pies z kulawą nogą. Zapraszam wszystkich, niech zobaczą, jak to żyje i jak duże zainteresowanie wzbudza. Już dzisiaj widać, że to służy turystom i żeglarzom. Zalew Wiślany ożyje, to jest pewne. Są wszyscy i płyną wszystkim, widziałem też tratwę. O to nam chodziło: o rozwój gospodarczy regionu, ale też satysfakcję żeglarzy, turystów. Wszyscy powinni i będą czerpać z tego korzyści – ocenił Adamczyk.

Posłuchaj całej rozmowy:

https://radiogdansk.pl/wp-content/uploads/2022/09/Minister_Andzrej_Adamczyk.mp3

Anna Rębas/ua

Tagi: Andrzej Adamczykprzekop Mierzei Wiślanejpublicystyka TLrejsżeglarstwo

REKLAMA

NAJNOWSZE

Zatrzymany mężczyzna po bójce kibiców, do której doszło po meczu Gromu Nowy Staw z Polonią Chodzież
Powiśle

Pierwsze zatrzymania po bójce kibiców na stadionie w Nowym Stawie

Są pierwsze zatrzymania po bójce kibiców, do której...

Martyna Krawcewicz
26 czerwca 2026 - 11:46
(fot. KFP/Kacper Kowalski)
Elbląg

Zmiany w obchodach Dni Elbląga. Upał pokrzyżował plany

Upał zmienia plany obchodów Dni Elbląga. Odwołano dwa...

Martyna Krawcewicz
26 czerwca 2026 - 11:05
Łódka, którą płynie Radio Gdańsk podczas rejsu z Wodami Polskimi
Wiadomości

Radio Gdańsk przemierza Pętlę Żuławską z Wodami Polskimi. Trwa piąty dzień rejsu

Słoneczna pogoda, dźwięki natury i kolejny dzień pełen...

Martyna Krawcewicz
26 czerwca 2026 - 10:20

ZOBACZ TAKŻE

Houseboat Radia Gdańsk
Wiadomości

Pomorze z perspektywy wody. Kontynuujemy rejs Radia Gdańsk z Wodami Polskimi

2026-06-25
Sail 250 Virginia, Norfolk. Kolaż dwóch zdjęć: po lewej kobieta w okularach przeciwsłonecznych stoi na drewnianym pokładzie Daru Młodzieży na tle polskiej flagi; po prawej trzymasztowy żaglowiec „Dar Młodzieży” zacumowany przy nabrzeżu w Norfolk, udekorowany kolorowymi flagami
Patent na sternika

Polonia zwiedza Dar Młodzieży. O kulisach wizyty w Norfolk i historycznym rejsie Daru Pomorza na 200-lecie Stanów Zjednoczonych

2026-06-24
(fot. Radio Gdańsk/Beata Jeziorska)
Powiśle

Trzeci dzień rejsu Radia Gdańsk z Wodami Polskimi. Poznajemy tajniki budowli hydrotechnicznych

2026-06-24
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.