Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

„Terapia Leśna w Krainie Buka” to niedawno otwarta ścieżka terapii leśnej w Nadleśnictwie Elbląg

23 marca 2025 18:18
w Elbląg
A A
(fot. PKWE)

(fot. PKWE)

Ścieżka terapii leśnej została otwarta w Nadleśnictwie Elbląg. Jak przekonują inicjatorzy tej nowej aktywności, spacerowanie po lesie uwrażliwia zmysły, a także wspomaga leczenie i rehabilitację.

Jak przekazał PAP Jan Piotrowski, rzecznik nadleśnictwa Elbląg, z nowej ścieżki pod nazwą „Terapia Leśna w Krainie Buka” może skorzystać każdy zainteresowany uważnym spacerem, podczas którego można zanurzyć wszystkie zmysły w leśnej atmosferze. To pierwsza w pomorskich lasach i trzecia w Polsce trasa terapeutyczna w lesie.

TERAPIA LEŚNA

Marzena Żachowska, przewodniczka kąpieli leśnych przekonywała, że terapia leśna to metoda umocowana w licznych badaniach naukowych, opierająca się na wieloaspektowym kontakcie człowieka ze środowiskiem leśnym.

– Terapia leśna działa jako profilaktyka medyczna, wspomaga leczenie oraz rehabilitację. Może składać się z różnych praktyk i aktywności. Terapia leśna angażuje i uwrażliwia zmysły. Nasz dotyk, wzrok, węch, smak, czucie wyobrażeniowe – wszystko to w lesie nabiera nowego, terapeutycznego wymiaru, pozwala na odnowienie lub pogłębienie naszych więzi z przyrodą, relaksuje, daje „odpocząć głowie”, sprzyja powrotom do zdrowia fizycznego i psychicznego – wyjaśniała.

Dodała, że kontakt z naturą obniża poziom hormonów stresu, obniża lub normalizuje ciśnienie tętnicze, wpływa korzystnie na działanie przywspółczulnego układu nerwowego, obniża poziom glukozy we krwi, łagodzi depresję, stany napięcia, poprawia nastrój.

– Stajemy się uważniejsi na otoczenie i nas samych, a przez to życzliwsi i współczujący – podkreśliła.

ŚCIEŻKA TERAPII LEŚNEJ

Aby dotrzeć na ścieżkę, należy udać się na parking znajdujący pomiędzy Kamionkiem Wielkim, a Nadbrzeżem (ok. 10 km za Elblągiem w stronę miejscowości Kadyny), przy drodze wojewódzkiej 503. Ścieżka jest otwarta i dostępna dla każdego.

Przewodnikiem leśnej terapii po wszystkich punktach ścieżki jest Marzena Żachowska, elblążanka i członkini Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych i Terapii Leśnej. Dzięki kodom QR umieszczonym na słupkach, przy użyciu telefonu, przewodniczka przeprowadzi chętnych przez wszystkie etapy uważnego spaceru.

Ścieżka powstała w wyniku współpracy Nadleśnictwa Elbląg z Polskim Towarzystwem Kąpieli Leśnych i Terapii Leśnej oraz Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej. Jest to propozycja nadleśnictwa dla turystów i mieszkańców na spędzanie wolnego czasu na łonie natury w lesie.

Wejście na ścieżkę zostało oznaczone symboliczną bramą w postaci liścia, wykonaną przez Mikołaja Dębickiego – ucznia Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym.

PAP/aKa

Tagi: ElblągJan PiotrowskilasMarzena ŻachowskaMikołaj Dębickinadleśnictwo

REKLAMA

NAJNOWSZE

Mural w Słupsku upamiętniający sanitariuszki II Wojny Światowej
Słupsk

Upamiętnienie sanitariuszek II wojny światowej. W Słupsku powstał nowy mural

Mural poświęcony polskim sanitariuszkom z czasów II Wojny...

Anna Kobryń
24 czerwca 2026 - 10:02
Parada Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku ulicami miasta
Trójmiasto

Dźwięczna parada przeszła ulicami miasta. 80 lat Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu

Zespół Szkół Muzycznych w Gdańsku Wrzeszczu świętuje jubileusz...

Anna Kobryń
24 czerwca 2026 - 09:22
(fot. Radio Gdańsk/Beata Jeziorska)
Powiśle

Trzeci dzień rejsu Radia Gdańsk z Wodami Polskimi. Poznajemy tajniki budowli hydrotechnicznych

Z Błotnika w gminie Cedry Wielkie, przez Sobieszewo,...

Martyna Krawcewicz
24 czerwca 2026 - 08:51

ZOBACZ TAKŻE

Mariola Zmudzińska
Kaszuby

Burmistrz Żukowa Mariola Zmudzińska bez wotum zaufania

2026-06-24
Flaga ukraińska
Trójmiasto

Gdańsk przyjmie parlamentarzystów. Posiedzenie przed Konferencją na rzecz Odbudowy Ukrainy

2026-06-24
Portret Luke’a Jerrama – mężczyzny w jasnoniebieskiej koszuli, stojącego na tle ogromnej, podświetlonej i szczegółowej repliki Księżyca zawieszonej w surowym, ceglanym wnętrzu Centrum św. Jana w Gdańsku
Kultura

W Centrum św. Jana w Gdańsku można oglądać monumentalną replikę Księżyca

2026-06-24
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.