Redakcja Kaszubska, Mniejszości Narodowych i Etnicznych Radia Gdańsk została doceniona przez Kaszubów z Gdyni. 24 czerwca odznaczona zostanie medalem „Srebrna Tabakiera Abrahama”.
Historia audycji w języku kaszubskim w Radiu Gdańsk – w których Kaszubi są nie tylko przedmiotem opowieści, ale sami opowiadają swoją historię ze swojej perspektywy i najczęściej w języku kaszubskim – sięga pierwszych wydań Magazynu Kaszubskiego pod koniec lat 80. To właśnie „Na bôtach i w bòrach” był pierwszą antenową propozycją dla kaszubskiego odbiorcy, w której mógł on usłyszeć – a nie tylko przeczytać – informacje w swoim języku.
Przez lata propozycja programowa Radia Gdańsk powiększyła się o kolejne audycje: „Klëka”, „Lekcje języka kaszubskiego” (od 2020 roku), muzyczne „Skarby Kultury Kaszub” czy audycje letnie: „Plenery” i „Na Szago”. Od 2019 roku emitowane są także audycje na żywo „Stacja Kaszuby” na kanale cyfrowym DAB+. W 2019 roku obecny prezes Adam Chmielecki powołał w Radiu Gdańsk Redakcję Kaszubską, Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Dziś audycje kaszubskie słychać na antenie RG przez kilkanaście godzin w tygodniu.
Przez lata we współpracy z Radiem Gdańsk, a w szczególności z pracownikami skupionymi wokół tematyki kaszubskiej zrealizowano szereg akcji: płyty z wierszami z Kaszubską Stegną, z bajkami – „Akademia Bajki Kaszubskiej” czy płyta „Do Morza!”. Dziennikarzy realizujących tematykę kaszubską w Radiu Gdańsk spotkać można na najważniejszych wydarzeniach dla ruchu kaszubsko-pomorskiego zarówno z mikrofonem, jak i w charakterze jurorów. Spotykają się też z młodzieżą szkolną uczącą się języka kaszubskiego.
Przez lata tematykę kaszubską w Radiu Gdańsk tworzyli m.in.: Dominik Sowa, Leszek Szmidtke, Alicja Szczypta, Damroka Kwidzińska, Anna Cupa, Tatiana Slowi, Izabela Ulenberg, Magdalena Kropidłowska, Bernadetta Węzeł, Maciej Bandur, Tomasz Urbański, Karolina Serkowska, Michał Bronk, Marika Jelińska, Robert Groth, Piotr Lessnau i Adam Hebel. Dzisiaj w składzie redakcji jest troje ostatnich wymienionych oraz Tatiana Slowi będąca kierowniczką redakcji.
„SREBRNA TABAKIERA ABRAHAMA”
Medal „Srebrna Tabakiera Abrahama” jest wyróżnieniem przyznawanym od 1994 roku przez gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego osobom i instytucjom działającym na rzecz Kaszub i Pomorza. Dotychczas to prestiżowe wyróżnienie otrzymało przeszło osiemdziesięciu laureatów. W tym roku przypada 100. rocznica śmierci Antoniego Abrahama – postaci związanej z tym właśnie wyróżnieniem.
W tym roku wśród wyróżnionych medalem są także gdyński historyk Marcin Scheibe oraz szef Kaszubskiego Forum Kultury, wieloletni prezes ZKP Gdynia oraz obecny członek Zarządu Głównego ZKP Andrzej Busler.
Tatiana Slowi/ol