Zielona szkoła w Staniszewie oficjalnie otwarta. Ponad 100-letni budynek starej szkoły doczekał się gruntownej modernizacji i zyskał nowe funkcje.
W ramach inwestycji za prawie siedem milionów złotych powstały nowoczesne sale dydaktyczne, miejsca noclegowe dla młodzieży, komfortowe zaplecze, planetarium, ścieżka edukacyjna wraz z wiatą, piec chlebowy czy odnawialne źródła energii. Zielona szkoła w Staniszewie będzie korzystać również z walorów krajobrazowych tego miejsca. W pobliżu znajdują się tereny atrakcyjne przyrodniczo, takie jak Staniszewskie Zdroje, bogate w rezerwaty przyrody Lasy Mirachowskie czy też Szczelina Lechicka. We wtorek podczas uroczystości na terenie zielonej szkoły zakopano kapsułę czasu.
– To chyba najważniejsza rzecz, że został odtworzony i przywrócony do życia stary obiekt szkoły pochodzący z końca XIX wieku, a dzisiaj w nowej odsłonie będzie służył następnym pokoleniom. Pozwoli prowadzić edukację ekologiczną dla dzieci, młodzieży, dorosłych i społeczności lokalnej. Również Koło Gospodyń Wiejskich ma tutaj swoje pomieszczenia. Ten nowo otwierany obiekt będzie służyć wielu celom. Rozbudowa tego typu obiektu to jest prosty przepis na kłopoty, do tego to się dzieje w czasie, kiedy jest pandemia, następnie wojna tuż za granicą, inflacja. Było trudno, ale warto. To otwarcie jest symbolicznym zakończeniem – zaznaczyła dyrektor Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Bożena Sikora.
– W tym przypadku trzeba podkreślić współpracę z gminą Kartuzy, bo problemów było mnóstwo, ale rozwiązywanie ich było błyskawiczne. Był też bardzo dobry wykonawca. Co prawda mieliśmy różne zdania podczas realizacji, mieliśmy problemy finansowe i różnice co do wartości robót i wzrostu cen, ale udało się te problemy rozwiązać. Będziemy tutaj prowadzić szeroko rozumiane zajęcia z edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży z województwa pomorskiego. Dzieci tutaj nie płacą za część rzeczy, tylko muszą dojechać i pokryć koszty wyżywienia. Za zajęcia i pobyt nie płacą. W dobie zmian klimatycznych musimy się przygotować, musimy mieć wiedzę. Tutaj ta wiedza będzie przekazywana w bardzo różnorodnej formie – dodała dyrektor.
– W Kaszubskim Parku Krajobrazowym powołaliśmy do życia zieloną szkołę, która została tutaj przeniesiona z Szymbarka. To już szósty projekt w ramach dużego programu budowy centrów ekologicznych i zielonych szkół. Możemy się cieszyć, że w atrakcyjnym miejscu, na bazie którego będziemy prezentować bioróżnorodność województwa pomorskiego, otwieramy fantastyczny obiekt, w którym dzieci będą mogły uzyskiwać wiedzę w sposób bardzo namacalny. Nie chodzi o otwarcie podręcznika, ale tutaj zobaczą znakomitych specjalistów, których mogą słuchać, wyjdą w teren, będą jeździć po tym powiecie, będą poznawać trochę historii tego wspaniałego terenu. Dziecko uzyska od swojego autorytetu fantastyczną wiedze, którą będzie przekazywać następnym pokoleniom. Chcemy budzić szacunek wobec otaczającej nas przyrody i uczyć odpowiednich zachowań, byśmy otaczający nas świat zostawili dla następnych pokoleń w stanie jak najbardziej nienaruszonym – mówił marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.
– Potrzeba było podjąć decyzję, aby ze środków europejskich na edukację ekologiczną przeznaczyć część pieniędzy na prace remontowe. Wydaliśmy na ten cel 16,5 mln zł, a w tej jednej szkole w Staniszewie trzeba było około 7 mln zł zaangażować w ostatnich latach. Ja się bardzo cieszę, bo to nie są na pewno źle wydane pieniądze. To będzie służyć następnym pokoleniom. Udało nam się znaleźć tutaj partnerów: gminę i miasto Kartuzy oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i dziś możemy ogłosić triumf. Został przygotowany znakomity zespół obiektów, szkół zielonych we Władysławowie, Chojnicach, w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w Gdańsku, ale także w Schodnie i oczywiście tutaj, w Staniszewie, czy też na terenie Mierzei Wiślanej – dodał marszałek.
– Bardzo się cieszę, że stworzono nam tak wspaniałe warunki do pracy. Pracuje u nas wiele kreatywnych osób, będziemy mogli się rozwijać, a teraz jeszcze mamy do tego odpowiednie zaplecze. Mamy dwie sale wykładowe, salę ćwiczeniową, planetarium. Jest również ogromna działka na zewnątrz, na której stworzyliśmy ścieżkę edukacyjną, powstała także wiata z piecem chlebowym, gdzie będziemy mogli prowadzić zajęcia „Od ziarenka do bochenka”. Ponadto mamy alternatywne źródła energii, przy pomocy którego dzieci będą mogły naładować swoje telefony. Zakrzewiając te wiedze i wartości w młodym pokoleniu potem będziemy z tego po prostu czerpać – podkreślała Monika Rekowska kierownik Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.
W nowo powstałym Centrum Edukacji Ekologicznej w Staniszewie działa Ośrodek Edukacji Ekologicznej oraz siedziba Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, która została przeniesiona z Szymbarka.
Robert Groth/ua