Radio Gdańsk w sobotnie przedpołudnie nadawało z Redy. W audycji „Zwiedzaj z Radiem Gdańsk” Beata Szewczyk gościła interesujących rozmówców związanych z tym miastem. To z okazji Dni Redy.
Pierwszym gościem był Tomasz Wiśniewski, dyrektor Fabryki Kultury w Redzie. Niegdyś „Fabryka Kultury” była nazywana Miejskim Domem Kultury w Redzie, ale jak przyznaje Beata Szewczyk, nowa nazwa podoba się jej bardziej. Naszym zdaniem jest ciekawsza. A dlaczego plenerowe studio Radia Gdańsk rozstawione jest w Redzie. Co tu się będzie działo?
– Jesteśmy w Miejskim Parku Rodzinnym, wizytówce naszego miasta, gdzie można spędzić czas na łonie natury. Jeśli ktoś nie był, zapraszamy. Zapraszamy też na stadion przy ul. Łąkowej. Dziś są Dni Redy, część pierwsza – koncertowa i wystawiennicza. Od godziny 18:00 scena koncertowa będzie dostępna dla wszystkich. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Blue Café – zapowiedział Tomasz Wiśniewski.
Jakie jeszcze atrakcje przygotowano? I czy warto wybrać się do Redy z całą rodziną, nie tylko dziś, ale przez całe lato?
Posłuchaj rozmowy:
REDA – KASZUBSKIE MIASTO
Karol Rhode z organizacji Kaszebsko Jednota rozmawiał z Beatą Szewczyk o pielęgnowaniu tradycji i nauczaniu języka kaszubskiego. Co ciekawe, uczył dzieci i dorosłych nie tylko w Polsce, ale też w Kanadzie, gdzie 160 lat temu zamieszkali osadnicy z Kaszub. Wiedzieliście, że istnieją kanadyjskie Kaszuby? W rozmowie więcej ciekawostek dotyczących kultury kaszubskiej i regionu.
Posłuchaj rozmowy:
WIĘCEJ ZIELENI I TERENÓW REKREACYJNYCH
Nowy burmistrz Redy Mateusz Richert oraz jego zastępczyni Dominika Kudlińska opowiadali w plenerowym studiu Radia Gdańsk o przyszłości miasta. Jak zapewniali, chcą uczynić je jeszcze bardziej zielonym.
– Zamieszkałam w Redzie, mając dwa lata. Postanowiliśmy z mężem, że tu założymy rodzinę. Nie zamierzamy się stąd wyprowadzać. Reda jest przepięknie położona, jesteśmy otoczeni lasami. Z jednej strony jest Trójmiejski Park Krajobrazowy, z drugiej – Puszcza Darżlubska. Mamy tereny do rekreacji. Jesteśmy też położeni blisko morza – zachwalała Redę Dominika Kudlińska.
– Chcemy mieć jeszcze więcej terenów rekreacyjnych i zieleni. Park, w którym jesteśmy, powiększy się o jeden hektar, będą tężnie i wodny plac zabaw dla dzieci, gdzie najmłodsi będą mogli bawić się wodą i drewnianymi zabawkami – zapowiadał Mateusz Richert.
Jakie jeszcze plany mają samorządowcy? Co zmieni się w Redzie?
Posłuchaj rozmowy:
JAKA BĘDZIE REDA ZA 30 LAT?
Burmistrz tłumaczył na antenie Radia Gdańsk, że rządzący Redą i jej mieszkańcy stoją przed szeregiem wyzwań, a podejmowane decyzje bywają niełatwe. Jak podkreśla, stawia na zieloną Redę, ale np. będzie musiał zgodzić się na wycinkę drzew, by poszerzyć miejski cmentarz. To jednak ma być wyjątek od reguły.
– Jaka będzie Reda za 30 lat? Jak sobie ją pan wyobraża to trzydziestotysięczne miasto? – zapytała Beata Szewczyk.
– Wtedy będzie nas około 50 tysięcy. Na pewno będziemy mieli przynajmniej o dwie szkoły podstawowe więcej – w Redzie Betlejem, tu już mamy projekt, i w rejonie aquaparku. Będziemy mieli pas zieleni wzdłuż ul. Obwodowej, który będzie łączył m.in. Miejski Park Rodzinny w Redzie z zielonym ciągiem pomiędzy granicą granicą Redy i Rumi, łącznie z wioską Kazimierz. Z gminy Kosakowo będziemy mogli przejść do Parku Rodzinnego albo do parku w Ciechocinie, idąc terenem spacerowym, rekreacyjnym – mówił o planach miasta Richert.
Czy uda się wyprowadzić ruch turystyczny z centrum Redy, zapobiegając sezonowym korkom na drodze? I co potem?
Posłuchaj rozmowy:
PROGRAM DNI REDY 2024
Reda obchodzi 57-lecie nadania praw miejskich. Organizatorzy zadbali o rozrywkę i zapraszają nie tylko mieszkańców. Na terenie Stadionu MOSiR Reda czekają dmuchańce, stoiska oraz strefa gastronomiczna. W tym roku odbędzie się też wyjątkowy zlot aut elektrycznych.
Harmonogram wydarzeń dostępny jest >>> TUTAJ.
puch