Znów wyruszyliśmy w trasę, by poznawać najciekawsze zakątki Pomorza i poszukać „Pomorskiego Przysmaku”. Podobnie jak w ubiegłym roku, nasze mobilne studio odwiedza różne pomorskie miejscowości, żeby pokazać ich piękno. Tym razem zawitaliśmy do Starogardu Gdańskiego, czyli stolicy Kociewia.
Nasze mobilne studio stanęło w Parku Nowe Oblicze. Ze stolicy Kociewia będziemy nadawaliśmy do godziny 16:00.
Naszym pierwszym gościem był prezydent Starogardu Gdańskiego, Janusz Stankowiak. Opowiedział nam o tym, co dzieje się w mieście. Szczególną uwagę zwróciliśmy na prace wykopaliskowe w okolicach ratusza miejskiego oraz zagospodarowanie tego miejsca.
– W posadzce umiejscowimy fragmenty imitujące średniowieczne cegły, które pokażą nam, jak wyglądał obrys tego ratusza. Był on naprawdę duży, co świadczyło o wielkości i świetności naszego miasta w przeszłości. Musimy użyć dokładnie tego samego materiału, który jest w pozostałej części rynku. Udało nam się też uzgodnić z Konserwatorem, aby wprowadzić tam elementy zieleni – wyjaśnił prezydent miasta.
Z prezydentem miasta rozmawialiśmy także na temat Dni Starogardu Gdańskiego, które rozpoczynają się w piątek i potrwają do niedzieli.
– Święto miasta jest zawsze wyjątkowe i niezwykłe. Najbardziej zależy mi na tym, aby ludzie zaczęli spotykać się ze sobą. Jest to okazja do tego, żeby spotykały się ze sobą rodziny i znajomi, ale też ludzie, którzy się nie znają. To, co przygotowaliśmy w ramach Dni Starogardu jest na tyle interesujące, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zachęcam też do wzięcia udziału w tradycyjnym korowodzie – mówił Janusz Stankowiak.
Posłuchaj całej rozmowy:
W szczegóły programu Dni Starogardu Miasta wprowadziły nas Ewa Roman, dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury oraz Renata Połomska, naczelnik Wydziału Informacji Społecznej.
– Od wielu lat Starogardzki Korowód jest częścią Dni Starogardu Gdańskiego. Mieszkańcy chętnie biorą w nim udział, powstał on z inicjatywy prezydenta. Od 2019 roku przybrał nową formę, która ma zmotywować mieszkańców do kreatywnej prezentacji tego, czym zajmują się na co dzień. Atutem korowodu jest to, że w żaden sposób nie ograniczamy wyobraźni. Spotykamy się jutro o godz. 13:00 w parku – zaznaczyła Renata Połomska.
– „O! POLE Dźwięków” łączy w sobie dwie nazwy. Nasza scena nawiązuje swoim wzorem do Opola. Z drugiej strony można to czytać jako „o! pole!”. Odbędzie się festiwal, który rozpocznie Dni Starogardu. Jako pierwszy wystąpi zespół Fefernóski, czyli kapela kociewska. Wystąpią też Alona Harkavchenko, pianistka i wokalistka z Ukrainy, zespół z Danii oraz finaliści V Edycji konkursu “Utalentowani” – zapowiedziała Ewa Roman.
Posłuchaj rozmowy:
W Starogardzie Gdańskim postanowiliśmy spróbować kociewskiego pesto z konopi. To drugi z tegorocznych „kandydatów” do miana Pomorskiego Przysmaku. Jak smakuje ta oryginalna propozycja? To sprawdzili Ewelina Potocka oraz Urszula Sobiecka z Koła Gospodyń Wiejskich Niestępowo i kucharz Sławomir Miotk. Więcej o akcji >>>TUTAJ.
Następnie nasze mobilne studio odwiedzili Marzena Klein, dyrektor OSIR, oraz Łukasz Rocławski, zastępca dyrektora Starogardzkiego Centrum Kultury. Opowiedzieli nam oni o pozostałych atrakcjach Dni Starogardu Gdańskiego.
– Na scenie zobaczymy Pedro Santanę, Claydee, No Mercy i Gromeego. Dodatkowe atrakcje to zlot foodtracków, strefa zabaw dla dzieci, lunapark, ścianka wspinaczkowa z tyrolką oraz stoiska handlowe i rękodzielnicze. Będzie też punkt DKMS, gdzie można zapisać się, by oddać szpik kostny. Jutro zaczynamy od godziny 10:00 na rynku. Tam trafimy na wystawę motocykli. Klub motocyklowy zorganizował krwiobus, gdzie będzie można oddać krew – wyliczała Marzena Klein.
– Chcemy, żeby w tym czasie dobrze bawili się wszyscy mieszkańcy miasta. Chcemy zachęcić całe rodziny, aby przyjechały w niedzielę do centrum Starogardu, gdzie odbędzie się Piknik z Wierzyczanką. W godzinach popołudniowych zapraszamy na stoiska, gdzie będą przygotowane atrakcje dla najmłodszych. Trzeba do nas przyjechać i w tym uczestniczyć. Będzie też Wierzyczanka – opowiadał Łukasz Rocławski.
Posłuchaj rozmowy:
Regina Umerska prowadzi gospodarstwo ekologiczne i to właśnie o jej pesto konopnym mówiliśmy w naszym „Pomorskim Przysmaku”. Konopie kojarzą się jednoznacznie z używką. Coraz częściej, na szczęście, mówi się o nich w kontekście zdrowia.
– Jest to konopia, która nie zawiera THC, a CBD. Jest ono legalne na polskim rynku. Bardzo dobrze wpływa na sprawy związane z reumatyzmem, trawieniem, łącznie potrafi ona wyleczyć ponad 700 chorób. Hektar tej uprawy, potrafi zdziałać tyle, co 4 hektary lasu. Gdyby gospodarze siali tę konopie, nasze powietrze byłoby dużo czystsze – tłumaczyła pani Regina.
Posłuchaj rozmowy:
Ostatnim gościem naszego mobilnego studia była pani Magdalena Wałaszewska, archeolog z Muzeum Ziemii Kociewskiej i współautorka naszego wspólnego programu dotyczącego Starogardu. Jest on niezwykłym i interesującym miastem, z którym wiąże się wiele legend.
– Wszędzie historia, nie tylko taka związana z datami, ale przede wszystkim z ciekawostkami. Takie rzeczy bardzo łatwo się zapamiętuje, można usłyszeć historie o zatopionych skarbach, o tym, co straszyło przy kościele św. Mateusza, co się stało w noc sylwestrową w ratuszu miejskim. Bardzo zachęcamy do słuchania naszych audycji, co czwartek o 13:15 – zachęca Magdalena Wałaszewska.
Posłuchaj rozmowy:
„Muzyczne Lato z Radiem Gdańsk” to cykl wakacyjnych wyjazdów, podczas których odkrywamy Pomorze i rozmawiamy z ciekawymi osobami. W sobotę odwiedzimy Szemud, a informacje na temat naszych następnych oraz poprzednich audycji wyjazdowych dostępne są >>>TUTAJ.
ua