Ławki, donice, kwiaty i trawy ozdobne. W Słupsku przeprowadzono rewitalizację ulic, a dzięki zyskanej przestrzeni między parkingami, pojawiło się więcej zieleni. Powstał też pierwszy”parklet”, czyli punkt rekreacyjny dla pieszych.
Pieniądze na rewitalizację przestrzeni publicznej w Słupsku pochodzą z Unii Europejskiej.
SERCE MIASTA
– Jest to ta część miasta, która powinna być najbardziej atrakcyjna – mówi Tomasz Orłowski. – W efekcie przebudowy zyskaliśmy sporo przestrzeni, więc zmieściliśmy i parkingi, i miejsce na „parklet”. Mamy nadzieję, że spełni swoją funkcję i, tak jak w innych miastach na świecie, odpowie na rosnące zapotrzebowanie przestrzeni publicznych w miastach – dodaje.
– Podoba mi się to miejsce, można przysiąść w drodze do muzeum czy nad rzekę – mówi mieszkanka ulicy Mostnika w Słupsku. – Boję się tylko, że szybko to zepsują albo że bezdomni będą tu nocować. Chociaż pomysł super. Będzie pięknie wiosną i latem – dodaje kolejna słupszczanka.
PROJEKT EUROPEJSKI
Pierwszy słupski „parklet” powstał w ramach projektu „Łamiemy bariery, łączymy pokolenia – rewitalizacja Obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska”, finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Joanna Merecka-Łotysz