Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje kolejny raz będzie w Słupsku likwidować bariery architektoniczne i doświetlać podwórka. To organizacja, która zachęca mieszkańców – z obszaru objętego rewitalizacją – do zgłaszania problemów w przestrzeni miejskiej. Swoje działania kierują głównie do osób, które mają ograniczone możliwości w poruszaniu się.
Bariery architektoniczne to wszelkie utrudnienia, występujące w budynku i w jego najbliższej okolicy, które, ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania, uniemożliwiają lub zmniejszają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym.
„ŁAMIEMY BARIERY, ŁĄCZYMY POKOLENIA”
– Nasze zadanie to część programu „Instrument elastyczności”, realizowanego przez Miasto Słupsk w ramach projektu pt. „Łamiemy bariery, łączymy pokolenia – rewitalizacja Obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska”. To program współfinansowany ze środków Miasta Słupska – mówi Małgorzata Łosiewicz ze stowarzyszenia.
– W mieście widoczne są efekty poprzednich edycji programów, realizowanych od października 2019 r. Na wniosek mieszkańców Słupska zainstalowano dziesięć punktów świetlnych przy ulicach Sobieskiego, Lustosławskiego, Mostnika oraz zamontowano 11 poręczy. Dodatkowo w jednym miejscu przy ulicy Przechodniej wyrównany został poziom i uzupełniona kostka brukowa – dodaje Małgorzata Łosiewic.
SZEŚĆ „BARIER” ZLIKWIDOWANYCH W POPRZEDNIEJ EDYCJI
Dzięki partycypacyjnemu trybowi zgłoszeń, mieszkańcy mają możliwość samodzielnego zadecydowania o sposobie realizacji ich potrzeb. Na realizację projektu Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje każdorazowo ma 20 tysięcy złotych. W poprzedniej edycji projektu udało się usunąć w mieście sześć takich barier architektonicznych i doświetlić miasto.
– Jeśli w okolicy twojego miejsca zamieszkania jest ciemno, uważasz, że potrzebne są dodatkowe latarnie uliczne lub widzisz wokół siebie miejsca, w których trzeba poprawić krawężniki, chodniki i inne elementy, tworzące bariery architektoniczne, po prostu napisz lub zadzwoń do nas – zachęca Małgorzata Łosiewicz.
PROGRAM DARMOWY DLA MIESZKAŃCÓW
Realizacja interwencji w ramach obu programów odbywa się dla mieszkańców bezpłatnie i ma na celu podniesienie jakości oraz komfortu codziennego funkcjonowania w miejscu zamieszkania.
Regulamin oraz pełen wykaz ulic wraz z wnioskami dostępny jest >>> TUTAJ
Joanna Merecka-Łotysz/tgr