Komisja konkursowa przy Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej dokonała oceny miejscowych zgłoszonych produktów zgłoszonych do krajowego konkursu w kategorii Certyfikat POT. Zarekomendował trzy ze zgłoszonych produktów.
Polska Organizacja Turystyczna od 2003 roku prowadzi konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny. Celem konkursu jest podnoszenie jakości i konkurencyjności oferty turystycznej poprzez kreowanie produktów, które nie tylko wyróżniają się atrakcyjnością turystyczną, ale także są nowatorskie, przyjazne turystom i dające wiele możliwości spędzenia w ciekawy sposób wolnego czasu. Przy ocenie kandydatur brane są pod uwagę między innymi dostępność dla turysty czy wykorzystanie nowoczesnych technologii i innowacji w rozwoju produktów.
Od 2008 r. przyznawany jest również Złoty Certyfikat – specjalna nagroda stworzona dla już certyfikowanych produktów turystycznych, które rozwijają się w unikalny i wyjątkowy sposób.
POMORSKI ETAP REGIONALNY
Komisja konkursowa przy Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej zarekomendowała do etapu ogólnopolskiego trzy ze zgłoszonych propozycji i jedną w kategorii Złotego Certyfikatu. Aż dwa rekomendowane produkty pochodzą z regionu słupskiego. Do etapu krajowego zgłoszono:
Akwarium Gdyńskie – Mające swoją siedzibę w modernistycznej bryle budynku, Akwarium kryje ponad 130 ton wody, w których na co dzień żyje prawie dwa tysiące zwierząt wodnych i wodno-lądowych.
Columbus Festiwal Wiatru Ustka – Największe wydarzenie sezonu letniego w Ustce, jedno z największych wydarzeń Pomorza Środkowego. W trakcie imprezy odbywają się akrobacje lotnicze i motoparalotniowe, pokazy pirotechniczne okraszone koncertem gwiazdy polskiej sceny muzycznej.
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku – Słupskie muzeum jest znane z największej na świecie kolekcji związanej z Witkacym, ale posiada różnorodne zbiory. Szczególną uwagę poświęca się tu obiektom związanym z historią, kulturą i tradycjami Pomorza, włączając w to okres po 1945 r. Oprócz siedziby w Słupsku posiada oddziały na wolnym powietrzu: Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
W kategorii Certyfikat Specjalny powalczy Dom Zdrojowy w Brzeźnie to najstarszy, zachowany do dziś, przykład oryginalnej infrastruktury kuracyjnej na całym wybrzeżu Zatoki Gdańskiej. Po gruntownej rewaloryzacji pod okiem Hevelianum, został otwarty w grudniu 2021 r., łącząc funkcje noclegową, restauracyjną i edukacyjną.
oprac. kan / źródło: PROT