Wystawy, poruszające przemówienia oraz symboliczne hołdy dla ofiar komunistycznego terroru złożone przy pomnikach. W Gdańsku i Gdyni odbyły się uroczystości upamiętniające wprowadzenie 40 lat temu stanu wojennego w Polsce.
W historycznej sali BHP w Gdańsku odbyły się uroczystości, podczas których zaprezentowano srebrną monetę NBP „Pamięci ofiar stanu wojennego” oraz broszurę popoularno-naukową „Różne oblicza stanu wojennego” napisaną przez naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych dr. Daniela Czerwińskiego.
Na awersie monety przedstawiono twarze jednych z najmłodszych ofiar Grudnia ’81: 17-letniego Emila Barchańskiego, 19-letniego Grzegorza Przemyka i 20-letniego Antoniego Browarczyka, a na rewersie nazwiska wszystkich 56 ofiar. Podczas uroczystości egzemplarze monety przekazano dwunastu osobom represjonowanym, m.in. Ewie Kubasiewicz, Andrzejowi Adamczykowi, Czesławowi Nowakowi, Stanisławowi Fudakowskiemu oraz Andrzejowi i Joannie Gwiazdom. Więcej o tym wydarzeniu >>>TUTAJ.
UROCZYSTOŚCI PRZED POMNIKIEM POLEGŁYCH STOCZNIOWCÓW
Modlitwą i okazjonalnym oświadczeniem uczcili pamięć ofiar stanu wojennego przedstawiciele stowarzyszenia Godność. Członkowie organizacji zrzeszającej byłych działaczy „Solidarności” i więźniów politycznych PRL jak co roku spotkali się u stóp Pomnika Poległych Stoczniowców.
– Pokolenie „Solidarności” lat 80., do którego należymy, nieuchronnie odchodzi. W dzisiejszej epoce pomieszania pojęć, znaczeń i wartości pragniemy przekazać młodszym rodakom, że swobody i komfort życia w demokratycznym państwie nie spadły nikomu z nieba. Że trzeba było o nie ciężko walczyć. I że podstawą indywidualnych wolności była i jest suwerenność państwa i tworzącej go wspólnoty. My tę suwerenność dla Polski odzyskaliśmy – napisali w oświadczeniu przedstawiciele stowarzyszenia „Godność”.
Jak mówił prezes stowarzyszenia, Czesław Nowak, „ci stoczniowcy sprzed 51 lat, którzy też ginęli tutaj, i ci późniejsi ze stanu wojennego walczyli o chleb i wolną Polskę. To jest wielkie przesłanie. Jeśli my zapomnimy o pokoleniach, które walczyły, to nie jesteśmy warci ich szacunku”.
Całe oświadczenie można przeczytać >>>TUTAJ.
Stan wojenny w Polsce wprowadzono w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. W trakcie związanych z tym wydarzeniem zamieszek zginęło ok. 40 osób, a jedne z najtragiczniejszych zdarzeń miały miejsce w kopalni „Wujek”, gdzie ofiarami komunistycznego terroru padło 9 górników. Stan wojenny trwał 586 dni. Zniesiono go 22 lipca 1983 roku.
Daniel Wojciechowski/Sebastian Kwiatkowski/Marcin Lange/ua/aka