Luty to miesiąc wsparcia w kryzysie depresyjnym. Na ten okres przygotowano specjalną broszurę o nazwie „Widzę. Rozumiem. Działam. Pierwsza pomoc rodzinie w kryzysie samobójczym”. Powstała ona w wyniku doświadczeń przy gdyńskim programie „Kręgi na Wodzie” współrealizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Gdynia wraz z Gdynią Rodzinną.
Broszura adresowana jest do każdego, kto chce zyskać podstawową wiedzę z zakresu depresji, pomóc sobie, lub osobie w swoim otoczeniu. Można pobrać ją w formie PDF lub zdobyć w formie drukowanej.
PIERWSZY KROK KU WYZDROWIENIU
– Do broszurki mogą sięgnąć osoby, które chorują, czy są w kryzysie psychicznym, jak i osoby, które chcą je wesprzeć. Jest napisana w taki sposób, aby przybliżyć to tym, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia kryzysu psychicznego. Być może ta broszura będzie pierwszym krokiem, który zrobią takie osoby, ku wyzdrowieniu – wyjaśnia dr Anna Andrzejewska-Cioch, koordynator programu.
Jak dodaje dr Anna Andrzejewska-Cioch, do sytuacji, na jaką powinno zwrócić się uwagę, należy m.in. zmiana zachowań osoby bliskiej. Może objawiać się to obniżonym nastrojem, agresją, nadpobudliwością.
– Pomyśleliśmy, że warto byłoby przygotować takie narzędzia dla rodziców i osób ze środowiska, które trochę porządkują wiedzę na temat samobójstw, bo wokół tego tematu narasta mnóstwo różnego rodzaju mitów i faktów. Chcieliśmy zrobić coś, co spowoduje, że nauczymy patrzeć na ten temat z dystansu, ze spokojem i rzetelną wiedzą – dodaje Beata Nawrocka z Wydziału Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta Gdyni, współautorka publikacji.
WIEDZA PRZEKAZANA W PROSTY SPOSÓB
Publikacja składa się z 19 stron. Można dowiedzieć się z niej m.in tego, jakie zachowania mogą świadczyć o depresji, czy chęci podjęcia próby samobójczej. Znajdują się tam także numery telefonów do instytucji i grup wsparcia oferujących pomoc psychologiczną.
– Broszura to kompendium wiedzy na temat tego, czym jest samobójstwo, próba samobójcza i samouszkodzenia. Czytelnik może rozróżnić te trzy zjawiska i jednocześnie poznać fakty i mity na temat prób samobójczych, które są w społeczeństwie, a które bardzo często hamują możliwość poszukiwania pomocy. W broszurze znajdziemy również informacje, jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze, czy zasady rozmowy z osobą w kryzysie – zaznacza dr Andrzejewska-Cioch.
– Broszura jest niedługa i poręczna. Można ją przeczytać online, ściągnąć ze strony internetowej na telefon czy tablet. Można też napisać do nas, a my wyślemy ją pocztą, jeśli ktoś preferuje formę drukowaną. Są tam wskazane formy zupełnie bezpłatnej pomocy. Kryzys samobójczy często jest wydarzeniem nagłym i niespodziewanym i wtedy bardzo potrzebna jest taka wiedza – dodaje Nawrocka
WZROST LICZBY OSÓB CIERPIĄCYCH NA DEPRESJĘ
Autorzy projektu podkreślają, że epidemia to czas szczególnie istotny, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne każdego człowieka. U niektórych osób można zauważyć spadki nastroju, co może skutkować depresją.
– Pandemia niestety ma bardzo duży pływ na proces depresji, a w efekcie na samobójstwa. Zauważamy bardzo wielką tendencję do wzrostu prób samobójczych, depresji i nieradzenia sobie z życiem głównie u nastolatków. W skali Gdyni jest to o trzysta procent większy wskaźnik niż przed epidemią – tłumaczy Barbara Szymoniak-Wawrzyk, współautor projektu w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni.
Broszurę można pobrać ze strony internetowej: gdyniarodzinna.pl. Aby otrzymać wersję drukowaną, należy napisać na adres e-mail: rodzina@gdynia.pl.
Marta Włodarczyk/mm